
Az összes töltőállomást, cseppfolyósított gázt forgalmazó, tároló, szállító, használó vállalkozást és intézményt leellenőrzik a szakhatóságok. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Volt, ahol hónapok óta nem tartottak munkavédelmi felkészítőt, máshol a gázpalackok fémpolcai nem voltak szigetelve – tizenkét hatóság ellenőrzi a Hargita megyében működő benzinkutakat, cseppfolyósított gázt forgalmazó töltőállomásokat, gázpalackokat szállító és forgalmazó vállalkozásokat, illetve cseppfolyósított gázt használó vállalatokat. Az ellenőrök több szabálytalanságot is találtak az egységekben.
2023. szeptember 12., 08:142023. szeptember 12., 08:14
A crevediai robbanások után elrendelt országos ellenőrzések részeként Hargita megyében is ellenőrzik az üzemanyagot, illetve cseppfolyósított gázt forgalmazó, tároló, használó, szállító szakcégeket, valamint azokat a vállalkozásokat is, amelyek ilyen gázzal fűtenek.

A belügyminisztérium vasárnap hajnalban kiadott közleménye szerint 58 sérültje van a Dâmboviţa megyei Crevedia egyik autógáz-töltőállomásánál történt robbanásoknak. A töltőállomást működtető cégnek semmiféle működési engedélye nem volt.
Az átfogó ellenőrzéseket egy közös akció részeként végzi a Hargita Megyei Munkaügyi Felügyelőség, a Hargita megyei tűzoltóság (ISU), a Hargita Megyei Környezetőrség, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, Közúti Szállítást Ellenőrző Állami Felügyelőség (ISCTR) Hargita megyei kirendeltsége, a Hargita Megyei Adóhivatal, a Pénzügyi Csalások Elleni Szebeni Regionális Igazgatóság, a Hargita Megyei Vámhivatal, az Országos Közúti Hatóság Hargita megyei kirendeltsége, a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR), valamint a Kazánokat, Emelőszerkezeteket és Magasnyomású Tartályokat Ellenőrző Országos Társaság (CNCIR).
Már az ellenőrzések első hetén számos szabálytalanságot tapasztaltak a meglátogatott egységekben a hatóságok munkatársai, akik összesen 46 vállalkozásnál vizsgálódtak:
Olyan törvénytelenséget viszont nem észleltek, amely miatt büntetőjogi eljárás kezdeményezésére lett volna szükség, vagy az illető vállalkozás tevékenységének a felfüggesztésére.
– említett néhány, a szakhatóságok munkatársai által tapasztalt gyakoribb kihágást Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. Olyan egység is volt – folytatta –, ahol nem megfelelően tárolták a gázpalackokat. Ezeket fémpolcokon tartják, amelyek a vonatkozó törvény értelmében le kell legyenek szigetelve, hogy a fém fémmel ne érintkezhessen, az ugyanis tűzveszélyes. Az érintett cégnél azonban helyenként hiányzott a szigetelés a polcokról.
Voltak olyan szakcégek is, amelyeknél hónapok óta nem tartottak munkavédelmi felkészítőt, miközben az minden hónapban kötelező, de olyanok is, ahol hiányoztak, vagy nem voltak megfelelőek a meglévő munkavédelmi felszerelések – tájékoztatott a prefektusi hivatal szóvivője. Elmondta ugyanakkor, hogy súlyos törvénytelenséget nem tapasztaltak az ellenőrök, de
hiszen leggyakrabban akkor következik be a nagy baj, amikor nem tartják be a kezelési procedúrákat vagy a vonatkozó munkavédelmi előírásokat – mondta Adrian Pănescu.
Az ellenőrzés-sorozat augusztus 30-án kezdődött és október végéig tart.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!