Változó elképzelések, egy közös cél. A folyamatban lévő beruházások befejezése mindenhol prioritást élvez
Fotó: Pinti Attila
Csíkszéken a vidéki önkormányzatok többségében elfogadták már a települések költségvetését, amelynek egy részét mindenhol beruházásokra fordítják. Főként a korábbi években elkezdett fejlesztéseket szeretnék befejezni, de újakat is elindítanának.
2021. április 25., 17:582021. április 25., 17:58
A folyamatban lévő fejlesztések befejezése áll a csíkszéki vidéki önkormányzatok terveinek középpontjában, de új ötletekből sincs hiány a községekben. A költségvetéseket már elfogadták, 6,5 és 16 millió lej között változik az az összeg, amelyekből az általunk megkérdezett települések gazdálkodhatnak.
Csíkszentmárton költségvetése 6,5 millió lejt tesz ki ebben az évben, amelynek jelentős részét fenntartási költségekre fordítják, de a beruházások terén is számos tervük van – fogalmazott megkeresésünkre Birtalan Sándor polgármester. Mint mondta, egyrészt szeretnék befejezni azokat a beruházásokat, amelyekkel a kivitelezők és a járványhelyzet miatt nem tudtak a kívánt ütemben haladni. Ezek közé tartozik a kultúrotthon és a községháza felújítása, a tűzoltószertár felépítése, illetve
Jelenleg ugyanis egysávos az út, ezt kétsávosra bővítenék, hogy gördülékenyebb legyen a közlekedés, főként azokban az órákban, amikor a szülők a gyerekeiket viszik vagy hozzák el a tanintézményből. Emellett további összegeket fordítanának a Tivai Nagy Imre Szakközépiskola tornatermének felújítására, és a község zöldövezeteit is megszépítenék, a központi parkban pedig egy játszótér kialakítását tervezik. Lehetőségeik szerint továbbá az egyházat is támogatnák.
Jóval nagyobb község lévén Csíkszentdomokos közel 16 millió lejes költségvetésből gazdálkodhatnak idén Karda Róbert polgármester elmondása szerint. Mint kifejtette, ők is azt a célt tűzték ki, hogy befejezzék a korábban elkezdett beruházásokat, de két új fejlesztési tervük is van. Az egyik a közterületek és a községközpont újrarendezésére vonatkozik, a másik pedig a tekepálya felújítására. Emellett az Országos Beruházási Társaság (CNI) támogatásával folyamatban lévő uszodaépítés kapcsán részt kell vállalniuk a területrendezésben.
Fotó: Gergely Imre
Kászonaltíz község költségvetése közel 11 millió lejre rúg ebben az évben, amelynek majdnem 60 százalékát beruházásokra fordítják András Zoltán polgármester szerint. Ahogyan a többi településen, elsősorban a folyamatban lévő fejlesztéseket folytatnák, ezek közé tartozik a közvilágítási rendszer korszerűsítése, a kászonfeltízi iskola felújítása, a kászonaltízi új napközi-óvoda építése, a kászonújfalvi kultúrotthon felújítása és a kamerarendszer kibővítése. Mindemellett
Kászonfeltízen játszóteret építenének, az iskoláknak interaktív intelligens táblákat vásárolnának, tornatermet hoznának létre és felújítanák a kászonaltízi iskolát és külső javítási munkálatokat végeznének a községházánál, illetve hosszútávú terveik között szerepel a gázhálózat kiépítése is. Noha az idei költségvetésbe nem foglalták bele, Kászoújfaluba egy háziorvosi rendelő, Kászonaltízen pedig egy állategészségügyi központ létrehozását is tervezik, a folyamatok elindítása viszont a rendelkezésre álló anyagi forrásoktól függ.
Gyimesközéplokon az ivóvíz- és szennyvízhálózat kiépítése az önkormányzat legfőbb célja, a nagyszabású munkálathoz ebben az évben látnának hozzá – árulta el Gergely Károly polgármester. A községvezető kiemelte még beruházási terveik közül a járdaépítés folytatását, egy híd megépítését a Tatros folyó fölött és a közvilágítás korszerűsítését. A település költségvetése erre az évre mintegy 15 millió lej.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!