
Útfelújításra van szükség a Hajnal utcában is
Fotó: Pinti Attila
Még nem kezdődtek el Csíkszeredában az Anghel Saligny program által támogatott beruházások, idén viszont szeretnék ezeket kimozdítani a holtpontról. A finanszírozási szerződések aláírása lenne az első lépés az útfelújítások előkészítése érdekében.
2025. január 27., 07:502025. január 27., 07:50
A reméltnél kevesebb, de így is jelentős, 43 millió lejes összeget hagytak jóvá Csíkszereda számára 2022-ben az infrastukrúra-fejlesztést célzó Anghel Saligny kormányprogram keretéből. Ennek felhasználása viszont még el sem kezdődött, olyan körülmények között, amikor

Az igényeltnél jóval kevesebb pénzt kap Csíkszereda az országos Anghel Saligny programtól az elkövetkező években, ez főként a tervezett városszéli, szécsenyi és csibai útfelújítások terveit érinti kedvezőtlenül.
Az elmúlt évben a finanszírozó részéről tapasztalt rugalmatlanság jelentett akadályt, ugyanis
Ez történt a Nagy István festő sétány felújításával, amelyre 11,8 millió lej támogatás jut, valamint a Kós Károly, Szentkirály utcák, illetve a Hunyadi János utca egy szakaszának korszerűsítésével, amelyre 1,8 millió lejt biztosít a program. Utóbbira tavaly már kiírtak egy közbeszerzési eljárást, de arra senki sem nyújtott be árajánlatot.
A Hajnal, Akác és Gyár utcák felújítására juttatott 21,2 millió, valamint a szécsenyi út korszerűsítésre szánt 8 millió lej felhasználása elsősorban a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató évek óta előkészületi fázisban levő óriásprojektjének elindításától függ. Előbbi esetben,
Bors Béla alpolgármester kérdésünkre azt mondta, a Kós Károly, Szentkirály utcák, illetve a Hunyadi János utca egy szakaszának korszerűsítését célzó munkálatok elvégzésére újabb licitet hirdetnek megemelt áron, miután a tavalyi kiírásnál az érdeklődők túl alacsonynak ítélték ezt. Mivel ebben az esetben már nincs vitás kérdés a támogatással kapcsolatban, nemsokára finanszírozási szerződést írhatnak alá – tudtuk meg. Noha a többi beruházást illetően még vannak kifogások, az elöljáró arra számít, hogy
Emlékeztetett: ha elkészülnek ezek a szerződések, függetlenül attól, hogy a fejlesztési minisztériumnak van, vagy nincs pénze rájuk, a közbeszerzéseket el lehet indítani, és előbb-utóbb a támogatás is megérkezik.
Fotó: Pinti Attila
A Hajnal, Akác és Gyár utcákat, valamint a Szécsenyt érintő munkálatok előmozdításához szükség van a Harvíz óriásprojektje finanszírozási szerződésének aláírására, ha ez rövidesen megtörténik, előkészíthetők a vezetéképítések, és a támogatási összegek felhasználására finanszírozási szerződéseket lehet kötni.
A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy rendelettervezetet a járműkategóriák és a július 1-jétől alkalmazandó úthasználati díj (rovinieta) jóváhagyásáról, amely az EURO kibocsátási normától is függ majd.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
2 hozzászólás