
Plusz órákkal készülni az érettségire. A gyereknek és a szülőnek is kihívás
Fotó: Haáz Vince
Ahogy közeledik az érettségi, egyre több diák dönt úgy, hogy plusz órákkal pótolja azokat a hiányosságokat, amiket „felhalmozott” az évek során az érettségi tantárgyakból. Az igényelt délutáni plusz órák több ezer lejbe is kerülhetnek egy év alatt.
2024. november 19., 07:572024. november 19., 07:57
2024. november 19., 13:052024. november 19., 13:05
A tizenkettedik osztály számos költséggel jár: ott a bankett, a tanárok ajándéka, a tablóképek, illetve az iskolán kívüli érettségire felkészítő plusz órák. Szülőket és diákokat kérdeztünk arról, hogy mennyibe kerül nekik az iskola befejezése.
A székelyföldi magyar diákok zöme a román nyelv és irodalom érettségi vizsgától tart a legjobban. Egy megkérdezett végzős azért is aggódik, mert ők az első évfolyam, akik az új rendszer szerint érettségiznek, így nem tudja, hogy mire számíthat.
– osztotta meg aggályait. Emiatt sokan iskolán kívüli plusz órákat vesznek, hogy felkészítsék őket az érettségire.
Fotó: Barabás Ákos
A megkérdezett szülők gyerekei délutánonként román, matek és angol órákra járnak: van, aki egyedüli, de van olyan is, aki csoportos foglalkozásra. Az órák összege is annak függvényében változik, hogy hányan vesznek részt egy alkalmon.
Egy ilyen csoport állhat kettő, három, de akár négy diákból is egyszerre.
A szülők tapasztalata szerint a matek plusz órák többe kerülnek, mint a román nyelv és irodalom órák,
Arra a kérdésre is kerestük a választ, hogy milyen gyakorisággal kell a szülők kifizessék ezeket az összegeket. Diákja és tanára válogatja, de átlagosan egy tantárgyból heti egy alkalommal jár plusz órára a gyermek.
Fotó: Barabás Ákos
A végzős diákok szüleinek a plusz órák mellett másért is zsebbe kell nyúlniuk.
De olyan esetről is tudni, amikor az osztályközösség úgy dönt, hogy egy alkalommal gyűjt, akkor azonban több száz lej lehet az összeg. Az osztályokban így tíz és tizenkétezer lej közötti összeget gyűjtenek össze, ami egy 27 tagú osztályban diákonként legalább négyszáz lejt jelent. Erre pedig még rájön a fentebb említett érettségire való felkészülés.
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
1 hozzászólás