
Utat csinált magának a medve. Egyre több káresetet jelentenek a Farkaslaka községbeli gazdák
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha egyre több medve garázdálkodik, illetve az általuk okozott káresetek száma is fokozódik Farkaslaka községben, mégsem ártalmatlaníthatják a problémás egyedeket az érintett vadásztársulatok. A központilag jóváhagyandó kilövési engedélyre ugyanis még várni kell.
2021. április 28., 08:522021. április 28., 08:52
2021. április 28., 09:282021. április 28., 09:28
Kovács Leheltől, Farkaslaka község polgármesterétől megtudtuk, hogy az elmúlt egy hétben fokozódott a helyzet, hiszen újabb négy esetet regisztráltak. Ezúttal egy harmadik medve is garázdálkodott a községközpontban, tyúkokat, nyulakat és juhokat támadva meg. Persze mindez csak a jéghegy csúcsa, hiszen folyamatosan látják a falvak között kószáló és udvarokra betörő nagyvadakat a gazdák, így félő, hogy előbb utóbb emberre is támadnak. Éppen ezért az elöljáró mielőbbi konkrét intézkedéseket sürget.
Kovács Lehel arról is beszámolt lapunknak, hogy az érintett vadásztársulatokkal közösen eddig két medvére kértek kilövési engedély a Tánczos Barna által vezetett környezetvédelmi minisztériumtól, ám azt megkeresésünkig nem kapták meg. Mindemellett jelenleg is dolgoznak a dokumentációk összeállításán, amelyekkel a harmadik problémás nagyvadnak az ártalmatlanítására igényelhetnek jóváhagyást. A polgármester szerint halaszthatatlan intézkedésekről van szó. Próbáltuk megtudni, hogy miért húzódik el a kilövési engedélyek jóváhagyása, ezért telefonon igyekeztünk elérni Tánczos Barnát, ám többszöri keresésünkre sem sikerült kapcsolatba lépnünk vele.
Mint ismeretes Nyikómalomfalván több mint negyven, Kecsetben pedig huszonegy bárányt és juhot sebesített meg halálosan, illetve gyilkolt le két különböző bocsos anyamedve az elmúlt három hétben, amelyek ez idő alatt más portákon is pusztítottak házi állatokat.

Több mint negyven bárányt és juhot pusztított el, illetve sebesített meg halálosan egy anyamedve bocsaival hétfőre virradóra Nyikómalomfalván, mintegy 12 ezer lejes kárt okozva a helyi közbirtokosságnak. A környezetvédelmi minisztérium segítségét kéri a farkaslaki polgármester a helyzet megoldásáért.
Vörös beavatkozási tervet aktiváltak Szeben megyében, miután egy három járművet és hét embert érintő balesethez riasztották a mentőegységeket. Egy mentőhelikoptert is a helyszínre vezényeltek Marosvásárhelyről.
A pedagógusok bojkottja miatt a márciusi próbaérettségi eredményei Háromszéken nem mérvadóak. A végzősök kevesebb mint fele vizsgázott, miközben a szakszervezetek már a következő sztrájkhullámot készítik elő az oktatási minisztérium tervei miatt.
Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.
Csökkentek az üzemanyagárak Romániában, a változás pedig Székelyföldön is érzékelhető: az adatok szerint több Hargita megyei töltőállomáson is 9 lej alatt tankolható a benzin, miután rövid idő alatt több lépcsőben is mérsékelték az árakat a kutak.
Akik még nem adták le levélszavazatukat, már nem lehetnek biztosak, hogy a postai úton feladott boríték időben megérkezik. Ezért fontos, hogy azokat az RMDSZ vagy az Eurotrans Alapítvány irodáin keresztül juttassák el, vagy a konzulátuson adják le.
Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége - jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Facebook-oldalán közzétett videóban.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 231 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adatai szerint.
Két lopási ügyet is felgöngyölített a Kovászna megyei rendőrség, az elkövetők őrizetben várják a hatóságok további döntését.
Az elsőt 1995-ben hozták tető alá, egy évvel azt követően, hogy a mostani társszervezője, a Pro Cantus Egyesület, illetve kamrakórus létrejött. Pénteken és szombaton Kézdivásárhelyen tartják a Felsőháromszéki Kórusfesztivál 29. kiadását.
Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.
3 hozzászólás