Fotó: Iochom Zsolt
Kedden délután a csíkszeredai Siló – Kortárs Művészeti Központ adott helyet a Székelyföld 7 csodája vándorkiállítás utolsó állomásának. A kiállításmegnyitón Csonta László, a projektet vezető Zöld SzékelyFöld Egyesület elnöke összegezte a program sikerességét, valamint kihirdette a fotó- és esszépályázat nyertesét.
2011. május 10., 19:192011. május 10., 19:19
2011. május 10., 22:392011. május 10., 22:39
Csonta László a program sikerességét számadatokkal támasztotta alá
2010. szeptember 1. és 2011. február 28. között zajlott le az Európai Bizottság támogatásával Székelyföld egyik legnagyobb, természeti értékeket népszerűsítő projektje. A Székelyföld 7 csodája elnevezésű projekt fő célkitűzése az volt, hogy népszerűsítse, elsősorban a régió lakosai körében a bennünket körülvevő természeti értékeket, és felhívja a figyelmet a jelentősebb környezetvédelmi problémákra.
„A program első részében igyekeztünk egy kezdeti listát összeállítani, minél több szakember véleményét kikérve, illetve civil szervezetekkel is konzultáltunk, hogy szerintük melyik az a harmincas lista, amit érdemes figyelembe vennünk. Ennek alapján összeállt egy elég bő lista, ezekre a helyszínekre egy kivételével személyesen is ellátogattunk, hogy meggyőződjünk, érdemes a listán szerepelniük” – elevenítette fel a program kezdetét Csonta László.
A kampányban egy tematikus honlapot hoztak létre, amelyen keresztül székelyföldi, erőforrásokban gazdag, értékes természeti területeket, illetve környezetvédelmi problémákat mutattak be. A 30 pozitív és 30 negatív terület/probléma közül kellett a versenyben részt vevők kiválasszák azokat, amelyek szerintük hozzátartoznak Székelyföld legszebb területeihez, illetve rangsorolják azokat a problémákat, amelyek leginkább jellemzőek erre a régióra. A szeptember–november között zajló szavazat eredményei alapján az első 20 helyezett jutott tovább, az ezt követő három hónapban pedig ezek közül a legszebb hétre, illetve a hét legégetőbb problémára szavazhattak a honlapra látogatók.
Csonta László, a Zöld SzékelyFöld egyesület vezetője
„Számunkra a cél az volt, hogy olyan területeket népszerűsítsünk, amelyek nem annyira ismertek, ezért nem szerepel a Székelyföld 7 csodája között a Szent Anna-tó, a Medve-tó vagy a Gyilkos-tó” – hangsúlyozta a megnyitón Csonta László. A homoródkarácsonyfalviak utolsó napi erőteljes kampányának hatására a helyi Kelemen Imre-szelídgesztenyés került a szavazók által összeállított lista élére, ezt követi a Borzonti nyíres, a Pogányhavas teteje, Csókás-Veczer, Sólyomkő, a marosvásárhelyi botanikus kert, valamint az Ördög-tó.
A program eredményével kapcsolatosan Csonta elmondta: a két forduló során több mint 16 ezer gépről érkezett szavazás, összesen ötven országból tekintették meg a honlapot. A csíkszeredai kiállítást megelőzően Gyergyószentmiklóson, Homoródalmáson és Kézdivásárhelyen állították közszemlére a székelyföldi csodákat.
A kiállítás péntekig tekinthető meg a Silóban
„Fotó- és esszépályázatot hirdettünk meg, melyre több mint 30 versenyző nevezett be. Az összevont verseny győztese a gyergyószentmiklósi Bodó János lett, aki Csodák (még) léteznek! címmel írt esszét a helybéli Csiky-kertről. Írása a Székelyföld 7 csodája című kiadványban is megjelent” – jelentette be a Zöld SzékelyFöld Egyesület elnöke.
A tárlat május 13-ig látogatható, naponta 17–19 óra között a Brassói út 14. szám alatt található Siló – Kortárs Művészeti Központban.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!