
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Decembertől havonta egyszer lehetőséget teremtenek, hogy a szászrégeni városi kórházban is vért lehessen adni. Az első alkalomra most szerdán kerül sor.
2022. december 13., 12:322022. december 13., 12:32
2022. december 13., 14:212022. december 13., 14:21
Egy szászrégeni civil szervezet kampányt indított annak érdekében, hogy Szászrégenben, de más nagyobb Maros megyei városban is véradópontokat hozzanak létre. A kezdeményezők szerint a 30–40 kilométeres távolság Marosvásárhelytől elriasztja az önkénteseket, sok potenciális véradó nem tud, nem akar ennyit utazni.

A bizonytalan, mobil vérgyűjtés helyett a nagyobb városi kórházakban alakítsanak ki stabil helyszíneket, ahova legalább hetente kétszer fordulhatnak az önkéntes véradók – kéri egy Maros megyei civil egyesület.
A kampány sikeres volt, hiszen november végén a szászrégeni Eugen Nicoara Városi Kórház és a marosvásárhelyi vérközpont vezetősége együttműködési szerződést írt alá, amely alapján havonta egyszer vért lehet adni Szászrégenben is. Az első alkalomra december 14-én, szerdán 8 és 13 óra között kerül sor.
A megyei vérközpont sajtószóvivője, Marinela Lazar a Székelyhonnak elmondta, hogy
Arra kérte a szászrégeni és környékbeli véradókat, hogy amennyiben van véradókártyájuk, hozzák azt is magukkal, hogy ott helyben fel tudják tölteni. Korábban papíralapú értékjegyeket adtak az önkéntes véradóknak, most azonban a támogatást kártyára utalják.
Januárban 18-án lehet vért adni Szászrégenben a városi kórházban.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.
1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.
Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.
Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
szóljon hozzá!