Hirdetés
Hirdetés

Semmit sem lehet tenni, ha betéved a városba a medve

•  Fotó: Facebook

Fotó: Facebook

Nincs használható vészforgatókönyv arra, hogy miként lehet ártalmatlanítani egy, a városba betévedt medvét, így ha megismétlődne a vasárnap hajnali eset Székelyudvarhelyen, a szakemberek is tehetetlenek volnának. A vadásztársulat elnöke szerint nagy a valószínűsége, hogy a könnyű élelemforrás miatt visszatér a városba a nagyvad.

Széchely István

2017. szeptember 26., 14:592017. szeptember 26., 14:59

2017. szeptember 26., 15:042017. szeptember 26., 15:04

Még mindig nem tudni, pontosan hol jött be a városba és hogyan jutott ki a településről az a medve, amely vasárnap hajnalban portyázott Székelyudvarhelyen, de a vadat lefilmező taxis elbeszélése alapján részben összeáll az az útvonal, amelyet az állat bejárt.

korábban írtuk

Videón az Udvarhelyre betévedt medve
Videón az Udvarhelyre betévedt medve

Noha még napközben többen fenntartásokkal kezelték a Székelyudvarhelyre betévedt medve történetét, vasárnap estére már előkerült a bizonyíték. Videón a város utcáin szaladó nagyvad.

Hirdetés

A Tompa László utca Tó utcával szembeni járdáján látta meg a nagyvadat először az a székelyudvarhelyi taxis, aki később a Facebookra is felkerült videót készítette. Mint azt az Udvarhelyi Híradónak elmondta,

először le akarta fotózni az állatot, ám az elindult felé, ezért visszamenekült autójába. A vad elhaladt mellette, ekkor kezdte követni, majd videózni, jól hallhatóan teljesen ledöbbenve attól, hogy a belvárosban lát medvét.

„Az Eötvös József Szakközépiskolánál értem utol, de a videóban Kornis Ferenc utcát mondtam, mert már azt sem tudtam, hol vagyok” – emlékezett vissza.

Idézet
A medve végigszaladt a Tompa László utcán, majd a Petőfi Sándor utcai hídnál bemenekült a Varga-patak medrébe

– folytatta a történetet.

A közeli kávézó biztonsági kamerájának felvételén az látható, hogy a menekülő medve előtt és mögött is két-két taxi halad az úton, voltaképpen közrefogva az állatot. A neve elhallgatását kérő férfi elmondta,

rádión tartották a kapcsolatot, és próbálták kiterelni a vadat a városközpontból, hiszen félő volt, hogy a megriadt állat rátámad az útjába kerülő emberekre. A Petőfi Sándor utcai panzióból éppen jöttek kifelé az emberek egy lagziból – a medvétől mintegy harminc méterre –, tőlük akarták távol tartani az állatot, amikor az bemenekült a patakmederbe

– magyarázta a taxis.

Az elbeszélésből kiderült az is, hogy a nagyvad a Varga-patak medrén át eljutott a Nagy-Küküllőig, mintegy száz métert úszott lefelé a folyón, majd a Tomcsa Sándor-negyedi lépcsőknél hagyta el a kibetonozott falú folyómedret, így jutott a tízemeletes tömbházak közé. A taxisok ezt az Orbán Balázs utcai hídról nézték végig, majd a tömbházakhoz siettek, de ott már nem szálltak ki autóikból, mert félő volt, hogy a medve még a parkoló autók között van.

A rendőrséget is akarták értesíteni, de időközben kiderült, hogy az utcaseprők ezt már megtették az állat Tó utcai felbukkanásakor

– fűzte hozzá a férfi.

Kértek, de nem kaptak fegyvereket

A vasárnap hajnalban történteknél talán csak az riasztóbb, hogy a szakemberek szerint

az eset megismétlődhet, de a vadászoknak nincs eszközük a vad ártalmatlanítására.

