Több sikeresen pályázó településen is kerékpárutakat hoznak majd létre a fejlesztési minisztérium programjában kapott finanszírozásból
Fotó: Erdély Bálint Előd
A legtöbb székelyföldi település szolgálati lakások felépítésére pályázott pénzt a fejlesztési minisztériumnál az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kiírt pályázati program első szakaszában. A beruházások – amelyeknek ugyanakkor bicikliutak kiépítése, térinformatikai adatbázisfejlesztések, valamint elektromos töltőállomások telepítése is a részét képezi – összértéke meghaladja a 34 millió lejt.
2022. október 29., 08:572022. október 29., 08:57
Országszerte 1149 település kap finanszírozást különböző beruházásokra a fejlesztési minisztériumtól az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként. A pályázati program első finanszírozási szakaszának a nyertes pályázatai között 13 székelyföldi település beruházási terve is szerepel, ezek mind Hargita megyeiek; Maros és Kovászna megyei projektek nem szerepelnek a szaktárca listáján.
A sikeresen pályázó 13 Hargita megyei település összesen több mint 34 millió lejt (ÁFÁ-s összeg) fordíthat különböző fejlesztésekre.
A legnagyobb összegű finanszírozásra Csíkszereda önkormányzata pályázott,
A megpályázott összeg nagyságát tekintve Maroshévíz a második a sorban, ott
Az nZEB (Near-zero energy building) egy építkezési szabvány, a megnevezést a nagyon energiahatékony, azaz közel nulla energiaigényű épületek esetében használják. „Az nZeb épületeket áramtermelés és melegvíz-előállítás céljából napelemekkel látják el, hőszigetelik, és hatékony nyílászárókat szerelnek rá. Hőpumpák segítségével meleg vizet vagy 10 Celsius fokos levegőt vonnak el az altalajból, amelynek köszönhetően nyáron hűthető az épületet, télen pedig kevesebb energiával melegíthető fel szobahőmérsékletre.
– nyilatkozta korábban Cseke Attila, a fejlesztési minisztérium vezetője.
A megpályázott milliókból szolgálati lakások is épülnek
Fotó: Vargyasi Levente
Hasonló lakások felépítésére pályázott finanszírozást Tusnádfürdő önkormányzata is 5,4 millió lej értékben,
Tusnádfürdő a környezetbarát közlekedés fejlesztésére is pályázott pénzt: 732 ezer lejből hozhatnak létre töltőpontokat elektromos járművek számára. Az üdülőtelepülésnek van egy harmadik sikeres pályázata is, ennek a részeként
Ez egy térinformatikai adatbázis, amely egyetlen rendszerbe integrálja a térbeli és a leíró információkat, és számos új lehetőséget kínálva a településrendezési folyamatokban nyújt nagy segítséget az önkormányzatoknak, egyebek közt a Smart City, az okos város-jellegű fejlesztésekben is.
Hasonló térinformatikai adatbázis-fejlesztésre Tusnádfürdő mellett még két másik Hargita megyei település is pályázott finanszírozást: Gyergyószentmiklóson közel 2,2 millió lejből, Gyergyóremetén pedig 160 ezer lejből végezhetnek ilyen jellegű fejlesztéseket.
Fotó: Beliczay László
Maroshévízen és Tusnádfürdőn kívül még három másik Hargita megyei település is sikeresen pályázott finanszírozásra orvosoknak és pedagógusoknak szánt szolgálati lakások építésére: Korondon közel 2,2 millió lejt, Fenyéden szintén majdnem 2,2 millió lejt, Parajdon pedig valamivel több mint 2 millió lejt fordíthatnak e célra.
Két csíkszéki község is van, ahol a PNRR-ben megpályázott pénzből a környezetbarát közlekedést fejlesztenék: Madéfalván 2,1 millió lejből, Csíkszentmihályon pedig közel 457 ezer lejből építhetnek kerékpárutakat.
Elektromos töltőállomásokat is létrehoznak a helyreállítási pénzből
Fotó: Jakab Mónika
Más jellegű, de szintén a környezetbarát közlekedést elősegítő beruházásba kezdhetnek bele Homoródalmáson:
A településen vannak már elektromos autók – számolt be lapunknak Tikosi László polgármester, ugyanakkor azt is elmondta, hogy
Az első finanszírozási szakaszban – amint arról Cseke Attila fejlesztési miniszter beszámolt – 7,1 milliárd lejes finanszírozást hagytak jóvá az országszerte tervezett fejlesztésekre. A tárcavezető ugyanakkor megerősítette: a következő időszakban közzéteszik a többi beruházás listáját is, amelyek a PNRR-programban kapnak támogatást, amint az érintett közigazgatási egységektől megkapják a kért pontosításokat.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!