Ha az Angyalokon múlik, a nehéz sorsú gyerekek sem maradnak ajándék nélkül
Fotó: Tuchiluș Alex
Van egy tízezer fős közösség Székelyföldön, amelynek tagjai mindig készen állnak segíteni a rászorulókon. A Segítő Angyalok tevékenységét a kezdetektől Kuti Katalin irányítja, aki szerint összefogással csodák történnek, emberi életek változnak meg.
2024. december 22., 16:402024. december 22., 16:40
– Kezdjük az elején: hogyan indult a segítő munka, milyen keretek között formálódott a közösség?
– Ez az egész 2016-ban indult. Akkor történt, hogy egy kedves ismerős felajánlotta, hogy van egy bakancsa, amire már nincs szüksége. Azt mondta, adjuk oda valakinek ajándékba karácsonyra. Akkor ezt odaadtuk, és még egy pár embernek gyűjtöttünk, segítettünk. Az érzés, amit akkor átéltem, szinte leírhatatlan.
Megcsináltunk egy Facebook-csoportot, ami ma is a Segítsünk a rászorulóknak nevet viseli. Ma már csaknem 12 ezer tagunk van, csodálatos közösség. Mindig azt mondom, hogy mindenki angyal, aki részt vesz ebben.
Kuti Katalin: küldetéssé vált, hogy másokon segítsek
Fotó: Tuchiluș Alex
– Háromszéken már a kezdetektől szerteágazó munkát végez. Milyen messze nyúlik el a Segítő Angyalok keze?
– Az elején főleg Kovászna megyében dolgoztunk, aztán ahogy híre ment a munkánknak, átterjedt Hargita megyére is. Most már rendszeresen járunk Gyergyószentmiklósra, Csíktaplocára, Csíkszentsimonba, de más településekre is. Több mint 60 család van ahová járunk év közben és amikor szükség van.
– Van olyan történet, ami különösen megmaradt Önben az évek során?
– Sok ilyen történet van. Egyik ilyen egy kisbaba története. Koraszülött volt, az édesanyja pedig meghalt, amikor a baba alig pár hetes volt. Ott maradt a kicsi és a két idősebb testvére. Hetente jártam hozzájuk, vittem, amit csak tudtam: élelmiszert, ruhát, pelenkát. A két nagyobb testvér mindig úgy vártak, mintha családtag lennék. Ezek a gyerekek örökre a szívemben maradnak.
Mikulás-nap után most karácsonyra gyűjtik a csomagokat
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezenkívül Dezső bácsi története is élénken megmaradt, akinek az életkörülményei rettenetesek voltak. Egy rossz házban lakott, ahonnan alig tudott kijutni. A tető rádőlt, télen fagyoskodott. Szó szerint szánkóval húztuk fel a tűzifát neki. Egy nagylelkű csoporttagunk vásárolt neki egy lakókocsi-szerűséget, ahol méltóbb körülmények között élhetett. Végül holland támogatásnak köszönhetően eljutott egy idősek otthonába, ahol most már gondoskodnak róla. Az emberek sokszor megbélyegezték a múltja miatt, de én mindig azt mondtam: ne azt nézzük, hogy milyen volt, hanem hogy most segítségre szorul.
– Hatalmas munka, ami az Ön irányításával, de egy egész közösség támogatásával történik. Hogyan zajlik az adománygyűjtés? Hogyan segítenek az emberek?
– Az én mottóm így szól: „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, mennyire sokan odaállnak mellé.” Ezt saját magam is megtapasztalom minden nap. Először csak ajándékokat, ruhákat, játékokat gyűjtöttünk.
Az emberek képesek összeállni és segíteni, csak kell mutatni nekik az utat. A csoportban mindig leírom, hogy mire van szükség. Ennyi év alatt a bizalom is kiépült, az adakozók is mindig tudják, hogy a ruha vagy ajándék, amit adnak, biztosan oda kerül, ahol a legnagyobb szükség van rá. És természetesen a családom is mindig mellettem áll. Eleinte sokszor egyedül vittem az adományokat, csomagoltam, szerveztem, de most már a páromnak is van ideje 100 százalékban mellém állni. Az ünnepek környékén még önkéntesek is csatlakoznak hozzánk.
Az Angyalok az ajándékot hozzák, Katalin és a párja, valamint hű segítőik pedig eljuttatják a gyerekekhez
Fotó: Tuchiluș Alex
– Hogyan hat ez Önre lelkileg? Milyen érzés adni?
