
Gyerekeket szállító szülők a Patkóban. Szabványosítani, szabályozni is lehetne a jelenséget
Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhelyen évek óta számos törekvés indult a gépjárműforgalom csökkentésére, és az alternatív közlekedési módok népszerűsítésére. Ebbe a törekvésbe igazodik az a nemzetközi közlekedéstervezési projekt is, amelynek részese volt a helyi polgármesteri hivatal több munkatársa. A cél jó példákat eltanulni egymástól.
2019. május 09., 15:302019. május 09., 15:30
A DUNA Transznacionális Együttműködési Program Átfogó Stratégiai Tervek készítése Fenntartható Városi Közlekedésért programban – avagy az angol rövidítés szerint a CHESNUT-on – vettek részt Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának fejlesztési és urbanisztikai osztályának munkatársai. A több mint két éves futamidejű projektben továbbá az Európai Unió 13 másik városa vett részt, partner volt Zugló csapata is, akik a napokban Székelyudvarhelyre érkeztek munkamegbeszélésre.
Jó megoldásokat ellesni
A zuglói csapat (Merker Viktor projektmenedzser, Erdős Zoltán belső mobilitási szakértő, Radics Miklós külső mobilitási szakértő) a környezeti terhelés csökkentését célzó projekt megvalósításaként a magyar főváros említett kerületében lévő, sűrűn lakott kertvárosi részen átszelő forgalmas út lezárásának lehetőségeit vizsgálták. Mint a projektvezetőtől megtudtuk: az útszakaszt kéthetes próbaidőszakra zárták el a forgalom elől, amely során azt vizsgálták, hogy a helybéliek hogyan viszonyulnak az újításhoz.
A projekt részeként ún.
Az ötlet egyszerű és működőképes, hisz például Székesfehérváron már léteznek is ilyen zónák, amelyeket a rendőrség kiegészítő KRESZ-táblák alkalmazásával el is fogadott. Az újszerű közlekedési megoldás nevét magyarították is a zuglóiak, és mint kiderült: a Puszi+Pá zónák funkciójukban már léteznek Székelyudvarhelyen is – ilyen a Márton Áron tér –, a közlekedési táblával való kijelölésüket pedig fontolgatja a városvezetés.
Nemcsak a város, hanem a vidék bekapcsolása is
A székelyudvarhelyi városvezetés és a polgármesteri hivatal egyébként az elmúlt években több olyan projektbe bekapcsolódott, amely az alternatív közlekedési módok népszerűsítését, a környezetbarát megoldások megkeresését szolgálták. Erre példa a CHESNUT is, mely ebben az esetben nemcsak Székelyudvarhely belső közlekedésére, hanem a vidék bekapcsolására is kiterjedt.
Fotó: Barabás Ákos
„Székelyudvarhely Mobilitási Tervének kiterjesztése a projekt egyik eredménye: arra kerestük a megoldását, hogy a környező települések (Homoródszentmárton, Felsőboldogfalva, Máréfalva, Fenyéd, Oroszhegy, Farkaslaka, Varság, Zetelaka) és a város között hogyan lehetne kerékpáros infrastruktúrát kiépíteni” – magyarázta Fazakas Botond, a székelyudvarhelyi csapat kommunikációs felelőse. A program részeként ugyanakkor a város peremövezeteinek a bekapcsolása is cél volt: így született az a tanulmány, amely Kadicsfalvát kötné be a városközpont kerékpáros infrastruktúrájába. Székelyudvarhely ugyanis már rendelkezik egy, a forgalmasabb útvonalak kerékpáros sávjainak kiépítésére vonatkozó tervvel (ez pályázati pénzből fog megvalósulni, az elbírálás utolsó stádiumában van a projekt). A most elkészült megvalósíthatósági tanulmány révén kiszélesedett Székelyudvarhely Mobilitási Terve, amelyet ha elfogad a helyi önkormányzat, akkor lehetőség nyílik akár külső források bevonásával megépíteni azt.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!