
Nagy népszerűség övezte a Múzeumok éjszakáját, ötletet adva az intézménynek
Fotó: Haáz Vince
Alternatívát kínál azoknak a Maros Megyei Múzeum, akik nem érnek rá, hogy a látogatási idő alatt megtekintsék az ideiglenes kiállításokat vagy az állandó tárlatokat, gyűjteményeket – így csütörtökönként, 19 óra után tárlatvezetés, kiállítás-bemutató és más események várják az érdeklődőket.
2021. augusztus 16., 12:112021. augusztus 16., 12:11
2021. augusztus 16., 13:502021. augusztus 16., 13:50
A program célja egyrészt a múzeum legkedveltebb programjának állandósítása, tematikus vezetések a múzeum kiállításain, másrészt más kikapcsolódási és oktatási tevékenységek szervezése, ami által növelni lehet a hűséges múzeumlátogató közönség és turisták érdeklődését, valamint azokét, akiknek a zsúfolt hétköznapjaiba nem fér bele a látogatás.
Ahogy Ötvös Koppány múzeumigazgató a Székelyhonnak elmondta, az augusztusban indult kísérleti projektnek három helyszíne van: a Kultúrpalotában a művészeti, a várban a történelmi részleg, valamint a Toldalagi palotában a Néprajzi és Népművészeti múzeum kapcsolódik be. Egyelőre az év végéig szervezik meg heti rendszerességgel a csütörtök esti múzeumlátogatást, amennyiben sikerrel jár, folytatják a továbbiakban is. Mint az igazgató részletezte, a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozat népszerűségéből kiindulva vágtak bele ebbe az új projektbe. Akkor ugyanis olyan nagy volt az érdeklődés – rengetegen járták végig a kiállításokat, vettek részt a rendezvényeken, tematikus sétákon, tárlatvezetéseken, és ki is fejtették, hogy az esti program sokkal megfelelőbb a hagyományos nappalinál –, hogy arra a megállapításra jutottak, egy új alternatívát kínálnak, a csütörtök esti látogatást.
– fogalmazott az igazgató, aki reméli, sokan élnek a lehetőséggel, és csütörtök esti programnak a múzeumlátogatást választják.
A Maros mentiek a nagy háború lövészárkaiban című kiállítás csütörtök este 7-től román, fél 9-től pedig magyar nyelvű vezetéssel tekinthető meg. A történész nem csupán a kiállított tárgyakat ismerteti, de arról is beszél, hogy hol, milyen körülmények között használták azokat, mi volt a magyarázata, hogy a lövészárkokat két méternél is mélyebbre ásták, honnan jön a gulyáságyú elnevezés, miből ettek, ittak a katonák, mit viseltek a bakák, illetve a tisztek, hogyan és hol aludtak, ha volt rá lehetőségük. Hasonló tárlatvezetésre számíthatnak a látogatók a művészeti galériában is.
A szeptemberi program összeállításán még dolgoznak – válaszolta érdeklődésünkre az igazgató, – koncerteket, bemutatókat, előadásokat is terveznek, illetve a színfalak mögé is beviszik az érdeklődőket, a restaurátori műhelyekbe, raktárakba, ahová egyébként nincs bejárása a nagyközönségnek.
A csütörtök esti múzeumlátogatás díjköteles, a Kultúrpalotába a felnőtt, teljes árú jegy 16 lej, a diák-, és egyetemista jegy 4, a nyugdíjas jegy 8 lej. A Néprajzi- és Népművészeti Múzeumba, és a várban a történelmi és régészeti múzeumba a teljes árú jegy 12 lej, a diákjegy 3, a nyugdíjasoknak pedig 6 lej egy jegy ára.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!