
A fogyatékkal élő gondozójának is jár a pihenés, a Respiro-központokban vállalják erre az időre a gondoskodást
Fotó: Pixabay
Fogyatékkal élő felnőttek számára Respiro-központ építéséhez nyújt be pályázatot európai uniós kiírásra a Gyulafehérvári Caritas. Mivel a létesítményt Csíksomlyón hoznák létre, ezért partneri megállapodást kötnek a csíkszeredai önkormányzattal.
2025. február 28., 16:522025. február 28., 16:52
2025. február 28., 17:172025. február 28., 17:17
Egyre több a fogyatékkal élő, és egyre nagyobb szükség van Csíkszeredában is egy Respiro típusú szociális szolgáltatásra – osztotta meg Nagy Anna.

Már csak engedélyeztetésre vár a Gyulafehérvári Caritas, hogy hivatalosan megnyithassa a Csíksomlyón felépített védett otthont, ahol elsősorban demenciában szenvedő, illetve Alzheimer-kórral küszködő időseket láthatnak el.
A Csíkszeredai Szociális Igazgatóság vezetője hozzátette,
A törvény szerint, ha a szociális igazgatóság által alkalmazott személyi gondozó szabadságot venne ki, akkor a rábízott gondozott fogyatékos személyt Respiro-központban lehet elhelyezni, egy ilyen intézmény hiányában azonban a szabadság helyett pénzbeli juttatásban kell részesüljenek a gondozók.
Fotó: Pixabay
Eddig Csíkszeredában csak ez utóbbi opcióval élhettek az érintettek, azonban ez változhat, hiszen egy Respiro-központ építésére pályázik a Gyulafehérvári Caritas partnerségben a csíkszeredai önkormányzattal, tudtuk meg.
Az együttműködési megállapodást a pénteki soros havi ülésén fogadta el a helyi önkormányzati képviselő-testület.

Már lehet jelentkezni a Gyulafehérvári Caritas két új nappali foglalkoztatójába, amelyeket Csíksomlyón, illetve Gyergyószentmiklóson alakítottak ki főleg azoknak, akik demenciában szenvednek, de nem kizáró jelleggel.
A központ épületét a Gyulafehérvári Caritas csíksomlyói védett idősotthona és nappali foglalkoztatója közelében építenék fel a Nagymező utca 138. szám alatt. Péter György, a Gyulafehérvári Caritas szociomedikális ágazati igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az Európai Unió szociális védelem és társadalmi befogadás (PIDS) programjára nyújtanak be pályázatot, kifejezetten felnőtt fogyatékkal élők számára építendő Respiro-központ létrehozására.
mert hiába fizetik ki a szabadnapokat, az nem egyenlő a pihenéssel” – magyarázta az igazgató. Hozzátette, a központban egy személy egy év alatt legtöbb három hónapot tölthet, ezt írja elő a jogszabály.
tette hozzá az igazgató. A megpályázott összeg 500 ezer euró, amelyhez még egy ugyanennyit saját költségvetésből, vagy más forrásokból hozzá kell majd tegyenek. Az épület ugyanis 720-750 négyzetméteresre van tervezve, de az európai unió szociális alapjából csak 350 négyzetméterre biztosítanak pénzt. A pályázatban ugyanis a szociális elvárásoknak megfelelően fogalmazták meg a kiírást, azonban az egészségügyi minisztérium rendeletében szigorúbb követelményeknek kell megfelelni, például, csak akkor adnak egészségügyi működési engedélyt, ha minden szobának külön fürdőszobája van.
Fotó: Pixabay
A pályázaton belül az építkezésre biztosított 500 ezer euró mellett még további 1,6 millió eurót lehet igényelni felszerelésekre és a működtetésre, addig, amíg meg nem kapják az akkreditációt és be nem kerül az állami finanszírozási rendszerbe. Egyelőre csak a csíkszeredai önkormányzattal kötnek partneri szerződést, azonban a későbbiekben lehet mód arra, hogy a vidéki önkormányzatok is csatlakozzanak, ha igény lenne rá.
Péter Györgytől megtudtuk azt is, hogy hasonló Respiro-központ épülne meg Székelyudvarhelyen is.
A pályázat leadási határideje április vége, addigra igyekeznek megszerezni az építkezési engedélyt, esetleg a kivitelezési szerződést is megkötni, ugyanis minél előrehaladottabb állapotban van egy projekt annál magasabb pontszámot ér el a pályázaton, nagyobb az esélye, hogy nyerjen. Jelenleg a műemlékvédelmi jóváhagyásra várnak.
Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.
Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!
A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.
Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.
Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.
Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.
Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.
Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.
Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.
szóljon hozzá!