
Gyerekeket szállító szülők a Patkóban. Szabványosítani, szabályozni is lehetne a jelenséget
Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhelyen évek óta számos törekvés indult a gépjárműforgalom csökkentésére, és az alternatív közlekedési módok népszerűsítésére. Ebbe a törekvésbe igazodik az a nemzetközi közlekedéstervezési projekt is, amelynek részese volt a helyi polgármesteri hivatal több munkatársa. A cél jó példákat eltanulni egymástól.
2019. május 09., 15:302019. május 09., 15:30
A DUNA Transznacionális Együttműködési Program Átfogó Stratégiai Tervek készítése Fenntartható Városi Közlekedésért programban – avagy az angol rövidítés szerint a CHESNUT-on – vettek részt Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának fejlesztési és urbanisztikai osztályának munkatársai. A több mint két éves futamidejű projektben továbbá az Európai Unió 13 másik városa vett részt, partner volt Zugló csapata is, akik a napokban Székelyudvarhelyre érkeztek munkamegbeszélésre.
Jó megoldásokat ellesni
A zuglói csapat (Merker Viktor projektmenedzser, Erdős Zoltán belső mobilitási szakértő, Radics Miklós külső mobilitási szakértő) a környezeti terhelés csökkentését célzó projekt megvalósításaként a magyar főváros említett kerületében lévő, sűrűn lakott kertvárosi részen átszelő forgalmas út lezárásának lehetőségeit vizsgálták. Mint a projektvezetőtől megtudtuk: az útszakaszt kéthetes próbaidőszakra zárták el a forgalom elől, amely során azt vizsgálták, hogy a helybéliek hogyan viszonyulnak az újításhoz.
A projekt részeként ún.
Az ötlet egyszerű és működőképes, hisz például Székesfehérváron már léteznek is ilyen zónák, amelyeket a rendőrség kiegészítő KRESZ-táblák alkalmazásával el is fogadott. Az újszerű közlekedési megoldás nevét magyarították is a zuglóiak, és mint kiderült: a Puszi+Pá zónák funkciójukban már léteznek Székelyudvarhelyen is – ilyen a Márton Áron tér –, a közlekedési táblával való kijelölésüket pedig fontolgatja a városvezetés.
Nemcsak a város, hanem a vidék bekapcsolása is
A székelyudvarhelyi városvezetés és a polgármesteri hivatal egyébként az elmúlt években több olyan projektbe bekapcsolódott, amely az alternatív közlekedési módok népszerűsítését, a környezetbarát megoldások megkeresését szolgálták. Erre példa a CHESNUT is, mely ebben az esetben nemcsak Székelyudvarhely belső közlekedésére, hanem a vidék bekapcsolására is kiterjedt.
Fotó: Barabás Ákos
„Székelyudvarhely Mobilitási Tervének kiterjesztése a projekt egyik eredménye: arra kerestük a megoldását, hogy a környező települések (Homoródszentmárton, Felsőboldogfalva, Máréfalva, Fenyéd, Oroszhegy, Farkaslaka, Varság, Zetelaka) és a város között hogyan lehetne kerékpáros infrastruktúrát kiépíteni” – magyarázta Fazakas Botond, a székelyudvarhelyi csapat kommunikációs felelőse. A program részeként ugyanakkor a város peremövezeteinek a bekapcsolása is cél volt: így született az a tanulmány, amely Kadicsfalvát kötné be a városközpont kerékpáros infrastruktúrájába. Székelyudvarhely ugyanis már rendelkezik egy, a forgalmasabb útvonalak kerékpáros sávjainak kiépítésére vonatkozó tervvel (ez pályázati pénzből fog megvalósulni, az elbírálás utolsó stádiumában van a projekt). A most elkészült megvalósíthatósági tanulmány révén kiszélesedett Székelyudvarhely Mobilitási Terve, amelyet ha elfogad a helyi önkormányzat, akkor lehetőség nyílik akár külső források bevonásával megépíteni azt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!