
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára
Fotó: Rab Zoltán
A nemzeti identitásunkhoz hozzátartozik a lószeretet meg a lovaskultúra, ezért is kell tömegessé tenni a lovas sportot Erdélyben is – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Marosvásárhelyen, a III. Székelyföldi Lóvasfórumon, amelyen a székelyföldi lovas társadalom színe-java képviseltette magát.
2022. november 25., 14:552022. november 25., 14:55
2022. november 25., 15:482022. november 25., 15:48
Pénteken zajlott a III. Székelyföldi Lovasfórum a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, ahol a lovas ágazatok különböző képviselői, több egyesület, huszármozgalom, vagyis a székelyföldi lovas társadalom különböző rétegei is bemutatkoztak, eredményeket, illetve terveket ismertettek.
Fotó: Rab Zoltán
Péter Ferenc, a Maros megyei Tanács elnöke házigazdaként köszöntötte a jelenlévőket, elmondta, Erdélyben komoly hagyományai vannak a lótartásnak, a lovas életformának és biztató, hogy most ismét fellendülőben van ez az ágazat. „Egyre többen kezdenek el lovasoktatással, versenyzéssel, lovastúrázással foglalkozni, és egyre nagyobb az érdeklődés ezen tevékenységek iránt. Ahogyan minden mással, ezzel is csak akkor szabad foglalkozni, ha nem kizárólag üzletként, hanem egyfajta szenvedélyként tekintünk rá. És csak akkor, ha sikerül ezen a területen is megvalósítanunk azt az egységet, amely előre viszi, megerősíti, összekovácsolja a székelyföldi lovasokat, legyenek azok lótenyésztők, versenyzők, fogathajtók, oktatók vagy más lovas szakemberek” – jelentette ki Péter Ferenc.
Fotó: Rab Zoltán
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke elmondta, először Hargita megyében szervezték meg a Lóvasfórumot januárban, majd márciusban ez Háromszéken teljesedett ki Erdélyi-szintű programmá, és az év utolsó felében a marosvásárhelyi fórumon már arról is be tudnak számolni a lovas egyesületek, hogy mire fordították a magyar kormánytól kapott támogatásokat.
– mutatott rá a Kovászna megyei tanácselnök.
Fotó: Rab Zoltán
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke azt hangsúlyozta, hogy tíz éve még rétegzett, konfliktusokkal telített volt a lovas élet, de folyamatosan sikerült visszaépíteni a közös gondolkodást, és 2014-ben létrejött a megyei lovas munkacsoport, a különböző szakmák, ágazatok is megtalálták az együttműködés lehetőségét. Az elmúlt időszakban ezt tudta kiteljesíteni a magyar kormány lovas programja – hangoztatta.
Fotó: Rab Zoltán
Az eseményen jelenlévő Makkai Péter, a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium államtitkára azt emelte ki, hogy
Barabási Antal Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pedig arról beszélt, hogy bár számos pályázat hibás jelenleg a szaktárca kiírásaiban, a jövőben változtatni igyekeznek ezeken.
Fotó: Rab Zoltán
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek egyik fontos nemzetpolitikai eredménye, hogy „újraélesztették”, megerősítették Erdélyben a lovassportot.
– fogalmazott az államtitkár, aki elmondta, az Erdélyi Lovasprogram keretében Erdély számos lovas egyesületét támogatják.
Fotó: Rab Zoltán
A támogatások kiterjednek a lovasterápia, a lovassport (díjugratás, díjlovaglás, lovastusa), a lovas hagyományőrzés, a lósport (galopp, lovas erőpróba), a fogatsport területére és számos más területre.
– nyilatkozta a rendezvény után a magyar kormány államtitkára, hozzátette, nem is a támogatás a fontos, hanem az, hogy ezt a sportot tömegessé tegyék, hogy minél több fiatalt tudjanak bevonni a lovaglás megtanulásába, a lószeretetet, egyáltalán a lovas kultúra megismerésébe. „A lovas kultúra hozzátartozik a magyar, illetve a székely nemzeti identitáshoz, talán az utolsó pillanatban vagyunk, hogy még egyszer vissza tudjuk tanítani a fiataloknak ezt” – tette hozzá Potápi.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás