A bíróságokon szünetel a közönségszolgálat, de a panaszokat el lehet juttatni. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A kijárási korlátozások megszegése miatt kirótt bírságok ellen, noha az ügyfélfogadás szünetel, postai úton, illetve elektronikus levélben is lehet panaszt benyújtani a bíróságokon. A kereseteket csak a szükségállapot megszűnése után tárgyalják, a megbírságolt személyek addig nem kötelezhetők az összegek befizetésére.
2020. április 22., 15:582020. április 22., 15:58
Napi rendszerességgel rónak ki jelentős összegű pénzbírságokat a hatóságok a kijárási korlátozások megsértése miatt. A megbírságolt személyek egy része minden bizonnyal a bíróságokra bízná annak eldöntését, hogy ezek a bírságok mennyire voltak jogosak.
Császár István bíróval, a Csíkszeredai Bíróság szóvivőjével arról beszélgettünk, hogy mit tehetnek azok a megbírságolt személyek, akik fellebbezésre készülnek.
A szóvivő fontosnak tartotta leszögezni, hogy a szükségállapot ideje alatt nemcsak az közönségszolgálat, és az ügyek jelentős részének tárgyalása szünetel, hanem minden olyan előírás is fel van függesztve, amely a bírságok kifizetésére, vagy behajtására vonatkozik. Így nem érvényes az a 15 napos határidő sem, amelynek elévüléséig a jegyzőkönyv érvénytelenítését bíróságon lehet kérni, az összeg befizetésére sem lehet kötelezni a megbírságolt személyt, mivel a kényszervégrehajtást is felfüggesztették. Ezért az említett 15 napos határidő csak a szükségállapot megszűnésétől kezdve lesz érvényes – pontosított Császár István. Hozzátette, a panaszt viszont időközben is el lehet küldeni a városi bíróságokra, személyesen nem, mert nincs ügyfélfogadás. Ezt két módon, postai küldeményként, vagy elektronikus levélben lehet megtenni.
– ezt mindenki a polgármesteri hivatalokban fizetheti ki. Elektronikus levél esetében a csatolt dokumentumokat szkennelni kell, ugyanakkor jó, ha a panaszos egy személyi igazolvány-másolatot is mellékel a küldeményhez. „Amennyiben az érintett nem fizet bélyegilletéket, azt a szükségállapot után is meg lehet tenni” – ismertette a bíró. A szóvivő szerint a küldeményeket csak a szükségállapot lejárta után dolgozzák fel. Ő azért is tartja hasznosnak, hogy az érdekeltek ezt időben továbbítsák a bíróságra, mert ha a rendkívüli helyzet feloldása után esetleg elfelejtik megtenni, a 15 napos határidőt túlléphetik. Amennyiben egy panasz kiegészítésre szorul, a hiányzó dokumentumot a szükségállapot után is lehet továbbítani, és utána küldik ki az alperesnek az értesítést.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!