
Képünk illusztráció
Fotó: Mentsétek meg a gyermekeket alapítvány
Európa-szerte nőtt az elmúlt egy évben a kanyarós megbetegedések száma, és ez a tendencia Romániában fokozottan érvényesült – derül ki a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának adataiból.
2025. április 14., 20:252025. április 14., 20:25
Az alapítvány hétfői közleménye szerint – melyet az Agerpres ismertet – 2024 februárja és 2025 januárja között Románia 27.568 kanyarós megbetegedést jelentett, ami az Európai Gazdasági Térség országai által regisztrált esetek 85 százalékát tette ki.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint az Európai Unióban és az Európai Gazdasági Térség országaiban is „számottevően nőtt” a kanyarós megbetegedések száma 2024 februárja és 2025 januárja között az előző egy évhez képest.
A közleményben hangsúlyozták, hogy e rendkívül fertőző betegség megelőzésének a legbiztosabb és leghatékonyabb módja a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen védettséget nyújtó háromkomponensű védőoltással (ROR) való immunizálás. A rendelkezésre álló adatok szerint
Az európai országok nagy részében az egy és két év közötti gyermekek több mint 90 százaléka be van oltva kanyaró ellen. Romániában a Világbank statisztikái szerint a 2000-es évek elején az átoltottsági arány elérte a rekordnak számító 98 százalékot, jelenleg azonban négyből egy gyermek nincs beoltva.
A kanyaró elleni oltásból két dózist adnak, az első adag esetében Romániában 78 százalékos, a második dózis esetében 62 százalékos az átoltottság. Több megyében a gyermekek kevesebb mint fele kapta meg a vakcinát, Arad megyében 31, Szatmár megyében 40, Suceava megyében 44, Neamț megyében 46, Fehér és Argeș megyében 48, Vrancea megyében 49 százalékuk van beoltva. Az alapítvány képviselői szerint ez aggodalomra ad okot.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
szóljon hozzá!