
Fotó: Haáz Vince
Habár Romániában a gyülekezeti szakorvosi rendelésre is lehetőséget biztosít a törvény, nem mindenhol van erre lehetőség. Mezőpanitban adottak a feltételek, de ami még fontosabb, akarat is volt hozzá, és sikerült szakrendelőket nyitniuk.
2025. március 09., 12:022025. március 09., 12:02
Három háziorvos is tevékenykedik Mezőpanit községben, de a szakorvosi rendelés eddig hiányzott, hiszen annak valamilyen, a célra megfelelő létesítményhez kell kötődnie. A református gyülekezet, látva, hogy mekkora szükség van eme hiányosság pótlására, úgy döntött, hogy a gyülekezeti ház kihasználatlan emeleti részén szakorvosi rendelést létesít.
November elején meg is nyitották, és
Ez egy kimondottan gyülekezeti szakorvosi rendelés, amit a törvény lehetővé tesz, csak nem igazán élnek vele a gyülekezetek, mert nem mindenhol van rá lehetőség – magyarázta Kovács Tibor, a mezőpaniti református egyházközség lelkipásztora.
Kovács Tibor református lelkész vallja, missziós szándék is van a rendelők nyitása mögött
Fotó: Haáz Vince
A gyülekezeti ház emeleti részén vendégszobák voltak, de nem tudták azokat kihasználni, miután a Székely–Mezőség turisztikai szempontból nem számít felkapottnak. Ezek után döntöttek úgy, hogy ott orvosi rendelőket alakítanak ki. Kihívták a közegészségügyi szakembereket,
Az egyház keretében működik otthoni beteggondozói szolgálat, amit németországi partnerszervezet támogat eszközökkel, tőlük kaptak adományba több orvosi eszközt a szakrendelők felszereléséhez is. Jelenleg hat szakorvos jár ki a faluba:
November 8-a óta minden orvos hetente egyszer jön ki a községbe. Tíz hét alatt 241 beteg fordult meg a rendelőben, ami mutatja, mekkora igény van rá – tette hozzá a lelkipásztor.
Az időseknek nem volt könnyű bejutni a városba, ha szakrendelésre volt szükségük, ezért inkább el sem mentek
Fotó: Haáz Vince
Kovács Tibor azt is elmesélte, hogy a betegek közül sokan évek óta nem voltak szakorvosnál, mert legtöbb idős személy nem tud olyan könnyedén beutazni Marosvásárhelyre. Hiába közel a város – alig 15 kilométerre –, de az időseknek gondot jelent a tömegközlekedés használata. Nagyon sokuknak pedig a nyelvi akadályok jelentik a valódi gondot, hiszen
De attól is ódzkodnak, hogy a gyerekeiket kelljen erre megkérniük, hiszen azoknak ehhez el kell kérezkedniük a munkából – mutatott rá az okokra a lelkész.
Fotó: Haáz Vince
Mezőpanitban a református gyülekezet mintegy kétezer tagot számlál, de a község lakóinak száma meghaladja a hatezret. Fő szempont volt, hogy
Fotó: Haáz Vince
Két szakorvos egyben gyülekezeti tag is, ők szolgálatként is tekintettek erre – mesélte Kovács Tibor. Hozzátette, a szakrendelés fizetés ellenében működik, hiszen még fényévekre állnak attól, hogy biztosítóházas szerződést kössenek egy orvossal, de kedvezményesebb árakat szabnak meg, mint egy városi rendelőben. Sőt,
„Alapvetően az egyház nem ezzel foglalkozik, de egyfajta missziós szándék is meghúzódik a szakrendelők nyitása mögött, mert mi, a presbitérium úgy gondoljuk, az az idő lejárt, amikor a szószékről kiabálunk kifelé a templomból, és várjuk, hogy jöjjenek az emberek. Azt szeretnénk, hogy a gyülekezetben és a közösségben is, a templomon kívül olyan területeken is jelen lehessünk, ahol az Úr Jézus szeretetében szolgálhatunk” – mutatott rá küldetésük lényegére a mezőpaniti lelkész. Tervben van a bővítés is: egyelőre pszichiátert és gyerekorvost keresnek.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!