
Áramszünet keserítette meg a szárhegyiek életét szombaton. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Szárhegy négy utcája maradt áram- és vízszolgáltatás nélkül huszonnégy órán át, mert meghibásodott Tölgyesen egy transzformátor a szombati vihar miatt. Gyergyószentmiklóson a Csiky-kert utcán folyt le a sárlé, mert a Sózó útján lévő árok nem bírta nyelni a lezúduló esővizet, Békényfőn és Csanódon mezei utakat mosott el a víz. Közösségi oldalon képek a bizonyítékok arra, a Virág negyedi Garázs üzletben 40 centiméteres volt a víz.
2018. augusztus 27., 19:372018. augusztus 27., 19:37
„A szélsőséges időjárás miatt Tölgyesnél meghibásodott egy nagy transzformátor. Ennek következtében még mindig nincs mindenhol áram a községben. Ilyen esetekben nem árt telefonálni és panaszt tenni a következő telefonszámon: 0800801929. (Robot után 1-es gomb, majd meg kell várni, hogy felvegye a telefont egy ügynök)” – hívták fel a figyelmet Szárhegy község Facebook-oldalán vasárnap reggel, hiszen
Nemcsak villanyáram-kiesés volt, a vízszolgáltatás is leállt, hiszen áram nélkül a vizet pumpáló szivattyúk sem működnek. A községben nincs vezetékes víz még (most folyik a beruházás éppen), ezért árammal működő motorpumpák látják el saját kutakból a háztartásokat. Danguly Ervin, Szárhegy polgármestere elmondta, négy utca huszonnégy órán keresztül volt villany és víz nélkül.
A központon szombat éjszaka nem volt áram. A lakodalmat ülő násznép is bosszúskodhatott, amíg az áramfejlesztőt beüzemelték a szárhegyi kultúrháznál. Hétfő reggelre helyreállt a víz és villanyszolgáltatás. A polgármester hozzátette, időszerű lenne, hogy az áramszolgáltató a villamos vezetékeket, oszlopokat, transzformátorokat kicserélje vagy felújítsa, hosszú távon pedig nem ártana a föld alá helyezni a villamos rendszert, hiszen az egyre gyakoribb viharok miatti áramkiesés sok kárt, sok bosszúságot okoz.
Hétfőn iszapot és hordalékot kellett takarítani Gyergyószentmiklóson
Fotó: Tamás Gyopár
A gyergyószentmiklósi Csiky-kert utcában a Sózó útján lezúduló víz agyaggal érkezett. A Csiky-kert bejáratától majdnem az utca teljes hosszán helyenként még látni lehetett a vastag porréteget hétfőn, és szinte az országútig lesodródott a sár.
Amint elmondták, havonta ki kell szedjék a felgyülemlett sárt, amúgy is időszerű lett volna már az ároktakarítás, ám a szombat esti lezúduló esővíz hamar feltöltötte hordalékkal.
A Sózó útja melletti ház dombon van, az udvarra nem ment be a víz. További portákban sem tett kárt a víz, nem érkezett ilyenről bejelentés a polgármesteri hivatalhoz – mondta Fórika Krisztina, a gyergyószentmiklósi önkormányzat sajtószóvivője. Viszont Békényfőn és Csanódon mezei utakat mosott el a víz. Kedden fognak hozzá a szükséges munkálatokhoz – tudtuk meg.
Úszott az áru, 40 centiméteres víz volt az üzletben
Riadalom volt a gyergyószentmiklósi, Virág negyedi Garázs üzletnél is szombaton. Húsz éve ekkora víz nem zúdult be az alagsori üzletbe. A nyilvánosságra hozott fotók is árulkodnak arról,
Az üzletet működtető Nemes Barna elmondta, húsz év alatt többször is befolyt a helyiségbe a víz, de ekkora soha nem volt, mint szombaton, amikor elérte a negyven centimétert. A magasabban lévő úttestről, járdáról ömlött a víz. Nemes Barna elmondta,
Az árura van biztosítás csupán. Amint fogalmazott, az esővíz-elvezető csatornát többször is próbálták kitisztítani, hogy utat engedjenek a víznek, mert éppen csak szivárog rajta keresztül.
A Hargita tűzoltóságtól érdeklődve megtudtuk, a gyergyói térségben a hivatásos tűzoltók szombaton este két garázsból és két pincéből kellett kiszivattyúzzák a befolyt esővizet.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!