
A vasúti felüljáró újjáépítését is be kell fejezni ebben az évben
Fotó: Pinti Attila
Noha a költségvetést csak jövő héten fogadják el, Csíkszereda polgármestere néhány sarokszámot megemlített ezzel kapcsolatosan az önkormányzat képviselő-testületének pénteki soros ülésén. Jelentős kiadásokra készül a város, mert az európai uniós támogatású beruházások nagy része idén befejeződik – tudtuk meg.
2023. január 27., 15:262023. január 27., 15:26
2023. január 27., 15:322023. január 27., 15:32
Korodi Attila bevezetőjében emlékeztetett arra, hogy 257 millió lej van előirányozva fejlesztésekre, ez kétszer annyi, mint amit működési költségekre költenek. A költségvetés kiadási oldala azért is lesz magas, mert több európai uniós támogatást nyert beruházást kell idén befejezni – jelezte a városvezető, hozzátéve, az elmúlt két és fél évben a működési költségektől 83 millió lejt tudtak átcsoportosítani a büdzsé beruházási oldalára, és a jelzett időszakban 115 millió lejt költöttek el különböző projektek megvalósítására.
A polgármester kitért a Márton Áron Főgimnáziumban kialakult, lapunkban is bemutatott vitás helyzetre is, amely a ballagás időpontjának megváltoztatása miatt robbant ki, és amely a szülői bizottság lemondásához vezetett.

Sokkolta a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium szülői bizottságát, ahogyan az iskola igazgatója eljárt a ballagás időpontja ügyében. Az igazgatónak címzett levélben úgy fogalmaztak: a tanintézet vezetője önkényesen döntött a kicsengetés időpontjáról.
Úgy értékelte,
„Arra kérjük a vezetőséget, hogy ehhez tartsa magát” – fogalmazott a polgármester, felkérve egyúttal az iskola vezetőit, hogy a vezetőtanáccsal együttműködve ezt a problémát zárják le.
A városvezető bejelentette azt is, hogy a Szív utcai egyházi területen elkészült a magyar kormány támogatásával az Angyalkert bölcsőde és óvoda, amely ősztől része lesz a tanügyi intézményhálózatnak, így biztosítva újabb lehetőségeket a kisgyerekes szülőknek.
Napirend előtti hozzászólásában Tőke Ervin képviselő arról érdeklődött, hogy a Jégpálya lakótelepi strand felújítása szerepel-e az idei tervek között, van-e erre pénz a költségvetésben, illetve van-e lehetőség fejlesztésekre, akár wellnessközpont létrehozására a városban.
Fotó: Pinti Attila
Korodi szerint
Zsögödfürdőn érdemes létrehozni egy wellnessközpontot a szakemberek szerint, ehhez idén előtanulmányok készülnek, majd el kell dönteni, hogy saját kezdeményezéssel, vagy privát partnerek bevonásával lehet ezt megvalósítani – hangzott a válasz.
A testület döntött arról, hogy a lakók együttműködésével terület-kisajátítást kezdeményez annak érdekében, hogy a Nagymező utcában egyik oldalon járda, a másikon kerékpárút épülhessen. Szintén abban az övezetben található a Huba vezér utca, amelynek egy részére övezeti rendezési terv (PUZ) készült, mivel egy beruházó családi és társasházakat szeretne ott építeni. A PUZ-t a testület elfogadta, de Szőke Domokos képviselő, aki a közelben lakik, felhívta a figyelmet arra, hogy a lakóövezetben megfelelő körülményeket kellene biztosítani a lakóknak, mert ezek hiányoznak. Emlékeztetett, a 2008-ban érvényes urbanisztikai előírások az övezetben két játszóteret jelöltek be, ez 2018-ban még megvolt, de 2020-ban már nem. Úgy vélte, ha lemondanak az egyik játszótérről, az precedens lehet, és ugyanígy járhat a második is.
A tanács határozata alapján
A román és magyar nyelvű megnevezés mellett rovásírással is szeretnék kiírni ezekre Csíkszereda nevét – hangzott el.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!