
A záróeseményen bemutatták projektjeiket a hallgatók
Fotó: U-Hub
A járványhelyzet ellenére idén nyáron is megrendezte a Mentorprogramot a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség. A szabályokhoz igazodva a program hibrid rendszerben zajlott: a 100 órányi intenzív szoftverfejlesztési képzést online szervezték meg, és több diák a szakmai gyakorlaton is online formában vett részt, míg mások személyesen is bejártak az IT cégek irodájába, a megfelelő biztonsági intézkedések mellett.
2020. október 08., 14:052020. október 08., 14:05
A U-Hub 2020-as Mentorprogramjában az előzetes, szintén online tartott felvételi alapján 16 egyetemista vett részt, akik a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia EMTE és a kolozsvári Műszaki Egyetem informatika és műszaki szakirányú fakultásairól érkeztek, tájékoztattak a szervezők. A szoftverfejlesztési képzést Simon Károly és Sulyok Csaba, a BBTE oktatói tartották, majd az egyetemisták szeptember végéig udvarhelyszéki IT cégeknél szakmai gyakorlatoztak.
A korábbi években a diákok a programot lezáró Mentortáborban mutatták be, hogy milyen prototípusok elkészítésén dolgoztak a nyár folyamán, de a járványhelyzet miatt idén erre sajnos nem volt lehetőség. A prezentációkra ugyanakkor ezúttal is sor került a Harghita Business Centerben, a vonatkozó előírások betartása mellett.
A programban résztvevő hallgatók összesen 11 prototípust készítettek el mentoraik irányításával. Elkészült így többek között az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) megbízásából egy mobiltelefonos alkalmazás, amely a rendezvényszervezők és az önkéntesek közötti kapcsolatfelvételt és kommunikációt egyszerűsíti le – az applikációt hamarosan ki is adják.
Elkészült egy webes alkalmazás is, amely az egészségügyi alkalmazottak, elsősorban kórházi dolgozók mindennapjait könnyíti meg. Az alkalmazás jól átlátható felületet biztosít a betegek adatainak nyilvántartására, és segít a vizsgálatok során az adatok rögzítésében, így hozzájárul ahhoz, hogy az anamnézis felvételét követően minél pontosabb előzetes diagnózis születhessen meg.
Elkészült emellett a preferánsz kártyajáték online verziója, továbbá egy könyvajánló applikáció, egy, a mezőgazdasági munkák követését lehetővé tevő alkalmazás, egy utazástervezésre és látnivalók kiválasztására alkalmas program, valamint egy olyan app prototípusa, amely áruszállító cégek útvonaltervezését és a cégen belüli kommunikációt egyszerűsíti le.
A szimulációs fizikával foglalkozó kutatók számára is fejlesztettek eszközt a diákok, egy olyan platform prototípusát dolgozták ki, amely szimulációk futtatását és az eredmények kiértékelését teszi egyszerűbbé. Több csapat a korábbi években elindított projektet folytatott, így például az Erdélyi Kárpát-Egyesület számára készülő túraalkalmazás prototípusát fejlesztették tovább, és a nagyközönség számára már elérhető dinamikus AR-platform, az ARmore is új elemekkel egészült ki. Az elkészült projektekről bővebb információ is található a U-Hub weboldalán.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!