– Nagyon nehéz erről beszélni, mert ez nemcsak munka, hanem életforma lett számomra.
A másik, amit nehéz elmagyarázni, hogy ez lelkileg hogyan tölt fel. Volt idő, amikor komoly egészségügyi gondokkal küzdöttem, és úgy éreztem, hogy talán vége. De mindig jött valaki vagy valami, ami visszahúzott, ami erőt adott.
Sokszor kapok kérdéseket, hogy miért csinálom ingyen, hogy ebből mit nyerek. Az igazság az, hogy amit nyerek, azt nem lehet pénzben mérni. Az a boldogság, amikor egy gyerek új cipőt húz, vagy amikor egy család fedél alatt alszik egy tragédia után, az mindennél többet ér. Ezért vagyok itt, ezért csinálom.
Minden adomány jól jön, a kérés csak annyi: jó állapotú holmikat adjunk
Fotó: Tuchiluș Alex
– Hogyan látja, az év végi ünnepek idején nagyobb az adakozókészség?
– Igen, karácsonykor az emberek jobban megnyílnak. Mindenki szeretne jót tenni. Sokszor még a gyerekek is odajönnek egy csomaggal, hogy vigyük el egy szegényebb kisgyereknek. Amikor látom a közösség erejét megnyilvánulni, valami megborzong bennem.
Ez nem kis feladat, mert minden csomagot személyre szabottan kell összeállítani. Van például olyan család, ahol 11 gyerek van, a legidősebb 17, a legkisebb 3 éves. Mindegyiküknek külön-külön össze kell állítani a csomagokat.
– Hogyan válhat az ember a Segítő Angyalok közösségének tagjává, milyen adományokat fogadnak?
– A Facebook-csoporton keresztül, vagy személyesen el lehet érni engem. Mindig elmondom, hogy aki segíteni szeretne, úgy tegye, hogy az adomány valóban hasznos legyen. Ne lomtalanítson senki, hanem adjon új vagy jó állapotú dolgot, amit még ő maga is használna. Például
Egy zsákban csak egy korosztályra és egy nemnek való ruha kerüljön. Ez rengeteget segít nekünk a szortírozásban. Ugyanakkor a legapróbb dolog is segítség: egy játékautó, egy csomag pelenka vagy akár csak az, ha megosztják a felhívásainkat.
24 településen, 75 családnak és 5 árvaháznak gyűjtöttek idén ajándékokat
Fotó: Tuchiluș Alex
Vasárnap utoljára van nyitva a Székelyudvarhelyen a karácsonyi vásár, a záróesten sem marad fellépő nélkül a színpad, de azt megelőzően, 17 órától a negyedik gyertyát is meggyújtják a város több pontján.
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
Életét vesztette egy férfi a 12-es országúton, Oltszem falunál történt balesetben szombat este – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Menny és a Föld találkozása a Szentestén – ezt jeleníti meg a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia közösségének betlehemi előadása, amelyet vasárnap mutatnak be a Millenniumi templom kertjében, az adventi gyertyagyújtási ünnep után.
Nem adott ki idén a Sony tulajdonában levő Playstation saját fejlesztésű, sztoriorientált AAA-játékot, mégis az ő alkotásuk, az Astro Bot nyerte meg a videójátékos Oscarnak számító az év játéka (Game of the Year) díjat.
Kimerítő, de annál meghatározóbb időszakot tudhat maga mögött a Megasztár idei műsorának negyedik legjobbja, a székelyföldi közönség abszolút nyertese, Tóth Abigél. A huszonegy éves tehetség élményekről, izgalmas tervekről mesélt a Székelyhonnak.
Közúti baleset miatt áll az autós forgalom mind Sepsiszentgyörgy mind Csíkszereda irányába a 12-es országúton, Oltszem környékén szombat este.
Egyházi képviselők, falugondnokok segítettek a Rotary Club székelyudvarhelyi szervezetének, hogy a megfelelő személyekhez juttathassák el a tartós élelmiszerekből, ruhákból és édességekből álló karácsonyi ajándékcsomagokat.
Gergely Tímea sütötte idén a legfinomabb házi készítésű mézeskalácsot a kézdivásárhelyi önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány által meghirdetett versenyen. A felhívásra összesen 18 nő, család, közösség vagy civil csoport jelentkezett.
Hatan meghaltak Marosvásárhelyen 1989 december 21-én este, amikor a katonaság a békésen tüntető felvonulókra lövetett. Rájuk emlékeztek szombaton Marosvásárhelyen, méltatlanul kevesen.
szóljon hozzá!