A zsögödfürdői automata mérőállomás. A városon kívül rögzíti az adatokat
Fotó: Gábos Albin
Csíkszereda levegőminősége továbbra is jónak mondható a mérések alapján, viszont a szakemberek szerint is érdemes lenne a mélyebben fekvő városközpontban is automata mérőállomást telepíteni, mivel ott a levegő más minőségű, mint a város szélén.
2019. november 02., 09:542019. november 02., 09:54
2019. október 29., 10:222019. október 29., 10:22
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség a város két pontján méri naponta a levegő minőségét. Az ügynökség Márton Áron utcai székhelyén, amely a város központjához közel található, gáz halmazállapotú szennyező anyagok (nitrogén-dioxid és ammónia), illetve a lebegő részecskék, és az ülepedő por mennyiségét mérik, míg a zsögödfürdői automata mérőállomáson a kén-dioxid, nitrogén-monoxid, nitrogén-dioxid és nitrogén-oxidok koncentrációit is. Az eddigi évek adatai szerint
A levegőminőség romlásához a hideg évszakban hozzájárul a fűtés során kibocsátott szennyezés is, a kedvezőtlen értékek pedig a termikus inverzió idején is jelentkeznek, amikor hideg levegő beszorul a Csíki-medencébe.
Arról érdeklődtünk Kardos Carmentől, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség laboratóriumának vezetőjétől, hogy
Az illetékes elmondta, az automata állomás telepítésekor fontos szempont volt, hogy Csíkszeredában nincs ipari eredetű légszennyezés, ezért nem volt indokolt azt a városközpontban elhelyezni. Ugyanakkor az autók növekvő száma jelentősen befolyásolja a levegő minőségét, ezért
– értett egyet felvetésünkkel a laboratórium vezetője. Kardos hozzátette, hasonló berendezést igényeltek még, és amennyiben rendelkezésre áll majd, Csíkszereda forgalmasabb övezetében szeretnék felszerelni. Domokos László, az ügynökség igazgatója szerint ez távlati terv, és ha majd megvalósul, a mérőállomásnak megfelelő helyet kell keresni – más lehetőség hiányában az intézmény Márton Áron utcai székhelye előtti területen is elhelyezhető.
Az általános levegőminőséget az 1-től 6-ig terjedő skálán mérik, ahol az 1-es kiváló, a 6-os pedig nagyon rossz minőségű levegőt jelent (az 5-ös és 6-os minősítés számít túllépésnek a szennyezés szempontjából). A környezetvédelmi ügynökség mérései szerint, amelyek adatait havonta közzéteszik honlapjukon,
Az értékek általában a 2-es és 3-as között mozogtak, 4-es, azaz közepes minősítés nyolc napon volt, 5-ös, illetve 6-os besorolás pedig egyáltalán nem. A mérések adatai szerint januártól októberig Csíkszeredában 9 napon lépte túl az 50 mikrogrammos napi határértéket köbméterenként a lebegő részecskék koncentrációja (PM10). A jogszabályok szerint évente ez nem fordulhat elő 35 napnál többször.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás