Hirdetés
Hirdetés

Súlyos antibiotikum-hiány a gyógyszertárakban

Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által felírt antibiotikumot a gyógyszertárakban, mert az már a nagybani forgalmazóknál is elfogyott •  Fotó: Jakab Mónika

Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által felírt antibiotikumot a gyógyszertárakban, mert az már a nagybani forgalmazóknál is elfogyott

Fotó: Jakab Mónika

Számos, gyerekek kezelésére használt szirupalapú antibiotikum teljesen kifogyott a gyógyszertárak készletéből, de a felnőtteknek beadandó antibiotikum-készítmények egy részét sem tudják beszerezni a patikák. Ez tovább súlyosbítja az elmúlt években gyakran előforduló gyógyszerhiányt, hiszen a korábbi beszerzési nehézségek sem oldódtak még meg.

Széchely István

2023. január 21., 09:122023. január 21., 09:12

2023. január 21., 09:152023. január 21., 09:15

Komoly antibiotikum-hiánnyal küzdenek a gyógyszertárak, sok készítményt nem tudnak beszerezni, ez pedig olyan készítményeket is érint, amelyek nem helyettesíthetők más gyógyszerekkel, amelyek még megtalálhatók a patikák polcain.

Főként a gyerekek kezelésére használt antibiotikum-szirupokból fogytak ki a gyógyszertárak és a nagybani gyógyszerlerakatok,

de a felnőtteket sem mindig tudják kiszolgálni az orvos által számukra felírt antibiotikummal. „Itt

Idézet
Gyergyószentmiklóson például tele van a fertőző betegségeket kezelő kórházi osztály kisgyermekekkel, és egyes antibiotikum-szirupok teljesen elfogytak.

Hároméves kor alatt nagyon súlyosak a tünetek, és nagyon rossz a betegség lefolyása kisgyermekeknél. Ezek a készítmények nem helyettesíthetők, ha az orvos Amoxiclavot ad a gyermeknek, akkor én nem adhatok csak sima Amoxicilint. Egyébként Amoxicilinből is nagyon rossz az ellátás, csak 125 milligrammos van a 250-es helyett, abból adunk három-négy flakonnal, amíg tart a készlet.

Idézet
Az antibiotikumhiány most nagyon nagy baj”

– vázolta a helyzetet Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Az általa felsorolt néhány készítmény azonban csak egy része a hiányzó gyógyszereknek, elfogytak például a penicillininjekciók és több, felnőttek kezelésére használt antibiotikum is.

Hirdetés

A gyógyszerészkamara vezetője úgy véli, két fő oka lehet az antibiotikumhiánynak. Az egyik az, hogy a tridémia – vagyis az influenza, a koronavírus és a gyerekek körében terjedő RSV-vírus együttes fertőzése – miatt megnövekedett a gyógyszerkereslet, a másik pedig a készítményeknek a túlságosan alacsony ára.

A Zinnat nevű antibiotikum-szirupnak például 14,48 lej a minisztérium által szabályozott ára. Melles Melinda szerint ez lehet, hogy még a csomagolóanyag-költségeket sem fedezi. Ez a gyógyszer korábban 27 lejbe került, két hónapja csökkentették le a szabályozott árát, ezért pillanatok alatt el is tűnt a hazai piacról, mert

a külföldi gyártónak ilyen áron már nem éri meg Romániában forgalmaznia a készítményt.

Fogalma sincs, hogy ki és miért dönthetett a gyógyszerár csökkentéséről – mondta felháborodva a gyógyszerészkamara elnöke, azt is nehezményezve, hogy az antibiotikum-készítés is jelentősen leépült az országban az elmúlt évtizedekben.

Nem mindig tudják kiszolgálni a betegeket

Melles Melinda úgy tudja, a Paracetamol hatóanyagú kúpokból is kifogytak a patikák. Az általa működtetett gyógyszertárban ők maguk állítják elő a kúpokat, de

az antibiotikum-készítményeket még akkor sem tudják előállítani a patikákban, ha van laboratóriumuk és képzett személyzetük, ugyanis az ehhez szükséges alapanyagokhoz sem jutnak hozzá

– magyarázta. Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által számukra felírt gyógyszert a patikában, mondta kérdésünkre Melles Melinda, hozzáfűzve: „napi kapcsolatban vagyunk az orvosokkal, gyakran kell arról beszéljünk, hogy a meglévő anyagokból kell dolgozni, mert nagyon akadozik a gyógyszerellátás”.

A korábbi beszerzési nehézségek sem rendeződtek

Az antibiotikum-hiány mellett visszatérő problémát jelent az is a gyógyszertárakban, hogy a korábbi beszerzési nehézségek nem rendeződtek más készítmények esetében sem. „Hiány van egyes onkológiai és diabéteszgyógyszerekből, pszichotrópszerekből, antiepileptikumokból, az asztmás betegek által használt inhalátorokból, de szürkehályog és más szembetegségek kezelésére használt szemcseppekből is.

Idézet
Nagyon nehezen jutunk hozzá, úgymond össze kell kolduljuk ezeket a gyógyszereket a háromhavi receptekre.

Ha hozzájutunk egy havi adaghoz, azt kiadjuk, de nem biztos, hogy a következő havi adagot is ki tudjuk adni egy hónap múlva” – vázolta a kialakult helyzetet a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 03., péntek

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során

Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során
Hirdetés
2026. július 03., péntek

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során

Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során
2026. július 03., péntek

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették

Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették
2026. július 03., péntek

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma

Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek

Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek
2026. július 03., péntek

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén

A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén
2026. július 03., péntek

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán

Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt

Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt
2026. július 03., péntek

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára

Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára
Hirdetés