Sorrendben: Kovászna, Maros és Hargita

Sorrendben: Kovászna, Maros és Hargita

A sajtó feladata: ellenőrizni a közpénzek felhasználását

Fotó: Haáz Vince

Jellemző, hogy év elején, a költségvetések jóváhagyásának idején sok polgármestert és megyei vezetőt látunk és hallunk arról nyilatkozni, hogy mennyi mindent meg fognak valósítani a következő időszakban. Azonban az év végi zárszámadások idején már ritkábban látunk és hallunk hangzatos bejelentéseket arról, hogy a beígért tervekből mennyit sikerült kivitelezni.

Geréb László

2024. március 11., 08:002024. március 11., 08:00

2024. március 19., 15:162024. március 19., 15:16

A települések esetében a 2023-as év a rekordmegvalósítások éve volt az európai uniós pénzeknek köszönhetően, azonban a tervezett költségvetések megvalósítási foka – pár kivétellel – mégis 70 százalék alatt maradt, ami nem mondható magasnak. A székelyföldi megyék esetében a 2023-as költségvetések megvalósítási foka már magasabb, 80-90% közötti sávban mozog.

Számottevő különbség a települési és a megyei önkormányzatok költségvetése között, hogy a megyei önkormányzatok sokkal kötöttebb pályán mozognak,

a bevételeiknek sokkal nagyobb hányadát kapják bizonyos tevékenységekhez „felcímkézve” a központi büdzséből – magyarán az egyes bevételi forrásokat kötelezően csak megszabott célokra szabad felhasználniuk. Így nem tudnak annyira szabadon gazdálkodni, mint a települési önkormányzatok. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy a megyék esetében nem beszélhetünk óriási tételekről, hisz az egyes megyék költségvetése nagyságrendben a megyeszékhelyek költségvetéseihez hasonlítható.

Zárszámadásokból dolgoztunk

A következőkben a három székelyföldi megye, Hargita, Kovászna és Maros megyék 2023-as megyei költségvetéseit elemezzük, hasonlítjuk össze. A tervezett költségvetésekhez az adatokat a 2023-as költségvetéseket jóváhagyó megyei tanácsi határozatokból, míg a megvalósítási számokat a pénzügyminisztérium honlapjára feltöltött költségvetési zárszámadásokból gyűjtöttük be.

Már a 2023-as költségvetések jóváhagyásakor látszott, hogy a megyék esetében nem várhatunk olyan kimagasló eredményeket 2023-ban, mint a települések esetében.

Míg a 2023-as települési költségvetések közel megduplázódtak a 2022-es költségvetésékez képest, addig a megyei költségvetések a 2022-es évihez hasonló összegekkel kerültek elfogadásra 2023-ra.

A három székely megye 2023-as megvalósított költségvetését mind bevételi, mind kiadási oldalon megvizsgáltuk (1. ábra). A megyei önkormányzatok bevételeit öt nagy csoportba oszthatjuk:

  • egyrészt a megyei önkormányzatok saját adó- és illetékből származó bevétele;

  • másrészt a személyi jövedelemadó megyei tanácsokhoz visszaosztott része;

  • harmadrészt az ÁFA-visszaosztásból származó bevételek;

  • negyedrészt a központi kormányzattól kapott támogatások;

  • ötödrészt pedig az EU-programokból lehívott pályázati pénzek.

A két legnagyobb tétel az ÁFA- és a személyijövedelemadó-visszaosztás. Az ÁFA-visszaosztás egy része a megyei utak javítására költhető, amely összeg értékét az egyes megyék úthálózatának a hossza alapján állapítják meg; egy másik része pedig különböző speciális tevékenységre, mint gyerekvédelem, nem papi hivatású egyházi személyek fizetése stb.

Az egyes megyékben befizetett személyi-jövedelemadónak a 15 százaléka a megyei önkormányzatok bevételeinek számít, amelyet szabadon felhasználhatnak.

Ugyancsak a megyei önkormányzatokhoz folyik be a jövedelemadó 6 százaléka, azonban ezt a részt a megyei önkormányzatok kötelesek az adott megye települései költségvetéseinek a kiegészítésére fordítani.

E fenti két tétel mellett a befizetett jövedelemadó 14 százalékának a 15 százaléka is a megyei költségvetések bevétele, szabad felhasználású összegként.

Uniós pénzek: Kovászna megye jól gazdálkodott

A 2023-ban megvalósított összbevételek tekintetében Maros megye vezet, ami a megyék méretbeli különbségei alapján nem is meglepő. Hargita és Kovászna megye – a méretük közti különbségek ellenére – szinte azonos mértékben valósították meg a költségvetési bevételeiket 2023-ban. A fontosabb bevételi tételek a megyék közti arányoknak megfelelően alakultak 2023-ban, kivételt az EU-s projektek jelentenek, ahol

Kovászna megye egyedül kétszer annyi EU-s finanszírozást hívott le 2023-ban, mint Hargita és Maros megye együttvéve.

