
Több sikeresen pályázó településen is kerékpárutakat hoznak majd létre a fejlesztési minisztérium programjában kapott finanszírozásból
Fotó: Erdély Bálint Előd
A legtöbb székelyföldi település szolgálati lakások felépítésére pályázott pénzt a fejlesztési minisztériumnál az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kiírt pályázati program első szakaszában. A beruházások – amelyeknek ugyanakkor bicikliutak kiépítése, térinformatikai adatbázisfejlesztések, valamint elektromos töltőállomások telepítése is a részét képezi – összértéke meghaladja a 34 millió lejt.
2022. október 29., 08:572022. október 29., 08:57
Országszerte 1149 település kap finanszírozást különböző beruházásokra a fejlesztési minisztériumtól az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként. A pályázati program első finanszírozási szakaszának a nyertes pályázatai között 13 székelyföldi település beruházási terve is szerepel, ezek mind Hargita megyeiek; Maros és Kovászna megyei projektek nem szerepelnek a szaktárca listáján.
A sikeresen pályázó 13 Hargita megyei település összesen több mint 34 millió lejt (ÁFÁ-s összeg) fordíthat különböző fejlesztésekre.
A legnagyobb összegű finanszírozásra Csíkszereda önkormányzata pályázott,
A megpályázott összeg nagyságát tekintve Maroshévíz a második a sorban, ott
Az nZEB (Near-zero energy building) egy építkezési szabvány, a megnevezést a nagyon energiahatékony, azaz közel nulla energiaigényű épületek esetében használják. „Az nZeb épületeket áramtermelés és melegvíz-előállítás céljából napelemekkel látják el, hőszigetelik, és hatékony nyílászárókat szerelnek rá. Hőpumpák segítségével meleg vizet vagy 10 Celsius fokos levegőt vonnak el az altalajból, amelynek köszönhetően nyáron hűthető az épületet, télen pedig kevesebb energiával melegíthető fel szobahőmérsékletre.
– nyilatkozta korábban Cseke Attila, a fejlesztési minisztérium vezetője.
A megpályázott milliókból szolgálati lakások is épülnek
Fotó: Vargyasi Levente
Hasonló lakások felépítésére pályázott finanszírozást Tusnádfürdő önkormányzata is 5,4 millió lej értékben,
Tusnádfürdő a környezetbarát közlekedés fejlesztésére is pályázott pénzt: 732 ezer lejből hozhatnak létre töltőpontokat elektromos járművek számára. Az üdülőtelepülésnek van egy harmadik sikeres pályázata is, ennek a részeként
Ez egy térinformatikai adatbázis, amely egyetlen rendszerbe integrálja a térbeli és a leíró információkat, és számos új lehetőséget kínálva a településrendezési folyamatokban nyújt nagy segítséget az önkormányzatoknak, egyebek közt a Smart City, az okos város-jellegű fejlesztésekben is.
Hasonló térinformatikai adatbázis-fejlesztésre Tusnádfürdő mellett még két másik Hargita megyei település is pályázott finanszírozást: Gyergyószentmiklóson közel 2,2 millió lejből, Gyergyóremetén pedig 160 ezer lejből végezhetnek ilyen jellegű fejlesztéseket.
Fotó: Beliczay László
Maroshévízen és Tusnádfürdőn kívül még három másik Hargita megyei település is sikeresen pályázott finanszírozásra orvosoknak és pedagógusoknak szánt szolgálati lakások építésére: Korondon közel 2,2 millió lejt, Fenyéden szintén majdnem 2,2 millió lejt, Parajdon pedig valamivel több mint 2 millió lejt fordíthatnak e célra.
Két csíkszéki község is van, ahol a PNRR-ben megpályázott pénzből a környezetbarát közlekedést fejlesztenék: Madéfalván 2,1 millió lejből, Csíkszentmihályon pedig közel 457 ezer lejből építhetnek kerékpárutakat.
Elektromos töltőállomásokat is létrehoznak a helyreállítási pénzből
Fotó: Jakab Mónika
Más jellegű, de szintén a környezetbarát közlekedést elősegítő beruházásba kezdhetnek bele Homoródalmáson:
A településen vannak már elektromos autók – számolt be lapunknak Tikosi László polgármester, ugyanakkor azt is elmondta, hogy
Az első finanszírozási szakaszban – amint arról Cseke Attila fejlesztési miniszter beszámolt – 7,1 milliárd lejes finanszírozást hagytak jóvá az országszerte tervezett fejlesztésekre. A tárcavezető ugyanakkor megerősítette: a következő időszakban közzéteszik a többi beruházás listáját is, amelyek a PNRR-programban kapnak támogatást, amint az érintett közigazgatási egységektől megkapják a kért pontosításokat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!