
Meg kell majd fizetni a palackot is. De visszakaphatjuk az árát. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában újdonságnak számító betétdíjas rendszerben kell regisztrálniuk a palackozott italokat gyártó és árusító vállalkozásoknak még ebben a hónapban. Érintett ebben a kisboltoktól a nagyáruházakig, az ásványvízgyártóktól a vendéglátóhelyekig minden olyan egység, ahol palackozott (legyen az műanyag, alumínium vagy üveg) italt gyártanak, árusítanak, szolgálnak fel.
2023. február 01., 10:052023. február 01., 10:05
2023. február 01., 10:312023. február 01., 10:31
Fogyasztói, vásárlási szokásainkat változtathatja meg az a betétdíjas rendszer, amelyet újonnan vezetnek be az országban környezetvédelmi megfontolásból. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejegyzésében úgy fogalmaz, a rendszer célja, hogy
Ehhez első körben kötelező regisztrálnia a betétdíjas rendszerben február 28-ig minden olyan gyártónak, importőrnek vagy kereskedőnek, amely 0,1 és 3 liter közötti műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású italt gyárt vagy forgalmaz.
Forrás: Returosgr.ro
A regisztrációt tehát nem lehet megkerülni, és a betétdíjas rendszert országosan működtető RetuRO internetes felületén, a www.returosgr.ro oldalon kell megtenni – hangsúlyozza bejegyzésében a miniszter, hozzátéve, hogy akik ezt elmulasztják, 20–40 ezer lej közötti bírságra számíthatnak a környezetőrségtől.
Útmutató a regisztrációhoz • Videó: Környezetvédelmi minisztérium
Ami pedig a vásárlókat illeti, ők minden 0,1 és 3 literes műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású ital árában 50 banis betétdíjat kötelesek fizetni, ám az elfogyasztott termékek üres csomagolását visszavihetik bármely boltba, ahol azt kötelesek visszaváltani.
– áll még a bejegyzésben.
Ezzel gyakorlatilag kezdetét vette a projekt életbe ültetése, országos szintű, a fogyasztókat is érintő bevezetésére várhatóan 2024-től kerül sor. Addig viszont még számos adminisztratív és beruházási teendő van, többek között személyzet toborzása, informatikai és logisztikai rendszerek, valamint begyűjtőpontok telepítése, és végül de nem utolsósorban lakossági tájékoztatókampány.

A betétdíjas rendszer bevezetése után 50 banival többet fizetünk, ha például műanyagpalackos vizet vásárolunk. Ezt a pénzt utólag plusz idő- és energiaráfordítással visszaválthatjuk. A hátulütő a kukáknál csökkenő hulladékmennyiség miatt lehet.
A betétdíjas rendszerrel a szelektív hulladékgyűjtés terén az ország élvonalába tartozó Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesületet elnöke, Ambrus József is egyetért, ám korábban lapunknak a hátulütőire is felhívta a figyelmet.
Erre pedig egy megoldás mutatkozik: az úgynevezett „szemétdíjak” emelése. „Ezzel viszont az a fő gond, hogy az emberek nehezen fogják megérteni, miért kell többet fizetniük, ha eleve kisebb mennyiségű szemét kerül lerakásra” – magyarázta Ambrus József.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!