A kiadási oldalon a legszembetűnőbb különbség a három megye esetében a fejlesztési kiadásoknál látható, ahol újból a legkisebb Kovászna megye tudta a legtöbb fejlesztést megvalósítani 2023-ban.

Lássuk a kiadásokat

A következőkben a kiadási tételeket elemezzük részletesebben, hiszen a három megye lakói számára az a fontos, hogy a megyék vezetői mire költötték el a költségvetéseikbe befolyó adólejeket.

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

A három megye tervezett és megvalósított költségvetését elemezve azt látjuk, hogy Maros megyének közel kétszer akkora költségvetése volt 2023-ban, mint Hargita vagy Kovászna megyéknek, ugyanakkor a Hargita és Kovászna megyei költségvetések között elenyésző a különbség (2. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Amennyiben az év elején megtervezett költségvetések megvalósítási fokát vizsgáljuk, ez mindhárom megye esetében 80% fölött van. Közel 90%-os megvalósítási fokkal Hargita megye vezet, azonban a sort záró Kovászna megyei is 83%-ban tudta megvalósítani a tervezett költségvetését (3. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

A fejlesztési oldal: ismét Kovászna vezet

A költségvetések legfontosabb része mindig a fejlesztési oldal, hiszen az ott elköltött pénzek járulnak hozzá leginkább a lakók életminőségének a növeléséhez,

ami a megyei költségvetéseknél is igaz. Azt azonban hozzá kell tennünk, hogy a megyei költségvetések abban is különböznek a települések költségvetésétől, hogy a megyék esetében sokkal nagyobb mértékű a törvényileg megszabott intézményműködtetési kötelezettség, ami biza a fejlesztési összegek részarányának a rovására megy.

De ettől függetlenül a megyéknek is komoly lehetőségei vannak fejlesztési forrásokat lehívni mind a központi költségvetésből, mind pedig az európai uniós alapokból.

A három megye 2023-as tervezett és megvalósított fejlesztési számait vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy a legtöbb fejlesztést, beruházást Kovászna megyének sikerült megvalósítani, míg a legkisebb értékű fejlesztési összeg Hargita megyénél szerepel (4. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

A fejlesztési kiadások megvalósítási foka már jóval alacsonyabb a teljes költségvetések megvalósítási fokánál. A 2023-as évben a fejlesztési kiadásokat Maros megyének 50%-os arány alatt sikerült csak megvalósítania a tervezetthez képest, azonban Kovászna megyénél ez a hatásfok meghaladja a háromnegyedet (5. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

A hétköznapi ember leginkább az utakra elköltött összegeket érzi a saját bőrén, vagy épp az autója zörgésén. Ennek a tevékenységnek a finanszírozására egyrészt az ÁFA-visszaosztásból kapnak jelentős összegeket a megyei önkormányzatok, de a nagyobb munkálatokhoz a központi költségvetésből és az EU-s programokból is hívhatnak le pénzeket. A három megye tervezett és megvalósított költségvetése ennél e tételnél azt mutatja, hogy

egyedül Kovászna megyének sikerült közel száz százalékban megvalósítania az utakra tervezett kiadásait, míg a másik két megye esetében a megvalósítási fok alig haladja meg a 40%-ot.

Abszolút értékben is Kovászna megye költött 2023-ban legtöbbet az utak és szállítás fejezetre, egyedül többet fordítva erre a területre, mint Hargita és Maros megye együttvéve. A sereghajtó Hargita megye alig egynegyedét fordította utakra 2023-ban, mint Kovászna megye (6. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Gyermekvédelemre Maros megye költ a legtöbbet

Az utak és szállítás mellett a másik nagy kiadási tétel a megyei szociális rendszer működtetéséhez kötődik, amely alapvetően a megyei gyerekvédelmi rendszer, valamint az idősotthonok működtetését jelenti. Erre a területre

a megyei önkormányzatok célirányos finanszírozást kapnak ÁFA-visszaosztás formájában az ellátórendszerben lévő gyerekek, valamint idősek száma alapján, amely visszaosztás épp csak elég a működtetéshez,

a fejlesztéseket a megyei önkormányzatoknak már más forrásból kell finanszírozniuk. Ezen a téren Maros megye áll az élen, amely megye az ország egyik legkiterjedtebb gyerekvédelmi rendszerét működteti (7. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

