Képünk illusztráció
Fotó: Gyergyószentmiklósi Hegyimentő Szolgálat
Számottevően több baleset történt tavaly az előző évekhez képest a romániai hegyekben. Az Országos Hegyimentő Szolgálat 2018-as összesítése szerint mintegy hatezer segélyhívást kaptak, ezáltal pedig több mint hétezer embernek segítettek az előző esztendőben.
2019. február 09., 09:302019. február 09., 09:30
A Romániai Hegyimentők Országos Egyesülete huszonnégy megye 39 megyei és hegyi szolgálatának tavalyi tevékenységét összegezte. Kiderült, hogy 2018-ban 13 százalékkal nőtt a hegyi balesetek száma, országszerte 5919 esethez riasztották a szolgálat munkatársait, akik összesen 7066 embernek segítettek.
– értékelte az adatokat Kovács Róbert, aki a Maros Megyei Barlangi- és Hegyimentő Szolgálat vezetése mellett az országos szervezet alelnöke is.
A szakember szerint az utóbbi négy évben folyamatosan emelkedett a hegyi balesetek száma. Ennek egyik oka, hogy egyre több turista jár a hegyekbe, ami alapvetően örvendetes, ám ezzel együtt nagyobb a valószínűsége annak is, hogy többen szenvednek balesetet. Kovács Róbert szerint ráadásul sokan elkezdtek magas hegyre járni, technikás túrákat választani, túrasízni, ezekhez a tevékenységekhez pedig egyrészt megfelelő felszerelésre van szükség, másrészt
„Van, aki megvásárolja a jó minőségű felszerelést, de nem megy el képzésre, pedig nincs tapasztalata a hegyen, és van, aki se tanfolyamra nem megy el, se megfelelő felszerelést nem vásárol magának” – magyarázta.
A helyzetet súlyosbítja, hogy míg az elmúlt években enyhébbek voltak a telek, tavaly és idén ez megváltozott: jelentős a hómennyiség, viharos az időjárás a hegyekben. Kovács Róbert szerint ugyanakkor több az új sípálya, illetve a síző is, és ez is mind befolyásolja a balesetek számát.
Képünk illusztráció
Fotó: Salvamont
Maros megyében tíz százalékkal volt nagyobb a balesetek száma 2018-ban, mint az azt megelőző évben: 282 hegyi balesethez riasztották a szolgálat munkatársait, emellett 68 baleset történt még a sípályákon is, a 350 baleset pedig összesen 472 embert érintett.
Hargita megyében 2018-ban több mint ötszázszor riasztották a hegyimentőket, akik több mint hatszáz embernek segítettek – összegzett a Székelyhon megkeresésére Fekete Örs, a Hargita Megyei Hegyimentő Szolgálat vezetője. „Ez a szám magasabb az átlagosnál, ugyanis Hargita megyében az évi 400–450 baleset számít átlagosnak, de nem kiemelkedő, mivel volt már olyan évünk is, amikor a hatszázat is meghaladta a riasztások száma” – fogalmazott a hegyimentők vezetője. Úgy vélte, a tavalyi magas szám a hosszúra nyúlt szezonnal is magyarázható;
„Idén olyan helyeken is működik sípálya, ahol eddig nem volt, és az új pályák környékén már csak azért is megemelkedik a balesetek száma, mert még nincs megfelelő síkultúra ott, illetve nem ismerős a terep” – mondta Fekete Örs, aki szerint húsznál is több sípálya működik Hargita megyében. A legtöbb baleset ugyanakkor még mindig a nagy síközpontok körül történik: Hargitafürdőn, a Madarasi Hargitán és a Bucsin környékén, így a csíki, udvarhelyi és gyergyói szolgálat is elég leterhelt, talán a maroshévízi csapatnak a legkönnyebb a területe.
Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Maros megyei Hegyimentők
„Érdemes túrázás előtt érdeklődni túraútvonalakról, körülményekről, időjárásról, akár minket felhívni. De le lehet tölteni a turistaösvényeket GPS-készülékre, így az eltévedés esélye is minimálisra csökkenthető, ugyanakkor a hegyi menedékeinkben meg lehet pihenni, hogy aztán újult erővel le lehessen jönni a hegyről” – sorolta a Hargita megyei hegyimentők vezetője, aki szerint a balesetek megelőzésére kell nagy hangsúlyt fektetni.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
szóljon hozzá!