
A látássérült vizsgázók Braille-íráshoz szükséges gépet is használhatnak vizsga alatt
Fotó: Veres Nándor
A sajátos nevelési igényű diákok is ugyanazokból a tételekből vizsgáznak, mint társaik a nyolcadik osztály végi képességfelmérő vizsgákon, illetve az érettségin, viszont kérhetnek enyhítő körülményeket, támogató intézkedéseket, amelyek segítenek nekik áthidalni a speciális helyzetükkel járó akadályokat.
2024. április 17., 17:502024. április 17., 17:50
Azokat a speciális bánásmódot igénylő tanulókat nevezi az oktatási törvény sajátos nevelési igényű gyerekeknek, akik a szakértői bizottság véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, esetleg halmozottan fogyatékos, autizmus spektrumzavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzdenek.
A hazai törvények értelmében ezek
Mindezt írásban kell kérelmezniük a szülőknek, és csak azon gyerekek esetében igényelhetik, akiknek van sajátos nevelési igényről szóló bizonyítványuk.
Ligia Deca tanügyminiszter a sajátos nevelési igényű gyerekek vizsgái kapcsán nemrég kifejtette: az érettségi vizsga a végzős diák bizonyos készségeit igazolja, amelyeket garantálni kell ahhoz, hogy belföldön és az európai partnerintézményekben is elismerjék.
„Ezért a tételek nem változnak számukra, de a támogatási eszközök igen, hogy a sajátos nevelési igényű gyerekek is meg tudjanak felelni az értékelési követelményeknek.
– tolmácsolta az Edupedu.ro oktatási szakportál a tanügyminiszter érvelését.
Az oktatási törvény értelmében minden középiskolai osztályban van fenntartva hely – a jóváhagyott osztálylétszámon felül – sajátos nevelési igényű gyerekek számára. Irsai Izabella Maros megyei tanfelügyelő, aki az elmúlt évben a sajátos nevelési igényű gyerekek nyolcadik végi országos vizsgáiért felelt megkeresésünkre kifejtette,
Az érettségin már kevesebben élnek ezzel a lehetőséggel. Az érettségi alatt legtöbben csak a kétórás hosszabbítást kérik vizsgatámogató körülményként. Nyolcadik végén sem kéri minden sajátos nevelési igényű gyerek szülője, például azok általában nem kérik, akiknek a gyermeke szakiskolába készül – mondta el a tanfelügyelő. Hozzátette azonban, hogy
Mint megtudtuk, minden sajátos nevelési igényű gyermek kérheti a vizsgaidő meghosszabbítását két órával, külön termet vagy számítógépen való dolgozatírást. Ezeken kívül pedig
A hallássérültek kaphatnak egy jelnyelvben jártas szakembert maguk mellé. Továbbá a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral (ADHD) küzdők kaphatnak egy pszichopedagógust kísérőként (vagy saját terapeutát) maguk mellé, akárcsak az autizmus spektrumzavarral küzdő tanulók.
– tette hozzá Irsai Izabella. Továbbá az idegrendszeri fejlődési nehézségekkel küzdő és csökkent értelmi képességű gyerekek számára is kérhető a diktálási lehetőség, illetve a pszichopedagógus, mint kísérő jelenléte.
A felsoroltakon kívül pedig vannak egyedi esetek – például kéztörés –, amikor szintén kérhetik egy tanár segítségét, akinek a vizsgázó lediktálhatja a válaszokat.
A márciusi próbaérettségin összesen tizenöt különleges vizsgahelyzet-körülményt hagyott jóvá a minisztérium Maros megyében.
A mai nappal, négy év után megszűnik az háborús veszélyhelyzet – közölte a miniszterelnök csütörtök reggel a Facebookon-oldalán.
Miután a Pro Animalia Alapítvány közel harminc év működés után beszüntette a tevékenységét, a csíktaplocai menhely védencei háromszéki civilszervezethez kerülnek. A kutyákat hamarosan átköltöztetik egy új helyre, ahol gondjukat fogják viselni.
A „számottevő” amerikai jelenlét az európai országok közös érdeke – jelentette ki a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozója utáni sajtótájékoztatón Nicușor Dan.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete mindig is erős szövetség volt és az is marad, és szükségünk van egy erősebb Európára egy erősebb NATO-n belül - jelentette ki szerdán Mark Rutte NATO-főtitkár a Bukaresti Kilencek csúcstalálkozójának végén.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
szóljon hozzá!