
Több ezer Maros megyei élt a felkínált lehetőséggel
Fotó: Haáz Vince
Vasárnap reggelre már több mint ötezer személy oltatta be magát a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szervezett oltásmaratonon, ezzel meghaladva a szervezők számításait is. Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke szerint országos rekordot döntött a marosvásárhelyi oltásmaraton.
2021. május 17., 09:032021. május 17., 09:03
2021. május 17., 10:542021. május 17., 10:54
Hivatalos: hétfő reggelig, a 72 órás oltásmaraton alatt Marosvásárhelyen 7504 személyt oltottak be, megdöntve a hasonló oltásmaratonok országos rekordját.
Háromezer oltást biztosítottak előzetesen Marosvásárhelynek a gyógyszerészeti egyetemen kialakított ideiglenes központ oltásmaratonjára, ahol péntek reggel nyolc órától hétfő reggel nyolc óráig bárki, előjegyzés nélkül igényelhette a Pfizer-BioNTech vakcináját.

Valeriu Gheorghiţă orvos-ezredes, a SARS-CoV-2 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke tizenöt évvel ezelőtt végzett a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem katonaorvosi szakán, amelyhez élete legszebb hat éve fűződik – vallotta be péntek délelőtt tartott marosvásárhelyi sajtóeseményen.
Fotó: Haáz Vince
Háromszáz önkéntes vett részt a maratonon, az egyetem diákjai mellett, egészségügyi asszisztensek, orvosok, de civilek is jelentkeztek segíteni.
– fogalmazott Leonard Azamfirei, az egyetem rektora a vasárnap délelőtt tartott sajtótájékoztatón, amelyen Mara-Cristina Togănel megyei prefektus mellett részt vett Alexandru Rafila mikrobiológus és szociáldemokrata politikus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hazai tagja is.
Fotó: Haáz Vince
Rafila kifejtette: elvárásokon felüli, nagy sikernek tartja a marosvásárhelyi oltásmaratont, országos szinten is rekordot döntött ezzel a város.
Fotó: Haáz Vince
„A marosvásárhelyi oltásmaratonnak két fontos következtetése van: a lakosság nagy része bízik az itteni orvosokban és egészségügyben, illetve bízik a helyi hatóságokban is, amikor nem lép közbe a politikai érdek. Támogatom, hogy tartsanak nyitva az orvosi egyetemen is egy oltásközpontot” – fogalmazott a mikrobiológus. Úgy véli, az oltás jelenti a lehetőséget arra nézve, hogy ne térjen vissza az ország a korlátozásokhoz. „Egyelőre még nincs okunk örülni, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy kevesebben kérik az első dózist, mint ahányan a másodikat kapják meg.
– vélekedett Rafila.
Fotó: Haáz Vince
Újságírói kérdésre kifejtette, az esküvők és keresztelők esetében az oltás egyenértékűnek számít a negatív tesztekkel, tehát ha a rendezvény előtt röviddel egy antigén tesztet csináltatunk, amely negatív lesz, az is jó alternatíva, de ezek a tesztek nem váltják ki egészségügyi szempontból az oltást, mert nem nyújtanak hosszú távú perspektívát, és így nagy eséllyel kerülhetünk vissza a korlátozásokhoz.
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.
Románia euróövezeti csatlakozása addig nem kerülhet napirendre, amíg az ország nem csökkenti tartósan a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán Berlinben.
Új szakosztályt hoztak létre a Maros Megyei Tanácsnál a gazdátlan ebek helyzetének kezelésére. A döntés nem választható opció volt: a rendőrség és az állategészségügyi hatóság szólította fel az önkormányzatot a mulasztás pótlására.
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a földgáz jelenlegi kilowattóránkénti 0,31 lejes hatósági áránál alacsonyabb ajánlatok is elérhetők április elsejétől az intézmény árösszehasonlító weboldalán: 0,30 lej/kWh.
A hóolvadás miatt felgyűlt és el nem folyó víz teszi körülményessé a közlekedést és nehezíti a lakók életét a csíkszeredai Decemberi forradalom lakónegyed egyik utcájában.
Látványos szakaszához érkezett Hargita Megye Tanácsának eddigi legjelentősebb oktatási beruházása: 83 tanintézmény kap bútorzatot és csúcstechnológiás digitális felszerelést. A több mint 101 millió lej értékű projekt első eszközeit Korondon mutatták be.
A haditengerészeti búvárok szerdán 14 óra körül hatástalanították a Midia lőtér közeli partra sodródott tengeri aknát – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint február időjárása jelentős hőmérsékleti kontrasztokat hozhat: a hónap egyes időszakaiban a januárihoz hasonló hideg, máskor pedig tavaszias meleg is előfordulhat.
Büntetőeljárást indított a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, miután alapos a gyanú, hogy szándékosan megrongálták a megyei tanács egyik szolgálati járművét.
Két autót is eltulajdonított egyetlen éjszaka alatt egy 22 éves, csíkszeredai fiatalember: egyiket lakóhelyéről, másikat Székelyudvarhelyről vitte el.
szóljon hozzá!