Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Két háromszéki község – Ozsdola és Zágon – ellen nyert alapfokon a Bukaresti Törvényszéken Dan Tanasă. A hivatásos feljelentő az általa alapított Méltóságért Európában Polgári Egyesület nevében indított pereket a két község polgármestere ellen.
2019. október 27., 16:082019. október 27., 16:08
Tanasă blogján arról számol be, hogy mindkét esetben alapfokon számára kedvező döntés született. Az ozsdolai önkormányzatot azért perelte be, mert felszólítására nem távolították el a község központjában a Hősök emlékműve elé már hat évvel ezelőtt az Ozsdolai Székely Tanács által felhúzott székely zászlót.
A bíróság arra kötelezi Brânduș-Dendyuk Szilveszter polgármestert, hogy távolítsa el a közterületről a székely zászlót, és fizesse ki a feljelentő egyesületnek az 50 lejes perköltséget. A polgármester a sajtónak elmondta,
Zágon község ellen azért perelt Tanasă egyesülete, hogy távolítsák ellen a községháza bejáratától a település zászlóját, a díszteremből pedig a testvértelepülések tiszteletére kitett országzászlókat. A bíróság alapfokú döntése értelmében minden zászlót el kell távolítani, csak Románia és az Európai Unió lobogója maradhat.
A felperes egyesület számára meg kell téríteni a perköltséget is. Kis József Zágon polgármestere elmondta, a községháza főbejáratához két román zászlót és az Európai Unió zászlóját tűzték ki, egy másik bejárat felett lobog a község hivatalosan elfogadott zászlója: a kék keretben fehér lobogón a település kormányhatározattal elfogadott címere van.
A díszteremben a község testvértelepüléseinek tiszteletére van magyar, szlovák és lengyel zászló, de ezek nincsenek kibontva, csak ünnepi alkalmakkor veszik elő. A polgármester felháborítónak tartja, hogy a vegyes lakosságú Zágonban, ahol 53 százalék a románok aránya, és soha nem volt nézeteltérés, most kívülről érkező provokátorok szítják a feszültséget. Zágon polgármestere is fellebbezni fog az alapfokú ítélet ellen.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
3 hozzászólás