A harmadik legnagyobb volumenű költségtétel a megyei tanácsok költségvetésében a kultúra, sport és vallás területekhez köthető. Ebből a fejezetből finanszírozzák a megyei önkormányzatok a megyei kulturális hálózatot, a különböző pályázatokat (sport, egyházi stb.), valamint a nem papi hivatású egyházi alkalmazottak fizetését is. 2023-ban messze Maros megye költött a legtöbbet erre terültre, egyedül többet, mint a másik két megye együttvéve. A kulturális kiadásoknál Hargita megye zárja a sort (8. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Oktatás és az egészségügy: Hargita megye az utolsó

Fontos tétel a megyei önkormányzatok feladatai közt az oktatási és az egészségügyi kiadások finanszírozása. A megyei önkormányzatok költségvetésében az egészségügyi tételbe a megyei egészségügyi intézmények kiadásai kerülnek bele.

A megyei kórházak esetében a fejlesztések és a működéshez való hozzájárulás esik a megyei önkormányzatok hatáskörébe, ugyanakkor a községi orvosi rendelőket is támogatja a megyei költségvetés.

2023-ban mind az oktatási, mind pedig az egészségügyi fejezetnél Kovászna megye költötte a legtöbbet, legkevesebbet pedig Hargita megye (9. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Apparátus: Hargita megye költi a legtöbbet

Minden szervezet esetében egy kiemelt kérdéskör annak a hatékony működtetése. A három megyei önkormányzat apparátusnak kiadásait vizsgálva azt látjuk, hogy

Hargita megye működteti a legköltségesebb apparátust, amelynek összkiadása közel duplája a Kovászna megyeinek, de meghaladja a Maros megyeit is.

Ez az „elsőbbség” a személyi kiadások és az anyagi kiadások területén is jelen van, mindkét mutatónál Hargita megye vezet a másik két megye előtt (10. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Amennyiben az apparátussal kapcsolatos kiadásoknak a teljes költségvetésen belüli részarányát vizsgáljuk, ez Hargita megye esetében megközelíti a 20%-ot, vagyis közel egy ötödét fordítja a Hargita megyei önkormányzat az apparátusra, míg ez az arány Maros megyénél alig 7%. (11. ábra)

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Megvalósított EU fejlesztések: Kovászna az első

A 2023-as évre tervezett EU-s finanszírozású projektek esetében is Kovászna megye vitte el a pálmát, ahol a megvalósított EU fejlesztések értéke több, mint amit Hargita és Maros megyének együttvéve sikerült 2023-ban kiviteleznie. A sort ez esetben is Hargita megye zárja a Kovászna megyei összeg alig egyharmadával. (12. ábra). Megj: Az EU-s fejlesztésekhez nem vettük be a PNRR finanszírozású projekteket (61. cím), hiszen ezek a 2023-as évben kezdődtek és nagyon kis százalékban sikerült megvalósítani őket, így a 2023-as értékük nem számottevő.

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Az egyes megyék méretei közti különbséget az egy lakósra számolt mutatószámokkal lehet részben kezelni. Pár költségvetési tételnél kiszámoltuk ezt a mutatót is. Az egy lakosra számolt költségvetési főösszeg 2023-ban Kovászna megyében volt a legnagyobb, több mint egyharmaddal meghaladva a Hargita megyei egy lakosra számolt összeget (13. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Az egy lakosra számolt fejlesztési kiadásoknál még szembetűnőbb Kovászna megye előnye a 2023-a megvalósításoknál, hisz több mint háromszor akkora értéket tudhat magáénak, mint a sort záró Maros megye (14. ábra).

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Maros megyében jóval magasabbak a fizetések

Bevételi oldalon az egy lakosra jutó jövedelemadó-visszaosztást vizsgáltuk meg (15. ábra). Ennél a tételnél Hargita és Kovászna megye azonos szinten áll, míg a Maros megyei egy lakosra jutó jövedelemadó-visszaosztás ötven százalékkal haladja meg az előző két megye számait. Ez arra enged következtetni,

amit amúgy a hivatalos statisztikák is igazolnak, hogy Maros megyében jóval magasabbak a fizetések, (és ezáltal a fizetések után befizetett adók is), mint Hargita és Kovászna megyékben.

Megjegyezzük: a Maros megyei számokat kissé torzítja, hogy Maros megye 2023-ban jelentős jövedelemadó-visszaosztásban részesült a kulturális intézmények finanszírozására, de enélkül az összeg nélkül is Maros megye vezeti ezt a statisztikát.

Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Egy kis következtetés

Összességében elmondhatjuk, hogy a 2023-as évet a három székely megye közül Kovászna megye tudta a legsikeresebben zárni, hiszen a három megye közül a legkisebbként mind költségvetési főösszegben, mind pedig a fejlesztések, EU-s projektek, vagy az utak és szállítás területen is az élen zárt.

