A Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki Hegyi István nyugalmazott lelkipásztort a csíkszeredai református templomban tartott vasárnap délelőtti istentisztelet keretében. A magas rangú állami kitüntetést Zsigmond Barna Pál főkonzul és Szarka Gábor konzul adta át.
2011. december 18., 15:432011. december 18., 15:43
2011. december 18., 18:292011. december 18., 18:29
Hegyi Istvánt példamutató tevékenységéért magas rangú kitüntetéssel jutalmazták
Az esemény előtti istentiszteleten Szatmári Szilárd lelkész prédikációjában a többi között az adventi várakozásról, a hit és a szeretet fontosságáról szólt az isten házát zsúfolásig megtöltő híveknek. Hangsúlyozta: ami időtálló, az nem emberi, nem földi, hanem fentről való, akár a betlehemi láng, amely a csíkszeredai református templomban található Úr asztalán lévő gyertya fényében is hirdeti az örök világosságot, mely folyamatosan terjed, és nem lehet megállítani, és vannak emberek, akik szívükben hordják és vigyáznak rá.
A prédikációt követően ünnepélyes keretek között nyújtották át a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet Hegyi István lelkipásztornak. Szarka Gábor konzul tolmácsolta Schmitt Pál köztársasági elnök rövid üzenetét, majd Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul olvasta fel a laudációt, és átadta a kitüntetést. A főkonzul a többi között elmondta, a papi családból származó lelkész a teológia elvégzése után püspöki kinevezéssel Csíkszentmártonba került szórványlelkésznek. Habár a kinevezés egy évre szólt, ő mégis huszonegy évet töltött ott, egybekovácsolva a református szórvány közösséget. 1986-ban jött Csíkszeredába és nyugdíjazásáig, 2009-ig állt a gyülekezet élén. Vezetésével a csíki reformátusok életében komoly változások történtek. Beindultak a rendszeres vallásórák és a háztól-házig való, a híveket személyesen megkereső találkozások. Húsz év alatt közel háromszorosára nőtt a gyülekezet létszáma. Templomépítésbe is belevágott a gyülekezet kérésére. Tíz év leforgása alatt a városnak új református templomot létesített. A példás életű lelkipásztor végig úgy vélte, hogy a mai egyháznak nagyon kell vigyáznia arra, hogy a külső világi dolgok ne hatalmaskodjanak el rajta, ne legyen az egyház olyan, mint a génmanipulált gyümölcs, ami kívülről jól mutat, de belül nem olyan amilyen kéne, legyen.
Hegyi István meghatódva köszönte meg a rangos elismerést. Megemlítette, semmi különös hőstettet nem vitt végbe, csak amit a szüleitől, tanáraitól tanult. „Családom, feleségem, három gyermekem, öt testvérem, akik sohasem fékeztek, engedték, hogy lobogjak. Olyan voltam, mint a székely huszár, először cselekedtem és utána gondolkodtam” – mondta Hegyi. Végezetül Istennek köszönte meg negyvenhárom éves szolgálatát, kérve, hogy adjon erőt minden jóakaratú embernek, sokáig tevékenykedjenek a maguk talentumai szerint, munkával, szeretettel hozzájárulva a demokratikus és független Magyarország előmeneteléhez.
Olvassa el a nyugalmazott lelkipásztorral készült korábbi interjúnkat!
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!