Hirdetés
Hirdetés

Segíteni kell a függőségben szenvedőkön. De hogyan?

Kevés a rehabilitációs központ az egész országban •  Fotó: Haáz Vince

Kevés a rehabilitációs központ az egész országban

Fotó: Haáz Vince

Romániában nincsen elegendő „elvonó” a szenvedélybetegek számára, de ha mégis helyet kapnak és bevonulnak, akkor jövedelem és egészségbiztosítás nélkül maradnak – ezek és számos más részletkérdés, rétegprobléma is foglalkoztatja Csép Éva Andrea parlamenti képviselőt, aki a következő parlamenti ülésszak kihívásairól beszélt nemrég a sajtónak.

Simon Virág

2023. szeptember 20., 10:582023. szeptember 20., 10:58

A román képviselőház munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnökeként Csép Éva Andrea parlamenti képviselő számos, csak a társadalom egy-egy rétegét érintő kérdéssel, megoldásra váró feladattal találkozik – ezekről számolt be a sajtó képviselőinek egy kötetlen beszélgetésen, ahol többek között a női jogvédő szolgálatot is ismertette.

A megelőzés nagyon fontos

Az elmúlt időszakban a drogfogyasztással összefüggő balesetek miatt újra napirendre került a parlamentben, a szakbizottságokban, de a közbeszédben is a szenvedélybetegek kérdése. Csép Éva Andrea szerint jól át kell gondolni az iskolai drogtesztek alkalmazását és azt, hogy a szerfogyasztó kiskorúnak hogyan kell segíteni. Szakemberek bevonásával kell konkrét megoldásokat javasolni.

Hirdetés

Példaként említette, hogy

jelenleg ha egy szerfogyasztó kiskorúnak a szakember elrendeli a pszichológusi szaktanácsadást, akkor három alkalommal kell azon részt vennie. Ezután csak szülői belelegyezéssel folytathatja.

Ha egyik szülő nem egyezik bele, mert szégyelli – vagy nem érdekli, esetleg nem tartózkodik az országban –, akkor a kiskorú terápiája megszakad. Törvénymódosítást készítenek elő, hogy ez ne történhessen meg, és amennyiben a szakorvos javasolja a terápiát, akkor ne legyen feltétel a szülői belelegyezés, hanem a kiskorú addig járhasson, amíg erre szüksége van.

Szociális hálóra van szükség

A parlamenti képviselő szerint sokkal jobban oda kell figyelni arra is, hogy mi van a függőségben szenvedőkkel. Mint kiemelte, ha valaki gyógyulni szeretne, akkor a pszichiátriákon kívül nagyon kevés olyan hely van, ahova bevonulhat gyógyulni.

Idézet
Hiába mondaná azt a bíró, hogy börtön helyett egy szerfüggő vonuljon elvonóra, rehabilitációs intézetbe, mert szinte nincs ahova.

Maros megyében a Bonus Pastor Alapítványnak van Magyarózdon egy rehabilitációs központja, de csak férfiakat tudnak fogadni. Arról nem beszélve, hogy ha valaki három-hat-kilenc hónapra bevonul az elvonóra, akkor ő ez idő alatt nem tud dolgozni, így nem lesz egészségbiztosítása,

a családjának kell biztosítania a kezelés, rehabilitáció költségeit, ami legalább négyezer lej havonta (ebből ezer lejt átvállal az állam).

Ez nagy teher a család, a hozzátartozók számára, és szinte ellehetetleníti a gyógyulást is. Azt szeretném, hogy találjuk meg annak a módját, hogy aki szakorvosi javaslatra vonul be elvonókúrára, az ne maradjon munkahely és egészségbiztosítás nélkül, illetve az állam támogassa jobban a gyógyulást” – fejtette ki a szakpolitikus.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 22., vasárnap

Forgalomváltozás egy sepsiszentgyörgyi utcában

Forgalmi változás lesz a sepsiszentgyörgyi Patak utcában, a Cigaretta utca és a Kós Károly utca közötti szakaszon hétfő reggeltől.

Forgalomváltozás egy sepsiszentgyörgyi utcában
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Traktor alá szorult egy személy Mezőörményesen

Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.

Traktor alá szorult egy személy Mezőörményesen
2026. március 22., vasárnap

Ittasan ültek volán mögé, egyiküknek jogosítványa sem volt

Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.

Ittasan ültek volán mögé, egyiküknek jogosítványa sem volt
2026. március 22., vasárnap

Kulcsfontosságú ülésre készül a PSD, napirenden a kormányból való kilépés

Hétfőn ül össze a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos vezetősége, hogy döntsön a kormányból való esetleges kilépésről szóló belső konzultáció menetrendjéről.

Kulcsfontosságú ülésre készül a PSD, napirenden a kormányból való kilépés
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Maros megyében nem volt mindenhol csendes az éjszaka

Egy autóbalesethez és két tűzesethez riasztották szombatról vasárnapra virradó éjjel a Maros megyei tűzoltókat.

Maros megyében nem volt mindenhol csendes az éjszaka
2026. március 21., szombat

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson

Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson
2026. március 21., szombat

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje

A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán

Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán
2026. március 21., szombat

Folytatódnak szerdán elsüllyedt vontatóhajó kutató műveletei a Midia kikötő térségében

A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.

Folytatódnak szerdán elsüllyedt vontatóhajó kutató műveletei a Midia kikötő térségében
2026. március 21., szombat

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek

Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.

Súlyos buszbaleset történt Galac megyében: egy személy életét vesztette, 14-en megsérültek
Hirdetés