
Gyerekeket szállító szülők a Patkóban. Szabványosítani, szabályozni is lehetne a jelenséget
Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhelyen évek óta számos törekvés indult a gépjárműforgalom csökkentésére, és az alternatív közlekedési módok népszerűsítésére. Ebbe a törekvésbe igazodik az a nemzetközi közlekedéstervezési projekt is, amelynek részese volt a helyi polgármesteri hivatal több munkatársa. A cél jó példákat eltanulni egymástól.
2019. május 09., 15:302019. május 09., 15:30
A DUNA Transznacionális Együttműködési Program Átfogó Stratégiai Tervek készítése Fenntartható Városi Közlekedésért programban – avagy az angol rövidítés szerint a CHESNUT-on – vettek részt Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának fejlesztési és urbanisztikai osztályának munkatársai. A több mint két éves futamidejű projektben továbbá az Európai Unió 13 másik városa vett részt, partner volt Zugló csapata is, akik a napokban Székelyudvarhelyre érkeztek munkamegbeszélésre.
Jó megoldásokat ellesni
A zuglói csapat (Merker Viktor projektmenedzser, Erdős Zoltán belső mobilitási szakértő, Radics Miklós külső mobilitási szakértő) a környezeti terhelés csökkentését célzó projekt megvalósításaként a magyar főváros említett kerületében lévő, sűrűn lakott kertvárosi részen átszelő forgalmas út lezárásának lehetőségeit vizsgálták. Mint a projektvezetőtől megtudtuk: az útszakaszt kéthetes próbaidőszakra zárták el a forgalom elől, amely során azt vizsgálták, hogy a helybéliek hogyan viszonyulnak az újításhoz.
A projekt részeként ún.
Az ötlet egyszerű és működőképes, hisz például Székesfehérváron már léteznek is ilyen zónák, amelyeket a rendőrség kiegészítő KRESZ-táblák alkalmazásával el is fogadott. Az újszerű közlekedési megoldás nevét magyarították is a zuglóiak, és mint kiderült: a Puszi+Pá zónák funkciójukban már léteznek Székelyudvarhelyen is – ilyen a Márton Áron tér –, a közlekedési táblával való kijelölésüket pedig fontolgatja a városvezetés.
Nemcsak a város, hanem a vidék bekapcsolása is
A székelyudvarhelyi városvezetés és a polgármesteri hivatal egyébként az elmúlt években több olyan projektbe bekapcsolódott, amely az alternatív közlekedési módok népszerűsítését, a környezetbarát megoldások megkeresését szolgálták. Erre példa a CHESNUT is, mely ebben az esetben nemcsak Székelyudvarhely belső közlekedésére, hanem a vidék bekapcsolására is kiterjedt.
Fotó: Barabás Ákos
„Székelyudvarhely Mobilitási Tervének kiterjesztése a projekt egyik eredménye: arra kerestük a megoldását, hogy a környező települések (Homoródszentmárton, Felsőboldogfalva, Máréfalva, Fenyéd, Oroszhegy, Farkaslaka, Varság, Zetelaka) és a város között hogyan lehetne kerékpáros infrastruktúrát kiépíteni” – magyarázta Fazakas Botond, a székelyudvarhelyi csapat kommunikációs felelőse. A program részeként ugyanakkor a város peremövezeteinek a bekapcsolása is cél volt: így született az a tanulmány, amely Kadicsfalvát kötné be a városközpont kerékpáros infrastruktúrájába. Székelyudvarhely ugyanis már rendelkezik egy, a forgalmasabb útvonalak kerékpáros sávjainak kiépítésére vonatkozó tervvel (ez pályázati pénzből fog megvalósulni, az elbírálás utolsó stádiumában van a projekt). A most elkészült megvalósíthatósági tanulmány révén kiszélesedett Székelyudvarhely Mobilitási Terve, amelyet ha elfogad a helyi önkormányzat, akkor lehetőség nyílik akár külső források bevonásával megépíteni azt.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!