
Archív
Fotó: Haáz Vince
A közpénzek elköltésének felülvizsgálata a Számvevőszék dolga, nem pedig a prefektusi hivatalé – zárta rövidre megkeresésünkre Marosvásárhely polgármestere, amikor arról érdeklődtünk, hogyan értelmezi a Maros megyei prefektus költségvetéssel kapcsolatos minapi felvetését.
2024. február 22., 22:082024. február 22., 22:08
Marosvásárhely költségvetése rendben van – nyilatkozta a Székelyhonnak Soós Zoltán polgármester. Mint ismert, a Maros Megyei Prefektusi Hivatal nemrég átiratot küldött a városnak, amelyben megkérdőjelezte, hogy a város idei költségvetésének elfogadásakor betartották a törvényes előírásokat.

Egyelőre nem ellenjegyezte Marosvásárhely költségvetését Ciprian Dobre, Maros megye prefektusa. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szerint egyszerűen arról van szó, hogy elkezdődött az önkormányzati választások kampánya.
A prefektúra jogászai úgy értékelték, hogy Marosvásárhely idei büdzséjébe olyan költségvetési tételek is bekerülhettek, amelyek ellentmondanak a kormány költségcsökkentő rendeletének. A tavaly kiadott sürgősségi kormányrendelet ugyanis kimondja, hogy meglévő épületekbe nem lehet bútorokat, irodai eszközöket vásárolni. Kivételt képeznek azok a berendezési tárgyak és irodai eszközök, amelyeket pályázati pénzből vásárolnak meg, vagy nemrég befejezett irodák berendezésére, felszerelésére szolgálnak. A prefektúra február 14-én kelt átiratában azt kérte, a város vezetősége elemezze újra, hogy a költségvetésben feltüntetett, megvásárlásra jóváhagyott bútorzat és irodai felszerelés szerepel-e a tiltólistán, és amennyiben igen, a helyi önkormányzat tegye meg a szükséges változtatásokat.
Soós Zoltán érdeklődésünkre elmondta,
Az említett kormányrendelet ugyanis júniusig tiltja bizonyos közbeszerzések lebonyolítását, azt azonban nem mondja ki, hogy a költségvetésben ne szerepelhetne a tétel. Ha júliustól feloldják a szigorítást, akkor kezdődhet az eszközbeszerzés, hiszen minden elő van készítve és a költségvetésben is szerepel.
Marosvásárhely polgármestere a Székelyhonnak elmondta, harminc napjuk van válaszolni a prefektus hivatalos átiratára, és jövő héten fogják megírni, hogy szerintük minden rendben van.
– fejtette ki Soós Zoltán.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
Idén is töretlen népszerűségnek örvendett a Rádió GaGa Mikulásváró rendezvénye Székelyudvarhelyen: péntek délután több száz apróság várta szüleivel, nagyszüleivel a piros ruhás jótevőt a Riverside bevásárlóközpont melletti téren.
szóljon hozzá!