
Fotó: Csató Andrea
Már-már székelyudvarhelyi látványosságnak számítanak a Malom utca végében megépített, a Nagy-Küküllőn átívelő faszerkezetű hídnál összegyűlő halak, többen napi szinten odasétálnak, hogy megcsodálják és etessék azokat. Szakembert kérdeztünk, milyen halfajokat láthatunk ott, illetve milyen élelmet érdemes adni nekik.
2024. július 01., 19:282024. július 01., 19:28
2024. július 01., 19:292024. július 01., 19:29
Szinte át sem lehet sétálni az udvarhelyiek által csak pallóként ismert Malom utcai gyalogoshídon anélkül, hogy olyanokkal ne találkoznánk, akik a pilléreknél nagy számban összegyűlő, méretes halakat csodálják. Ezek nem véletlenül gyülekeznek a helyszínen, hiszen a lakók rendszeresen etetik, kiflit és kenyeret dobálva a Nagy-Küküllő vizébe.
A hídnál összegyűlő halak visszaigazolás arra, hogy több mint tíz évvel ezelőtt érdemes volt letiltani a horgászatot a Nagy-Küküllő bizonyos városi szakaszán (a Hunyadi János utcai híd és a városi piacnál lévő vasúti átkelő között) – fejtette ki a Székelyhonnak Gothárd Ferenc Alpár, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület halőre. Mint mondta, a korlátozást egyrészt a hatályos törvények miatt kellett életbe léptetni, másfelől
Fotó: Csató Andrea
A hídnál egyébként többnyire a nagyobb testű fejes domolykók, továbbá paducok, sujtásos küszök, petényi márnák, fenékjáró küllők és különböző csíkfajok gyülekeznek.
Az állomány gyarapodása valószínűleg annak is köszönhető, hogy egyre többen pillantották meg a vízfelszín alatt megcsillanó halakat, ennek hatására pedig kenyeret, kiflit kezdtek ledobálni a hídról, hogy közelebb csalják azokat – magyarázta Gothárd. Ennek hatására a halak kezdték megszokni, hogy élelemhez jutnak a pillérek közelében, ezért egyre nagyobb számban kezdtek ott összegyűlni.
– magyarázta a szakember.
Fotó: Csató Andrea
Gothárd Ferenc Alpár arra is kitért, hogy elsősorban főzött magvakkal (búza, kukorica, kender stb.) kellene etetni a halakat, de ő is tudja, hogy ez a gyakorlatban nem így történik. A péktermékek nem számítanak a legjobb élelemforrásnak a domolykók, paducok stb. számára, de
Természetesen, aki teheti, mindenképp a főtt magvakat részesítse előnyben.
Fotó: Csató Andrea
Minél többen etetik, annál több hal gyűl össze a hídpilléreknél, de ez fordítva is igaz
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
1 hozzászólás