Éppen a hasonló vészhelyzetek kezelése érdekében kért támogatást altatólövedékes fegyverek és ketrecek megvásárlására a Nagy-Küküllő Vadászegyesület a megyei tanácstól még idén februárban, de nem kaptak finanszírozást – közölte Jakab Attila, az egyesület elnöke. Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen kaptak volna egy-egy fegyvert és ketrecet a vadászegyesületek, de

a megyei tanácsnál elég komolytalanul kezelték a figyelmeztetést, miszerint fennáll a veszélye hasonló esetek előfordulásának

– fűzte hozzá a szakember. A vadászok tehetetlenek, ha megismétlődik a vasárnapi eset, nem tehetnek semmit, ugyanis a vonatkozó törvény értelmében megtöltött éles fegyverrel még a város közelébe sem mehetnek. A lakosság biztonsága nagyon fontos számukra, és lehetőségeikhez mérten mindent megtesznek vészhelyzet esetén, de nem ártalmatlaníthatják az állatot – tudtuk meg Jakabtól. Ő egyébként úgy véli, hogy opportunista állat lévén a medve vissza fog térni a városba a könnyű élelemforrás miatt. Ha ez megtörténik, semmiképpen nem szabad kergetni, mert ha sarokba szorul, támad – hívta fel a figyelmet, hozzáfűzve, nem volt jó ötlet az sem, hogy a taxisok terelgetni kezdték a vadat. Biztonságos helyre kell húzódni, és azonnal hívni a 112-es segélyhívószámot, valamint lehetőség szerint minél részletesebben tájékoztatni a vadászegyesületet is – tanácsolta a vadász.

Nem történt intézkedés

A vasárnapi medveportyázást egyelőre nem követte semmilyen hivatalos intézkedés. Az ilyenkor szokásos eljárás szerint ha belterületen áll elő vészhelyzet, az illetékes polgármesteri hivatalnak kell segítséget kérnie attól a vadászegyesülettől, amellyel szerződésesben áll

– közölte Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója. A veszélyes vadállat beazonosítása, megfigyelése, befogása, esetleg kilövése csak engedéllyel történhet, ehhez az ügynökségnek is szakvéleményt kell készítenie, de ilyen jellegű kérést még nem kaptak – tájékoztatott az intézmény vezetője.

Kérik a kilövését

A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal kezdeményezni fogja, hogy a városban vasárnap hajnalban portyázó medve felkerüljön a környezetvédelmi minisztérium által jóváhagyott kilövési listára, amelyet a veszélyes egyedek miatt hoztak létre. Jakab Attila városmenedzser tájékoztatása szerint ennek érdekében dokumentálja az esetet a hivatal katasztrófavédelmi felügyelője, tanúkat keresnek, akik igazolni tudják a vasárnapi medvelátogatást, majd az összeállított dossziét átadják a vadászegyesületnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán: politikai és gazdasági káosz felé tart Magyarország

A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.

Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán: politikai és gazdasági káosz felé tart Magyarország
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Nicușor Dan: a bányászjárás a demokrácia elleni erőszak szimbóluma

A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.

Nicușor Dan: a bányászjárás a demokrácia elleni erőszak szimbóluma
2026. június 13., szombat

Új törvény a hangos bulik ellen: akár 12 ezer lejes bírság is járhat a közrend megzavarásáért

Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.

Új törvény a hangos bulik ellen: akár 12 ezer lejes bírság is járhat a közrend megzavarásáért
2026. június 13., szombat

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból

Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára

Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára
2026. június 12., péntek

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát

Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát
2026. június 12., péntek

Jelentős árcsökkenés: ismét 9 lej alatt a benzin ára

Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.

Jelentős árcsökkenés: ismét 9 lej alatt a benzin ára
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából

Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából
2026. június 12., péntek

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt
Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt
2026. június 12., péntek

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt

2026. június 12., péntek

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval

Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval
Hirdetés