Hirdetés
Hirdetés

Súlyos antibiotikum-hiány a gyógyszertárakban

Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által felírt antibiotikumot a gyógyszertárakban, mert az már a nagybani forgalmazóknál is elfogyott •  Fotó: Jakab Mónika

Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által felírt antibiotikumot a gyógyszertárakban, mert az már a nagybani forgalmazóknál is elfogyott

Fotó: Jakab Mónika

Számos, gyerekek kezelésére használt szirupalapú antibiotikum teljesen kifogyott a gyógyszertárak készletéből, de a felnőtteknek beadandó antibiotikum-készítmények egy részét sem tudják beszerezni a patikák. Ez tovább súlyosbítja az elmúlt években gyakran előforduló gyógyszerhiányt, hiszen a korábbi beszerzési nehézségek sem oldódtak még meg.

Széchely István

2023. január 21., 09:122023. január 21., 09:12

2023. január 21., 09:152023. január 21., 09:15

Komoly antibiotikum-hiánnyal küzdenek a gyógyszertárak, sok készítményt nem tudnak beszerezni, ez pedig olyan készítményeket is érint, amelyek nem helyettesíthetők más gyógyszerekkel, amelyek még megtalálhatók a patikák polcain.

Főként a gyerekek kezelésére használt antibiotikum-szirupokból fogytak ki a gyógyszertárak és a nagybani gyógyszerlerakatok,

de a felnőtteket sem mindig tudják kiszolgálni az orvos által számukra felírt antibiotikummal. „Itt

Idézet
Gyergyószentmiklóson például tele van a fertőző betegségeket kezelő kórházi osztály kisgyermekekkel, és egyes antibiotikum-szirupok teljesen elfogytak.

Hároméves kor alatt nagyon súlyosak a tünetek, és nagyon rossz a betegség lefolyása kisgyermekeknél. Ezek a készítmények nem helyettesíthetők, ha az orvos Amoxiclavot ad a gyermeknek, akkor én nem adhatok csak sima Amoxicilint. Egyébként Amoxicilinből is nagyon rossz az ellátás, csak 125 milligrammos van a 250-es helyett, abból adunk három-négy flakonnal, amíg tart a készlet.

Idézet
Az antibiotikumhiány most nagyon nagy baj”

– vázolta a helyzetet Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Az általa felsorolt néhány készítmény azonban csak egy része a hiányzó gyógyszereknek, elfogytak például a penicillininjekciók és több, felnőttek kezelésére használt antibiotikum is.

Hirdetés

A gyógyszerészkamara vezetője úgy véli, két fő oka lehet az antibiotikumhiánynak. Az egyik az, hogy a tridémia – vagyis az influenza, a koronavírus és a gyerekek körében terjedő RSV-vírus együttes fertőzése – miatt megnövekedett a gyógyszerkereslet, a másik pedig a készítményeknek a túlságosan alacsony ára.

A Zinnat nevű antibiotikum-szirupnak például 14,48 lej a minisztérium által szabályozott ára. Melles Melinda szerint ez lehet, hogy még a csomagolóanyag-költségeket sem fedezi. Ez a gyógyszer korábban 27 lejbe került, két hónapja csökkentették le a szabályozott árát, ezért pillanatok alatt el is tűnt a hazai piacról, mert

a külföldi gyártónak ilyen áron már nem éri meg Romániában forgalmaznia a készítményt.

Fogalma sincs, hogy ki és miért dönthetett a gyógyszerár csökkentéséről – mondta felháborodva a gyógyszerészkamara elnöke, azt is nehezményezve, hogy az antibiotikum-készítés is jelentősen leépült az országban az elmúlt évtizedekben.

Nem mindig tudják kiszolgálni a betegeket

Melles Melinda úgy tudja, a Paracetamol hatóanyagú kúpokból is kifogytak a patikák. Az általa működtetett gyógyszertárban ők maguk állítják elő a kúpokat, de

az antibiotikum-készítményeket még akkor sem tudják előállítani a patikákban, ha van laboratóriumuk és képzett személyzetük, ugyanis az ehhez szükséges alapanyagokhoz sem jutnak hozzá

– magyarázta. Gyakori, hogy a betegek nem tudják megvásárolni az orvos által számukra felírt gyógyszert a patikában, mondta kérdésünkre Melles Melinda, hozzáfűzve: „napi kapcsolatban vagyunk az orvosokkal, gyakran kell arról beszéljünk, hogy a meglévő anyagokból kell dolgozni, mert nagyon akadozik a gyógyszerellátás”.

A korábbi beszerzési nehézségek sem rendeződtek

Az antibiotikum-hiány mellett visszatérő problémát jelent az is a gyógyszertárakban, hogy a korábbi beszerzési nehézségek nem rendeződtek más készítmények esetében sem. „Hiány van egyes onkológiai és diabéteszgyógyszerekből, pszichotrópszerekből, antiepileptikumokból, az asztmás betegek által használt inhalátorokból, de szürkehályog és más szembetegségek kezelésére használt szemcseppekből is.

Idézet
Nagyon nehezen jutunk hozzá, úgymond össze kell kolduljuk ezeket a gyógyszereket a háromhavi receptekre.

Ha hozzájutunk egy havi adaghoz, azt kiadjuk, de nem biztos, hogy a következő havi adagot is ki tudjuk adni egy hónap múlva” – vázolta a kialakult helyzetet a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra

Fagyos időre, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat. Hargita és Kovászna megyében is lehűl az idő.

Ismét visszatér a fagy, de ezúttal csak egy napra
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya

Tavaly 32,743 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 2 százalékkal, azaz 673 millió euróval kisebb, mint 2024-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn.

Tetemes a román külkereskedelmi mérleg hiánya
2026. február 09., hétfő

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok – közölte hétfő reggel a Kolozs megyei katasztrófavédelem.

A gyalui víztározóba esett férfit keresnek a búvárok
2026. február 09., hétfő

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek

Általános sztrájk kirobbantására készül a polgármesteri hivatalokban dolgozók szakszervezete a kormány által tervezett megszorítások miatt. Keddre kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdetett az érdekvédelmi tömörülés.

Forrong a közszféra, a polgármesteri hivatalokban is sztrájkra készülnek
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot

Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.

Ha még nem nézed, itt az ideje elkezdeni az új Trónok harca előzménysorozatot
2026. február 08., vasárnap

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.

Több mint 200 milliárd lej volt a magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő alapok vagyona decemberben
2026. február 08., vasárnap

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben

Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Hárman haltak meg egy Krassó-Szörény megyei balesetben
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában

Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.

Egyeztetés után dönt Románia arról, hogy részt vesz-e Donald Trump Béketanácsában
2026. február 08., vasárnap

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése

Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.

Őszintén és közérthetően a mentális egészségről – öt erdélyi pszichológus közös küldetése
2026. február 08., vasárnap

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét

A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Szakértő: az áram, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a romániai ipar versenyképességét
Hirdetés