Sokat érhetnek most az új ötletek. Illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Miről szól a romániai startup plus program, kik tartoznak a célcsoportba, és mekkora támogatásra lehet számítani? Az alapvető kérdésekre igyekszik válaszolni a székelyudvarhelyi Hargita Business Center összeállítása.
2018. február 15., 21:082018. február 15., 21:08
1. Miről szól a Románia StartUp Plus program?
Régiónkban a következő években mintegy tízmillió eurót költenek kezdő vállalkozások és innovatív vállalkozási ötletek támogatására. A StartUp Plus egy új vállalkozások létrejöttét ösztönző program, melynek keretében új cég létrehozásához nyújtanak egyenként maximum 40 ezer eurós kezdőtőkét és fennmaradásukhoz szükséges szakmai támogatást.
2. Ki a program célcsoportja? Hogyan kerülhetek be a célcsoportba?
Olyan személynek kell lenned, aki városi környezetben nem mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozást akar indítani. Lakhelyed lehet vidéken és városon egyaránt, a lényeg, hogy abban a régióban legyen, ahol a projekt megvalósul. Első lépésben széles körű tájékoztatást szerveznek a programba való bekapcsolódás lehetőségeiről Hargita, Kovászna, Brassó, Maros, Szeben és Fehér megyékben. Udvarhelyszéken ezeknek a tájékoztatóknak rendszerint a székelyudvarhelyi vállalkozói inkubátorház konferenciaterme ad otthont, a legutóbbi előadás éppen a héten, kedden volt.
3. Mi történik, ha bekerülök a célcsoportba?
Egy szelekciós eljárás eredményeként kiválasztanak legkevesebb 360 személyt, akinek szándékában van egy vállalkozás elindítása, és meghívják őket az elméleti, illetve gyakorlati képzésre. A képzések húszfős csoportokban zajlanak, időtartamuk negyven óra, és körülbelül nyolc napot ölelnek majd fel. Ezalatt a képzők segítenek neked megtalálni az üzleti ötletet, és végigvezetnek a tervezés folyamatán. Üzleti terveddel benevezhetsz egy versenyre, és ha elég magas pontszámot kapsz, a zsűri kiválasztja az üzleti tervedet.
4. Milyen feltételeket kell teljesíteni a projekt keretén belül?
– A program keretében létrehozandó vállalkozások bármilyen engedélyezett termelési, szolgáltatói vagy kereskedelmi tevékenységet végezhetnek, jogi formájuk lehet kft., egyéni vállalkozás stb.
– A bejegyzéstől számított fél éven belül vállalniuk kell két új, teljes munkaidős állás létrehozását és azok megtartását. A vállalkozó és az alkalmazottak lakhelyének is a közép-romániai régióban kell lennie.
– A támogatási szerződés megkötésének pillanatában nem lehetsz többségi tulajdonos egy másik vállalkozásban. Ha a projekt keretében létrehozott vállalkozásnak rajtad kívül más tulajdonosa is lesz, kötelezően neked kell a többségi tulajdonosnak lenned.
– A vállalkozások tulajdonosai két hónapos gyakorlaton fognak részt venni olyan egységeknél, amelyek tevékenysége megegyezik a vállalkozás tevékenységének tárgyával.
– A bejegyzéstől kezdődően a vállalkozást legalább 18 hónapig kell működtetni, ebből az utolsó 6 hónap fenntartási időszak, tehát erre már nem jár támogatás. A fenntartási időszakban a munkahelyeket is fenn kell tartani.
5. Mire költhető el a támogatás?
A projekt keretében majdnem minden költség elszámolható, néhány kivétellel: nem lehet a támogatás összegéből telket vagy autót vásárolni, illetve építkezést finanszírozni. Ingatlanbérlést, fizetéseket viszont igen.
A vissza nem térítendő támogatást két részletben kapják meg a vállalkozások: a cég bejegyzésekor a jóváhagyott összeg 50–70 százalékát, majd következő évben feltételekhez kötötten a fennmaradó összeget.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
1 hozzászólás