
Nem etnikai, hanem más jellegű hátrányos megkülönböztetések feltérképezése és kiküszöbölése a cél
Fotó: Haáz Vince
Az is hátrányos megkülönböztetésnek minősül egy iskolában, ha egyik osztályban minden tanuló szülője egyetemi végzettséggel rendelkezik, a párhuzamos osztályban pedig egyik szülőnek sincs ilyen végzettsége.
2025. február 11., 21:012025. február 11., 21:01
Az iskolai hátrányos megkülönböztetés feltérképezése és megszüntetése a célja annak a tanügyminisztériumi projektnek, amelynek részeként az elmúlt héten a hazai szülőknek számos kérdést kellett megválaszolniuk. Az adatok integrált oktatási informatikai rendszerbe (SIIIR) való feltöltésének határidejét meghosszabbították – derül ki a tanügyminisztérium közleményéből, amelyet az Edupedu.ro oktatási hírportál közölt. A dokumentum pontosítja, hogy azért tolták ki március 17-re ezt a határidőt, mert technikai gondok voltak az informatikai rendszerrel, amikor az iskolák elkezdték feltölteni az adatokat.
A pedagógusok az elmúlt héten felszólítást intéztek a szülők felé, és formanyomtatványt küldtek haza a gyerekektől kitöltésre. Olyan sürgős volt az adatokat lekérdezése, hogy
Az iskolai hátrányos megkülönböztetés feltérképezése és megszüntetésére való törekvés azonban nem új keletű intézkedés. 2016-ban és 2019-ben is volt egy-egy tanügyminisztériumi rendelet, amely ezt a kirekesztést hivatott megtiltani, ezekre hivatkozik a mostani 7701-es rendelet, és ki is bővítette azokat.
Fotó: Haáz Vince
A szülőkhöz eljuttatott nyomtatványon olyan kérdésekre keresték a választ, mint a szülők iskolai végzettsége, tanulmányi éveiknek száma, adtak-e le szociális ösztöndíjkérelmet, vagy kérelmezte-e a szülő, hogy gyereke saját anyanyelvét is tanulja az iskolában? Ez utóbbi kérdés sok esetben megzavarta a magyar szülőket, viszont
Azaz, ha egy magyar gyerek magyar tannyelvű osztályban tanul, akkor a „nem” választ kellett bekarikázniuk a szülőknek.
Antal Mihály Levente, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese megkeresésünkre kifejtette, egyáltalán nem elfogadott az iskolai szegregáció, ezért próbálják minden formáját elkerülni, és erre vonatkozik az iskolai szintű feltérképezés is. Példákat is mondott, amelyek gyakori szegregációnak számítanak.
Fotó: Haáz Vince
Ilyen, amikor két-három osztály van ugyanazon az évfolyamon, és az A osztályban a tanulók szüleinek egyetemi végzettsége van, a B osztályban csak érettségije vagy még az sem. Vannak osztályok, ahol nincsenek speciális igényű tanulók, mert a másik, ugyanazon az évfolyamon működő osztályban van az összes. Vagy van, ahová csak nagyon jó tanulók járnak, a másikban pedig gyengébben teljesítők, vagy
Példa a kirekesztésre az is, ha az elméleti középiskolai osztályok a főépületben vannak, a szakiskolai osztályok egy hátsó épületben, amely talán fel sincs újítva.
A lekérdezés után lesz egy elemzés, és pontszámokat is kapnak az intézmények, amelyek figyelmeztetik az iskolákat, hogy egy bizonyos osztály szintjén vannak megoldásra váró problémák” – összegezte Maros megye helyettes főtanfelügyelője.
A kérdőív felépítésének logikája az volt, hogy ahol az információ nem releváns egy tanuló számára – például egy óvodás gyermek esetén a nyolcadik osztály végén tartandó országos felméréssel kapcsolatos információk –, akkor a „NEM” választ kell bekarikázni. Az ilyen kiválasztás semmilyen módon nem sérti az oktatási intézményt az iskolai szegregáció vagy az iskolai szegregációs pontszámok kiszámításának folyamatában – pontosít az oktatási minisztérium közleményében.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
Az ország több régiójára érvényes, megerősödő szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!