
Fotó: Fogarasy Mihály Műszaki Líceum
Harminc gyergyószentmiklósi diák számára nyílt lehetőség arra, hogy szakmai gyakorlaton vegyen részt Portugáliában, Barcelos városában. A Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskola diákjai a tanulmányút során a helyi szakképzési rendszert ismerhették meg.
2025. január 16., 09:002025. január 16., 09:00
Az Erasmus+ programban megvalósult portugáliai tapasztalatszerzésről és a két ország szakoktatása közti különbségekről sajtótájékoztatón számolt be Siklódi Piroska, az intézmény igazgatója.
A programban részt vevő tanulók között mechatronika, autószerelő, víz-gázszerelő, vallás-turisztika, fodrász, manikűrös és kozmetikus szakon tanuló diákok voltak, akiket szaktanárok kísértek el a tanulmányútra.
A gyakorlati képzés során a diákok cégeknél, műhelyekben és fodrászszalonokban dolgoztak, ahol
– mondta el Benedicsis Jenő, a program vezetője.
A szakmai tapasztalatok mellett a résztvevők érdekes kulturális programokon is részt vettek. Fatimában és Portóban kirándulva nemcsak történelmi és vallási nevezetességeket tekinthettek meg, hanem lelki feltöltődésben is részük volt, de amint az egyik diák elmondta, borkóstolón is voltak.
Fotó: Fogarasy Mihály Műszaki Líceum
A Fogarasy Mihály Műszaki Szakközépiskola (vagy ahogy a gyergyóiak ismerik, a Szaki) nem először szervez nemzetközi szakmai gyakorlatot, és a tervek szerint két év múlva újra Barcelos lesz az úti cél. A résztvevők egyetértenek abban, hogy még sok felfedeznivaló vár rájuk, szakmai és kulturális téren egyaránt.
Az igazgató hangsúlyozta, az iskola célja, hogy kiváló szakembereket képezzenek, hiszen a szakmai tapasztalatszerzés elengedhetetlen a tanulók jövőbeni sikeréhez. „Tanuljunk angolul, tanuljuk a mesterséget, mert a legjobbaknak lehetőségük lesz máskor is eljutni ilyen utakra” – hangzott el a motiváló üzenet a diákok számára.
Szeptemberre meghaladhatja a 10 lejt a gázolaj literenkénti ára Romániában, ha tovább súlyosbodik a Perzsa-öböl térségében kialakult konfliktus, emelkedik a kőolaj világpiaci ára, és erősödik a dollár a lejjel szemben.
Továbbra is keresik a hegyimentők a tavaly novemberben a Bucsecs-hegységbeli Țigănești-völgy térségében eltűnt brit fiatalembert – közölte csütörtökön a Brassó megyei Salvamont.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia hegyvidéki területeire és több régiójára. Közben az ország nyugati részén kánikula várható.
Az országosan elérhető, díjmentes szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a fizetés azonnal megtörténjen, miközben nincs szükség a bankkártyaadatok manuális megadására a fizetési felületen.
A pénzügyőrök 4550 doboz csempészcigarettát találtak egy román furgonban, amelyet az M1-es autópálya Győr-Moson-Sopron vármegye szakaszán ellenőriztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
Az Ukrajnának nyújtott támogatás titkosításának feloldásával kapcsolatban Nicușor Dan államfő szerdán kijelentette: mivel a támogatásnak katonai vonatkozásai is vannak, úgy helyes, ha annak részletei továbbra is titkosak maradnak.
Hétfőn figyelmeztető sztrájkot tart az egészségügyi rendszerben a Sanitas szakszervezet, július 28-án pedig általános sztrájkot indítanának a fokozódó elégedetlenségek miatt. Nagy támogatottsággal indul a tiltakozás.
Nicușor Dan államfő ukrán hivatali partnerével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt szerdán Kijevben.
Gyököt kell vonni a Parajddal kapcsolatos eurómilliós politikusi bejelentésekből: a bányakatasztrófa által sújtott sóvidéki település az Európai Unió Szolidaritási Alapjából nemrég megítélt 14,3 millió euró töredékét kaphatja meg.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezte a kézdivásárhelyi bíróság azt a 30 éves férfit, aki a gyanú szerint féltékenységből brutálisan bántalmazott egy 20 éves nőt. Az ügyészség tájékoztatása szerint az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
szóljon hozzá!