
Meg kell majd fizetni a palackot is. De visszakaphatjuk az árát. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában újdonságnak számító betétdíjas rendszerben kell regisztrálniuk a palackozott italokat gyártó és árusító vállalkozásoknak még ebben a hónapban. Érintett ebben a kisboltoktól a nagyáruházakig, az ásványvízgyártóktól a vendéglátóhelyekig minden olyan egység, ahol palackozott (legyen az műanyag, alumínium vagy üveg) italt gyártanak, árusítanak, szolgálnak fel.
2023. február 01., 10:052023. február 01., 10:05
2023. február 01., 10:312023. február 01., 10:31
Fogyasztói, vásárlási szokásainkat változtathatja meg az a betétdíjas rendszer, amelyet újonnan vezetnek be az országban környezetvédelmi megfontolásból. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejegyzésében úgy fogalmaz, a rendszer célja, hogy
Ehhez első körben kötelező regisztrálnia a betétdíjas rendszerben február 28-ig minden olyan gyártónak, importőrnek vagy kereskedőnek, amely 0,1 és 3 liter közötti műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású italt gyárt vagy forgalmaz.
Forrás: Returosgr.ro
A regisztrációt tehát nem lehet megkerülni, és a betétdíjas rendszert országosan működtető RetuRO internetes felületén, a www.returosgr.ro oldalon kell megtenni – hangsúlyozza bejegyzésében a miniszter, hozzátéve, hogy akik ezt elmulasztják, 20–40 ezer lej közötti bírságra számíthatnak a környezetőrségtől.
Útmutató a regisztrációhoz • Videó: Környezetvédelmi minisztérium
Ami pedig a vásárlókat illeti, ők minden 0,1 és 3 literes műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású ital árában 50 banis betétdíjat kötelesek fizetni, ám az elfogyasztott termékek üres csomagolását visszavihetik bármely boltba, ahol azt kötelesek visszaváltani.
– áll még a bejegyzésben.
Ezzel gyakorlatilag kezdetét vette a projekt életbe ültetése, országos szintű, a fogyasztókat is érintő bevezetésére várhatóan 2024-től kerül sor. Addig viszont még számos adminisztratív és beruházási teendő van, többek között személyzet toborzása, informatikai és logisztikai rendszerek, valamint begyűjtőpontok telepítése, és végül de nem utolsósorban lakossági tájékoztatókampány.

A betétdíjas rendszer bevezetése után 50 banival többet fizetünk, ha például műanyagpalackos vizet vásárolunk. Ezt a pénzt utólag plusz idő- és energiaráfordítással visszaválthatjuk. A hátulütő a kukáknál csökkenő hulladékmennyiség miatt lehet.
A betétdíjas rendszerrel a szelektív hulladékgyűjtés terén az ország élvonalába tartozó Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesületet elnöke, Ambrus József is egyetért, ám korábban lapunknak a hátulütőire is felhívta a figyelmet.
Erre pedig egy megoldás mutatkozik: az úgynevezett „szemétdíjak” emelése. „Ezzel viszont az a fő gond, hogy az emberek nehezen fogják megérteni, miért kell többet fizetniük, ha eleve kisebb mennyiségű szemét kerül lerakásra” – magyarázta Ambrus József.
Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!
A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.
Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.
Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.
Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.
Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.
Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.
Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének péntek esti tisztújító küldöttgyűlésén a szövetség stratégiai igazgatójává kinevezett és az elnöki tisztségből távozó Antal Árpád helyére Miklós Zoltán parlamenti képviselőt választották meg.
szóljon hozzá!