
A záróeseményen bemutatták projektjeiket a hallgatók
Fotó: U-Hub
A járványhelyzet ellenére idén nyáron is megrendezte a Mentorprogramot a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség. A szabályokhoz igazodva a program hibrid rendszerben zajlott: a 100 órányi intenzív szoftverfejlesztési képzést online szervezték meg, és több diák a szakmai gyakorlaton is online formában vett részt, míg mások személyesen is bejártak az IT cégek irodájába, a megfelelő biztonsági intézkedések mellett.
2020. október 08., 14:052020. október 08., 14:05
A U-Hub 2020-as Mentorprogramjában az előzetes, szintén online tartott felvételi alapján 16 egyetemista vett részt, akik a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia EMTE és a kolozsvári Műszaki Egyetem informatika és műszaki szakirányú fakultásairól érkeztek, tájékoztattak a szervezők. A szoftverfejlesztési képzést Simon Károly és Sulyok Csaba, a BBTE oktatói tartották, majd az egyetemisták szeptember végéig udvarhelyszéki IT cégeknél szakmai gyakorlatoztak.
A korábbi években a diákok a programot lezáró Mentortáborban mutatták be, hogy milyen prototípusok elkészítésén dolgoztak a nyár folyamán, de a járványhelyzet miatt idén erre sajnos nem volt lehetőség. A prezentációkra ugyanakkor ezúttal is sor került a Harghita Business Centerben, a vonatkozó előírások betartása mellett.
A programban résztvevő hallgatók összesen 11 prototípust készítettek el mentoraik irányításával. Elkészült így többek között az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) megbízásából egy mobiltelefonos alkalmazás, amely a rendezvényszervezők és az önkéntesek közötti kapcsolatfelvételt és kommunikációt egyszerűsíti le – az applikációt hamarosan ki is adják.
Elkészült egy webes alkalmazás is, amely az egészségügyi alkalmazottak, elsősorban kórházi dolgozók mindennapjait könnyíti meg. Az alkalmazás jól átlátható felületet biztosít a betegek adatainak nyilvántartására, és segít a vizsgálatok során az adatok rögzítésében, így hozzájárul ahhoz, hogy az anamnézis felvételét követően minél pontosabb előzetes diagnózis születhessen meg.
Elkészült emellett a preferánsz kártyajáték online verziója, továbbá egy könyvajánló applikáció, egy, a mezőgazdasági munkák követését lehetővé tevő alkalmazás, egy utazástervezésre és látnivalók kiválasztására alkalmas program, valamint egy olyan app prototípusa, amely áruszállító cégek útvonaltervezését és a cégen belüli kommunikációt egyszerűsíti le.
A szimulációs fizikával foglalkozó kutatók számára is fejlesztettek eszközt a diákok, egy olyan platform prototípusát dolgozták ki, amely szimulációk futtatását és az eredmények kiértékelését teszi egyszerűbbé. Több csapat a korábbi években elindított projektet folytatott, így például az Erdélyi Kárpát-Egyesület számára készülő túraalkalmazás prototípusát fejlesztették tovább, és a nagyközönség számára már elérhető dinamikus AR-platform, az ARmore is új elemekkel egészült ki. Az elkészült projektekről bővebb információ is található a U-Hub weboldalán.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
szóljon hozzá!