
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Romániát nem érinti az ukrán gáztranzit leállása, mivel a gázszükségletét saját termeléséből fedezi – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Sebastian Burduja.
2025. január 08., 19:232025. január 08., 19:23
Az energiaügyi miniszter emlékeztetett, hogy az ország nem szorul rá az orosz gáz importjára. „Romániának nincs közvetlen földgázszállítási szerződése a Gazprommal, így az orosz–ukrán tranzitmegállapodás felmondása nem befolyásolja a romániai földgázellátás biztonságát” – magyarázta.
Burduja kifejtette, hogy
Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy tavaly az ország az EU legnagyobb földgáztermelője volt, jelenleg pedig közel kétmilliárd köbméter gáz van a tárolókban, és 40 millió köbméternél kisebb a napi fogyasztás. A miniszter szerint
Jelenleg naponta 5,1 millió köbméter földgáz halad át a Iaşi–Ungheni vezetéken, ami fedezi a szomszédos ország fogyasztását.
Burduja kitért arra is, hogy 2027-ben Románia megkezdi a fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely kitermelését, ahol a becslések szerint 100 milliárd köbméter földgáz található. Hozzátette, hogy két év múlva Románia megduplázza a gáztermelését, és képes lesz közvetlenül hozzájárulni az EU gázellátásának megerősítéséhez.
Közzétette a 2026-os magyarországi országgyűlési választás első részeredményeit a Nemzeti Választási Iroda.
A rendkívüli részvétel a választáson azt mutatja, hogy magyar demokrácia rendkívül erős – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap.
Rendben lezajlott a 2026-os országgyűlésiképviselő-választás - mondta a köztársasági elnök vasárnap este, miután tájékoztatást kapott a Nemzeti Választási Irodától (NVI).
Helyi idő szerint vasárnap este hét órakor (nálunk nyolckor) hivatalosan befejeződött a szavazás a Magyarország 3154 településén és a 23 budapesti kerületben kialakított 10 047 szavazókörben az országgyűlési választáson.
Címlapon hozzák a 2026-os magyar országgyűlési választással kapcsolatos információkat a vezető román hírportálok.
A korábbiaknál magasabb részvételi aránnyal zárul a nap a 2026-os magyarországi országgyűlési választáson, hiszen már a délután öt órai (romániai idő szerint hat órai) részvétel felülmúlta az előző választások egész napi jelenlétét.
A szavazólapok feldolgozottságának függvényében, várhatóan vasárnap este 8 órától (helyi idő szerint, romániai idő szerint 9 órától) kezdi meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az országgyűlési választás eredményeinek közlését.
Helyi idő szerint délután három (romániai idő szerint négy) óráig a választópolgárok 66,01 százaléka voksolt a vasárnapi magyarországi országgyűlési választáson. Ez minden eddiginél nagyobb arány, az időszakot tekintve.
Helyi idő szerint kora délután egy óráig a választásra jogosultak 54,14 százaléka szavazott a magyarországi országgyűlési választáson. Ehhez képest a 2024-es romániai parlamenti választáson 52,33 százalékos volt a részvétel a teljes nap folyamán.
Új csengettyűre cserélték a régit Szentegyházán, a felszegi falurészen. Az ottlakók kezdeményezésére és az önkormányzat támogatásával megvalósult csengettyűt szombaton, ünnepélyesen adták át.
szóljon hozzá!