Október helyett januárban adták át, immár tizedik alkalommal az Orbán Balázs díjakat, azon pedagógusok munkáját értékelve, akik közösségeikben lámpásként dolgoznak, alkotnak, élnek. Hargita megye díjazottja Magyar Ferenc, Maros megye díjazottja Tamási Zsolt, a Kovászna megye kiemelkedő pedagógusa pedig Pethő Mária lett.
2022. január 28., 22:102022. január 28., 22:10
2022. január 28., 22:112022. január 28., 22:11
Fotó: Rab Zoltán
Október helyett januárban adták át, immár tizedik alkalommal az Orbán Balázs díjakat, azon pedagógusok munkáját értékelve, akik közösségeikben lámpásként dolgoznak, alkotnak, élnek. Hargita megye díjazottja Magyar Ferenc, Maros megye díjazottja Tamási Zsolt, a Kovászna megye kiemelkedő pedagógusa pedig Pethő Mária lett.
2022. január 28., 22:102022. január 28., 22:10
2022. január 28., 22:112022. január 28., 22:11
Fotó: Rab Zoltán
Tavaly októberben szervezték meg a XII. Székelyföldi Napokat, a járvány miatt azonban az Orbán Balázs díjakat már nem tudták kiosztani. Így a Hargita, Kovászna és Maros megye egységét erősítő rendezvénysorozat részeként, január 27-én, pénteken immár tizedik alkalommal adták át az legnagyobb székelyről elnevezett díjakat Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota nagytermében.
Tóth László csíkszeredai főkonzul köszöntőbeszédében a három megyét összekötő történelmi múltról beszélt, kihangsúlyozva, hogy ezekben a nehéz járvány sújtotta időkben még nagyobb szükség van az összefogásra, az egymás mellé állásra és olyan pedagógusokra, akik lámpás emberekként a közösségeknek utat mutatnak.
– fogalmazott a főkonzul.
Fotó: Rab Zoltán
Kovászna megye tanácsának alelnöke, Jakab Imre Barna szeretettel és büszkén beszélt arról a Kovászna megyei pedagógusról, aki neki is utat mutatott, mint olyan sok diáknak. Kovászna megye főtanfelügyelője, Kis Imre köszöntőjét Henn János marosvásárhelyi színész olvasta fel. A Pető Mária fizikatanárnőről szóló laudációban elhangzott:
Számos díjban részesült, nagyon sok diákot mentorál és segít, innovatív oktatási módszereket használt és odafigyel minden diákra, nemcsak az legjobbakra.
Fotó: Rab Zoltán
A díjazott tanárnő megköszönte a kitüntetést, és elmondta, hogy
A Hargita megyei díjazott nevét a megyei önkormányzat elnöke, Borboly Csaba jelentette be, aki arról is beszélt, hogy Székelyföldet nemcsak építőanyaggal, hanem lelkiekben is kell építeni és a pedagógusok ezt teszik.
Fotó: Rab Zoltán
A laudációból kiderült, hogy Magyar Ferenc intézményalapító és -alakító ember, aki nagyon sokat tett a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítványért, a mezőgazdasági szakemberek- és a magyar nyelvű szakképzésért.
Magyar Ferenc meghatottan vette át a díjat, beszélt arról, hogy: „ez nemcsak őt, hanem
Mint elmondta jelenleg az innovációs miniszter főtanácsadója, és úgy érzi ebben a tisztségében hídember lehet Magyarország és Székelyföld között és munkájával támogatni tudja az itteni közösségeket is.
Fotó: Rab Zoltán
Házigazdaként, a Maros megyei tanács elnöke, Péter Ferenc arról beszélt, hogy fontosak a közös székelyföldi rendezvények, de az is, hogy a közösség elismerje azon személyiségek munkáját, akik sokat dolgoznak és tesznek, akiknek nemcsak a kötelességüket végzik, hanem annál jóval többet. Az idei Maros megyei díjazott Tamási Zsolt, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium igazgatója. Őt Balla Imre, az iskola lelkész méltatta, kiemelve azt, hogy
Fotó: Rab Zoltán
Tamási Zsolt arról beszélt, hogy ő csak a karnagy, aki legjobb tudása szerint vezényli a diákokból, elhivatott pedagógusokból, a helyi közösség tagjaiból álló kórust, így a „kórus” nevében köszönte meg az elismerést.
A szűk körben megtartott eseményt néptáncosok, Kásler Magda népdalénekes és a Tiberuis vonósnégyes tették ünnepélyesebbé.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!