Idén a legtöbb helyszínen befejezik a kitermelést, következhet az újratelepítés
Fotó: Beliczay László
Több mint 1,7 millió köbméternyi fát döntött ki a tavaly februári szélvihar Hargita és Maros megyékben, ezért rendkívüli mértékben megnőtt a kitermelésre váró fatömeg. A felmérés, értékmegállapítás után meg is kezdődött az értékesítés és a kitermelés, mostanra a földre került famennyiség nagy részét már el is szállították a felvásárlók. A következő években csemetékkel kell beültetni a pusztítás sújtotta területeket.
2021. április 11., 08:552021. április 11., 08:55
Csak a felmérések, terepbejárás és felleltározás során derült ki, hogy az előzetes becsléseket jelentősen meghaladó famennyiségeket döntött ki a szélvihar tavaly februárban a két megye erdőterületein. Cătălin Mutică, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője kérdésünkre azt mondta, hogy
Az állami erdőkből az értékmegállapítás után a széltörések 80 százalékát már kitermelték és értékesítették, a fennmaradó mennyiséget ezután szállítják el. Hozzátette, a törvény szerint a széldöntött fa kitermelése után
Becsléseikhez mérten jóval több, 180 ezer köbméternyi kidőlt fával szembesült a tavalyi felleltározás után a csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság – tudtuk meg Kosza Elemér elnöktől, aki szerint ez a szám több, mint a kétszerese az előzetes számításoknak. Mint elmondta, saját erőből és külső cégek bevonásával ennek nagy részét már kitermelték, értékesítették,
Ennek nyomán jövőben már 200 hektárnyi területet terveznek beültetni. Az elnök arra is kitért, hogy
Hasonló helyzetről számolt be érdeklődésünkre László Lajos csíkszentdomokosi közbirtokossági elnök is, aki szerint 200 ezer köbméternyi kidőlt fát tudtak eddig felleltározni 550 hektáron, és még számbavételre vár mintegy 120 hektár, legalább 60 ezer köbméter fával.
Jövőre viszont végezni szeretnének, és az újraültetést is el szeretnék kezdeni, a nagyobb mennyiségű erdőtelepítést 2023-24-ben végzik el. A fát különböző vállalkozásoknak adták el, a kitermelést ezek végzik, a lakosságnak szükséges tűzifamennyiséget a közbirtokosság saját csoportja biztosította.
– ismertette.
Fotó: Beliczay László
A zetelaki közbirtokosság elnöke, Szabó Imre arról tájékoztatott, hogy a tavalyi szélvihar nyomán területeiken 57 ezer köbméternyi kidőlt fát vettek nyilvántartásba, kevés kivétellel ezt már értékesíteni is tudták. „Ahol az időjárás engedi, ott már megkezdtük újra a munkát, megvannak a szerződéseink a kitermelőkkel, akik a területeket ki is takarítják.
– részletezte. Az elnök úgy véli, a fa piacán a tavalyi nagy kínálat miatti árcsökkenés után az árszint kezdett helyreállni a széltörés előtti állapotoknak megfelelően. Számításaik szerint két éven belül elkezdhetik az újratelepítést is.
A gyergyószárhegyi közbirtokosság területein közel 80 hektár erdőt tarolt le a vihar tavaly, 38 ezer köbméternyi fát döntve ki, ezenkívül szétszórtan is történt széltörés, amelynek nyomán 56 ezer köbméternyi kidőlt fát vettek nyilvántartásba – összegzett kérdésünkre Keresztes András elnök. Ez a mennyiség is több mint kétszerese az előzetes becsléseknek. Mint elmondta, az értékesítés, illetve a kitermelés 95 százaléka már megtörtént, viszont eladni nem volt egyszerű, több módon is próbálkoztak ezzel, amíg vásárlókra találtak.
– vázolta. Keresztes szerint két évig kell pihenniük a területeknek, és 2024-ben kezdhetik az újratelepítést.
Fotó: Beliczay László
Az eddig felsoroltakhoz viszonyítva kivételes a székelyvarsági Forrásköze Közbirtokosság esete, ahol az elején becsült 100 ezer köbméternyi széltöréses famennyiség a felleltározás után 70 ezer köbméterre csökkent – számolt be Pál Elemér elnök. A kitermelés túlnyomórészt megtörtént, ezt várhatóan májusban befejezik, viszont
– tudtuk meg.
A Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal ügykezelésébe tartozó területeken 9500 hektáron történt széltörés, 326 ezer köbméternyi fát döntve ki, ebből teljesen letarolt a vihar 352 hektárt 173 ezer köbméternyi fával – tájékoztatott kérdésünkre András Róbert erdőmérnök, a hivatal vezetője. A kidőlt famennyiségből 173 ezer köbmétert már kitermeltek, a vágtereket is kitakarították, most egy 130 ezer köbméternyi fát tartalmazó vágtéren folyik a kitermelés, ennek is nagy része elkészült – tudtuk meg. Az illetékes szerint júliusra minden tevékenységgel végeznek, ha az időjárás ezt nem akadályozza.
Fotó: Pinti Attila
Maros megyében az állami és magántulajdonú erdőkben több mint 600 ezer köbméter fát tört ki a tavalyi szélvihar, ennek viszont csak kevéssel több, mint felét sikerült eddig kitermelni és értékesíteni – tudtuk meg Ioan Roman Puchianutól. A Maros Megyei Erdészeti Igazgatóság műszaki igazgatója szerint
Az egyik gond, hogy nem lehet kitermelési engedélyt adni egyes területekre környezetvédelmi beleegyezések hiánya miatt, a másik pedig, hogy a vizekre vonatkozó törvény nem veszi figyelembe a fakitermelés kedvezőtlen hatását a vízminőségre, emiatt pedig sorozatosan bírságolják úgy a cégeket, mind az erdészetet – említette. Úgy vélte, ha ezek az akadályok elhárulnak, idén befejezhető lesz a széldöntések kitermelése.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!