A három megye tervezett költségvetéséhez viszonyított 80 százalék fölötti költségvetési megvalósítási fok elfogadhatónak mondható, azonban a hiányzó megvalósítások épp a fejlesztési, beruházási területeket érintik,

hiszen ott már 80 százalék alatti megvalósításokkal találkozunk – ezen a területen van még behoznivalójuk a székelyföldi megyéknek.

A szerző a Romániai Magyar Közgazdász Társaság udvarhelyi elnöke.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Közös összefogással sikerült új webkamerát szerelni a sáromberki gólyafészekhez

Felszerelték, és be is üzemelték kedden azt a webkamerát, amelyet a gólyakedvelő közösség közös összefogásával sikerült megvásárolnia a Milvus Madártani és Természetvédelmi Csoportnak.

Közös összefogással sikerült új webkamerát szerelni a sáromberki gólyafészekhez
2024. április 10., szerda

Áramszünetre lehet számítani Székelyudvarhely több utcájában

Több székelyudvarhelyi utcában áramszünetre számíthatnak a lakók április 16-án a szolgáltató munkálatai miatt.

Áramszünetre lehet számítani Székelyudvarhely több utcájában
2024. április 10., szerda

Nincs pásztor, nincs sajt

Április közepén szoktak kimenni a gyergyói esztenákra a juhnyájak, és ez most is így van, de jóval kevesebb állatot hajtanak idén fel, mint korábban. Ma is jövedelmező volna a juhtartás, ha lenne, aki végezze a munkát, pásztorembert azonban nem találni.

Nincs pásztor, nincs sajt
Nincs pásztor, nincs sajt
2024. április 10., szerda

Nincs pásztor, nincs sajt

2024. április 09., kedd

Tiltott szerek hatása alatt vezetett, de elkapták

Őrizetbe vettek 24 órára a ludasi rendőrök egy 29 éves férfit hétfőn, aki pszichoaktív szerek hatása alatt vezetett járművet. A férfit később harminc napra előzetes letartóztatásba helyezték.

Tiltott szerek hatása alatt vezetett, de elkapták
2024. április 09., kedd

Állatok nélkül nincs agrár-környezetgazdálkodási támogatás

Az elmúlt évekhez képest számos változás történt idén az egységes mezőgazdasági támogatások esetében. A gazdákat érintő fontosabb tudnivalókról beszélt a Székelyhonnak Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója.

Állatok nélkül nincs agrár-környezetgazdálkodási támogatás
2024. április 09., kedd

Hatályba lépett az új szabály, szó szerint könnyebb lesz motorozni

Kihirdette Klaus Iohannis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében a motorosok fényvisszaverő háromszög, elsősegélydoboz és tűzoltó készülék nélkül is közlekedhetnek.

Hatályba lépett az új szabály, szó szerint könnyebb lesz motorozni
2024. április 09., kedd

Napsugaras kiállítás nyílt Kézdivásárhelyen

Harmincegy képzőművész több mint kilencven munkája tekinthető meg a Koloratúra című kiállításon, amelyet kedden délután nyitottak meg a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében.

Napsugaras kiállítás nyílt Kézdivásárhelyen
2024. április 09., kedd

Egyesek és kettesek: mentesülnek a betegszabadságos adó kifizetése alól bizonyos kategóriák

Elfogadta keddi ülésén a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amelyik mentesíti a betegszabadságon lévő személyek bizonyos kategóriáit a tízszázalékos egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetése alól.

Egyesek és kettesek: mentesülnek a betegszabadságos adó kifizetése alól bizonyos kategóriák
2024. április 09., kedd

Ismert személyektől kölcsönözhettek és műhelytitkokat ismerhettek meg a könyvtárlátogatók

Rendhagyó élményben részesülhettek azok a sepsiszentgyörgyi olvasók, akik kedden látogatták meg a Bod Péter Megyei Könyvtárat: a megszokott arcok helyett a város híres, közkedvelt személyeit találhatták a kölcsönzőpultok mögött.

Ismert személyektől kölcsönözhettek és műhelytitkokat ismerhettek meg a könyvtárlátogatók
2024. április 09., kedd

Megtorpanás után biztatón halad a sepsiszentgyörgyi tüdőkórház építése

Jó ütemben haladnak a munkálatok, már a külső szigetelésnél tartanak a Sepsiszentgyörgyön épülő új tüdőkórháznál, amely Háromszék egyik legfontosabb egészségügyi beruházása.

Megtorpanás után biztatón halad a sepsiszentgyörgyi tüdőkórház építése
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!