
A záróeseményen bemutatták projektjeiket a hallgatók
Fotó: U-Hub
A járványhelyzet ellenére idén nyáron is megrendezte a Mentorprogramot a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség. A szabályokhoz igazodva a program hibrid rendszerben zajlott: a 100 órányi intenzív szoftverfejlesztési képzést online szervezték meg, és több diák a szakmai gyakorlaton is online formában vett részt, míg mások személyesen is bejártak az IT cégek irodájába, a megfelelő biztonsági intézkedések mellett.
2020. október 08., 14:052020. október 08., 14:05
A U-Hub 2020-as Mentorprogramjában az előzetes, szintén online tartott felvételi alapján 16 egyetemista vett részt, akik a Babeș-Bolyai Tudományegyetem, a Sapientia EMTE és a kolozsvári Műszaki Egyetem informatika és műszaki szakirányú fakultásairól érkeztek, tájékoztattak a szervezők. A szoftverfejlesztési képzést Simon Károly és Sulyok Csaba, a BBTE oktatói tartották, majd az egyetemisták szeptember végéig udvarhelyszéki IT cégeknél szakmai gyakorlatoztak.
A korábbi években a diákok a programot lezáró Mentortáborban mutatták be, hogy milyen prototípusok elkészítésén dolgoztak a nyár folyamán, de a járványhelyzet miatt idén erre sajnos nem volt lehetőség. A prezentációkra ugyanakkor ezúttal is sor került a Harghita Business Centerben, a vonatkozó előírások betartása mellett.
A programban résztvevő hallgatók összesen 11 prototípust készítettek el mentoraik irányításával. Elkészült így többek között az Udvarhelyi Fiatal Fórum (UFF) megbízásából egy mobiltelefonos alkalmazás, amely a rendezvényszervezők és az önkéntesek közötti kapcsolatfelvételt és kommunikációt egyszerűsíti le – az applikációt hamarosan ki is adják.
Elkészült egy webes alkalmazás is, amely az egészségügyi alkalmazottak, elsősorban kórházi dolgozók mindennapjait könnyíti meg. Az alkalmazás jól átlátható felületet biztosít a betegek adatainak nyilvántartására, és segít a vizsgálatok során az adatok rögzítésében, így hozzájárul ahhoz, hogy az anamnézis felvételét követően minél pontosabb előzetes diagnózis születhessen meg.
Elkészült emellett a preferánsz kártyajáték online verziója, továbbá egy könyvajánló applikáció, egy, a mezőgazdasági munkák követését lehetővé tevő alkalmazás, egy utazástervezésre és látnivalók kiválasztására alkalmas program, valamint egy olyan app prototípusa, amely áruszállító cégek útvonaltervezését és a cégen belüli kommunikációt egyszerűsíti le.
A szimulációs fizikával foglalkozó kutatók számára is fejlesztettek eszközt a diákok, egy olyan platform prototípusát dolgozták ki, amely szimulációk futtatását és az eredmények kiértékelését teszi egyszerűbbé. Több csapat a korábbi években elindított projektet folytatott, így például az Erdélyi Kárpát-Egyesület számára készülő túraalkalmazás prototípusát fejlesztették tovább, és a nagyközönség számára már elérhető dinamikus AR-platform, az ARmore is új elemekkel egészült ki. Az elkészült projektekről bővebb információ is található a U-Hub weboldalán.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!