
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Romániát nem érinti az ukrán gáztranzit leállása, mivel a gázszükségletét saját termeléséből fedezi – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Sebastian Burduja.
2025. január 08., 19:232025. január 08., 19:23
Az energiaügyi miniszter emlékeztetett, hogy az ország nem szorul rá az orosz gáz importjára. „Romániának nincs közvetlen földgázszállítási szerződése a Gazprommal, így az orosz–ukrán tranzitmegállapodás felmondása nem befolyásolja a romániai földgázellátás biztonságát” – magyarázta.
Burduja kifejtette, hogy
Ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy tavaly az ország az EU legnagyobb földgáztermelője volt, jelenleg pedig közel kétmilliárd köbméter gáz van a tárolókban, és 40 millió köbméternél kisebb a napi fogyasztás. A miniszter szerint
Jelenleg naponta 5,1 millió köbméter földgáz halad át a Iaşi–Ungheni vezetéken, ami fedezi a szomszédos ország fogyasztását.
Burduja kitért arra is, hogy 2027-ben Románia megkezdi a fekete-tengeri Neptun Deep lelőhely kitermelését, ahol a becslések szerint 100 milliárd köbméter földgáz található. Hozzátette, hogy két év múlva Románia megduplázza a gáztermelését, és képes lesz közvetlenül hozzájárulni az EU gázellátásának megerősítéséhez.
Még várniuk kell a bírósági ítéletre azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek a nevében perel a szakszervezet a kormány által múlt évben elrendelt bérpótlékcsökkentés miatt.
A közel-keleti konfliktusok miatt válságos irányba fordult energiapiaci helyzetre jelentik be válaszaikat a környező európai országok, de a polgárok is.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
Sűrű hétvégéjük volt a Hargita megyei közlekedésrendészet munkatársainak: átfogó ellenőrzések zajlottak a megye területén, melyek alkalmával több mint 90 bírságot szabtak ki a sofőrökre. A büntetések összértéke meghaladja az 52 ezer lejt.
Közzétette a következő két hétre, a március 9–23. közötti időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. A tavaszias melegre nem lehet panaszunk, a porra viszont igen, ugyanis csapadék szinte egyáltalán nem valószínű.
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumában írták alá hétfő délben a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. 150 millió eurós nagyprojektjét. Az építőtelepeket hamarosan meg lehet nyitni.
Vád alá helyeztek egy rendőrt, mert kenőpénzt fogadott el egy szabályt sértő sofőrtől, akinek az elsőbbségadás elmulasztása miatt a jogosítványát is fel kellett függeszteni.
Öt forgatókönyv van az asztalon annak érdekében, hogy ne jusson el az üzemanyag ára literenként 10 lejig Romániában, miután a világpiacon negyven éve nem látott heti növekedést jegyeztek fel az olajáraknál.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
szóljon hozzá!