
Gyerekeket szállító szülők a Patkóban. Szabványosítani, szabályozni is lehetne a jelenséget
Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhelyen évek óta számos törekvés indult a gépjárműforgalom csökkentésére, és az alternatív közlekedési módok népszerűsítésére. Ebbe a törekvésbe igazodik az a nemzetközi közlekedéstervezési projekt is, amelynek részese volt a helyi polgármesteri hivatal több munkatársa. A cél jó példákat eltanulni egymástól.
2019. május 09., 15:302019. május 09., 15:30
A DUNA Transznacionális Együttműködési Program Átfogó Stratégiai Tervek készítése Fenntartható Városi Közlekedésért programban – avagy az angol rövidítés szerint a CHESNUT-on – vettek részt Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának fejlesztési és urbanisztikai osztályának munkatársai. A több mint két éves futamidejű projektben továbbá az Európai Unió 13 másik városa vett részt, partner volt Zugló csapata is, akik a napokban Székelyudvarhelyre érkeztek munkamegbeszélésre.
Jó megoldásokat ellesni
A zuglói csapat (Merker Viktor projektmenedzser, Erdős Zoltán belső mobilitási szakértő, Radics Miklós külső mobilitási szakértő) a környezeti terhelés csökkentését célzó projekt megvalósításaként a magyar főváros említett kerületében lévő, sűrűn lakott kertvárosi részen átszelő forgalmas út lezárásának lehetőségeit vizsgálták. Mint a projektvezetőtől megtudtuk: az útszakaszt kéthetes próbaidőszakra zárták el a forgalom elől, amely során azt vizsgálták, hogy a helybéliek hogyan viszonyulnak az újításhoz.
A projekt részeként ún.
Az ötlet egyszerű és működőképes, hisz például Székesfehérváron már léteznek is ilyen zónák, amelyeket a rendőrség kiegészítő KRESZ-táblák alkalmazásával el is fogadott. Az újszerű közlekedési megoldás nevét magyarították is a zuglóiak, és mint kiderült: a Puszi+Pá zónák funkciójukban már léteznek Székelyudvarhelyen is – ilyen a Márton Áron tér –, a közlekedési táblával való kijelölésüket pedig fontolgatja a városvezetés.
Nemcsak a város, hanem a vidék bekapcsolása is
A székelyudvarhelyi városvezetés és a polgármesteri hivatal egyébként az elmúlt években több olyan projektbe bekapcsolódott, amely az alternatív közlekedési módok népszerűsítését, a környezetbarát megoldások megkeresését szolgálták. Erre példa a CHESNUT is, mely ebben az esetben nemcsak Székelyudvarhely belső közlekedésére, hanem a vidék bekapcsolására is kiterjedt.
Fotó: Barabás Ákos
„Székelyudvarhely Mobilitási Tervének kiterjesztése a projekt egyik eredménye: arra kerestük a megoldását, hogy a környező települések (Homoródszentmárton, Felsőboldogfalva, Máréfalva, Fenyéd, Oroszhegy, Farkaslaka, Varság, Zetelaka) és a város között hogyan lehetne kerékpáros infrastruktúrát kiépíteni” – magyarázta Fazakas Botond, a székelyudvarhelyi csapat kommunikációs felelőse. A program részeként ugyanakkor a város peremövezeteinek a bekapcsolása is cél volt: így született az a tanulmány, amely Kadicsfalvát kötné be a városközpont kerékpáros infrastruktúrájába. Székelyudvarhely ugyanis már rendelkezik egy, a forgalmasabb útvonalak kerékpáros sávjainak kiépítésére vonatkozó tervvel (ez pályázati pénzből fog megvalósulni, az elbírálás utolsó stádiumában van a projekt). A most elkészült megvalósíthatósági tanulmány révén kiszélesedett Székelyudvarhely Mobilitási Terve, amelyet ha elfogad a helyi önkormányzat, akkor lehetőség nyílik akár külső források bevonásával megépíteni azt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!