
A szárazföldi határellenőrzés szigorítását kéri Ausztria. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Megerősítette hétfőn Gerhard Karner osztrák belügyminiszter, hogy ismertette az Európai Bizottsággal (EB), országa milyen feltételek mellett járul hozzá ahhoz, hogy Románia és Bulgária a légi közlekedésben csatlakozzon a schengeni övezethez.
2023. december 11., 12:372023. december 11., 12:37
„Most az EB-n a sor” – fogalmazott Karner az Ö1 reggeli híradójának adott nyilatkozatában. Az osztrák belügyminiszter rámutatott, az Európai Unió külső határainak megerősítése érdekében
Kéri továbbá a szárazföldi határellenőrzés szigorítását, valamint hogy Románia és Bulgária vegyen át menedékkérőket, főleg afgánokat és szíreket – írja az Agerpres hírügynökség Gerhard Karner osztrák belügyminiszter nyilatkozatára hivatkozva.
A közúti határellenőrzés fenntartására vonatkozó igénylését „az embercsempészek jelentette problémával” magyarázta. Mint mondta,
Karner hétfőn Szlovéniába utazik a Salzburgi Fórum ülésére, amelyen a schengeni övezet jövőjéről tárgyalnak. A Salzburgi Fórumon Ausztria mellett Románia, Bulgária, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország belügyminiszterei vesznek részt. Emellett a nyugat-balkáni országok és a Moldovai Köztársaság is képviselteti magát.
Cătălin Predoiu belügyminiszter még vasárnap este reagált Gerhard Karner osztrák belügyminiszter Schengen-ügyi sajtónyilatkozatára. A Digi 24-nek nyilatkozva Predoiu leszögezte, hogy Ausztria bejelentése nem volt meglepő Románia számára, és „a fő politikai jelentősége az, hogy
Amikor augusztus 23-án találkozott Bécsben osztrák hivatali kollégájával, Gerhard Karnerrel, a legfontosabb célkitűzése a kommunikáció „normalizálása” volt, azaz annak elérése, hogy a merev elutasítás álláspontjáról, egy sehová sem vezető párbeszédről áttérjenek a kölcsönösen konstruktív párbeszédre – említette meg Predoiu.
A román belügyminiszter szerint a tárgyalások során próbáltak rámutatni, hogy
„Minden országnak, amelynek beruházásai vannak itt Romániában, az európai országoknak, a stratégiai partnereknek, mindenkinek, akinek gazdasági érdekei vannak Romániában, hasznára válik, ha belépünk a Schengenbe, mivel országként bebizonyítottuk, hogy meg tudjuk védeni a határt az illegális migráció előtt. Európában nálunk a legalacsonyabbak az illegális migrációs számok” – állította Predoiu.
Nyomatékosította azonban, hogy Ausztria egyelőre csak egy sajtónyilatkozatban fejtette ki álláspontját Románia légi határokkal való schengeni csatlakozása ügyében, ez pedig „nem jelent hivatalos álláspontot”. A salzburgi fórumon meglátjuk, pontosan mit akarnak osztrák partnereink.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
szóljon hozzá!