
A záróeseményen bemutatták projektjeiket a hallgatók
Fotó: U-Hub
A járványhelyzet ellenére idén nyáron is megrendezte a Mentorprogramot a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség. A szabályokhoz igazodva a program hibrid rendszerben zajlott: a 100 órányi intenzív szoftverfejlesztési képzést online szervezték meg, és több diák a szakmai gyakorlaton is online formában vett részt, míg mások személyesen is bejártak az IT cégek irodájába, a megfelelő biztonsági intézkedések mellett.
2020. október 08., 14:052020. október 08., 14:05
A U-Hub 2020-as Mentorprogramjában az előzetes, szintén online tartott felvételi alapján 16 egyetemista vett részt, akik a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia EMTE és a kolozsvári Műszaki Egyetem informatika és műszaki szakirányú fakultásairól érkeztek, tájékoztattak a szervezők. A szoftverfejlesztési képzést Simon Károly és Sulyok Csaba, a BBTE oktatói tartották, majd az egyetemisták szeptember végéig udvarhelyszéki IT cégeknél szakmai gyakorlatoztak.
A korábbi években a diákok a programot lezáró Mentortáborban mutatták be, hogy milyen prototípusok elkészítésén dolgoztak a nyár folyamán, de a járványhelyzet miatt idén erre sajnos nem volt lehetőség. A prezentációkra ugyanakkor ezúttal is sor került a Harghita Business Centerben, a vonatkozó előírások betartása mellett.
A programban résztvevő hallgatók összesen 11 prototípust készítettek el mentoraik irányításával. Elkészült így többek között az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) megbízásából egy mobiltelefonos alkalmazás, amely a rendezvényszervezők és az önkéntesek közötti kapcsolatfelvételt és kommunikációt egyszerűsíti le – az applikációt hamarosan ki is adják.
Elkészült egy webes alkalmazás is, amely az egészségügyi alkalmazottak, elsősorban kórházi dolgozók mindennapjait könnyíti meg. Az alkalmazás jól átlátható felületet biztosít a betegek adatainak nyilvántartására, és segít a vizsgálatok során az adatok rögzítésében, így hozzájárul ahhoz, hogy az anamnézis felvételét követően minél pontosabb előzetes diagnózis születhessen meg.
Elkészült emellett a preferánsz kártyajáték online verziója, továbbá egy könyvajánló applikáció, egy, a mezőgazdasági munkák követését lehetővé tevő alkalmazás, egy utazástervezésre és látnivalók kiválasztására alkalmas program, valamint egy olyan app prototípusa, amely áruszállító cégek útvonaltervezését és a cégen belüli kommunikációt egyszerűsíti le.
A szimulációs fizikával foglalkozó kutatók számára is fejlesztettek eszközt a diákok, egy olyan platform prototípusát dolgozták ki, amely szimulációk futtatását és az eredmények kiértékelését teszi egyszerűbbé. Több csapat a korábbi években elindított projektet folytatott, így például az Erdélyi Kárpát-Egyesület számára készülő túraalkalmazás prototípusát fejlesztették tovább, és a nagyközönség számára már elérhető dinamikus AR-platform, az ARmore is új elemekkel egészült ki. Az elkészült projektekről bővebb információ is található a U-Hub weboldalán.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!