Fotó: Pixabay
Némelyeknek öröm, másoknak teher, van akinek pedig egyszerre jelenti mindkettőt a szülőktől örökölt könyvtár, esetenként akár több ezer könyv. Az utódok tisztában vannak az örökségnek a felmenők életében betöltött jelentőségével, de saját életükben már kevésbé van súlya az írott betűknek, hiszen ott az internet. Gyors felmérést végeztünk Sepsiszentgyörgyön, ki hogyan jár el, ha az írott betűk tengere átcsap a feje fölött.
2024. június 30., 21:002024. június 30., 21:00
Az idősek számára rendkívüli eszmei értékkel bírt és bír ma is a könyvtár, hiszen ők még megszenvedték azt a végtelennek tűnő Ceaușescu-korszakot, amikor magyar könyvet alig lehetett kapni, és az ember megbecsült (és megvett) minden betűt, ami anyanyelvén volt nyomtatva.
A digitális világba beágyazódott X-generációnak (1965-1980 között születettek) még igénye van a könyvre, mert azt forgatva nőtt fel, de már nincs hol tartsa, az Y generáció pedig már az interneten keresi az olvasmányait. A mai 40-60 évesek pedig, főleg a tömbházakban lakók, a helyhiánnyal is küszködnek:
Ha ilyenkor hagyatékként rájuk száll a szülők pár száz-, vagy akár pár ezer könyve, az komoly lelkiismereti problémát jelent számukra. Hiszen már a szülők is sokat rágódtak azon, hogy kinek jelent majd értéket az, amibe ők annyi energiát fektettek.
A múlt század 70-es, 80-as éveiben kiadott magyar kötetek – főleg a Kriterion könyvkiadó által megjelentetettek – még több tízezres példányszámban jelentek meg, a könyvhagyatékokban ezért nagy számban megtalálhatók ugyanazok a címek. A szakkönyvek rég elavultak, azokra ezért nincs szükség.
A könyvtár dolgozói igen gyakran találkoznak a könyvek sorsára megoldást keresőkkel
Fotó: Bodor Tünde
Végül is mit fogadnak be a könyvtárak, kérdeztük meg Szonda Szabolcsot, a Bod Péter Megyei Könyvtár vezetőjét.
„Az adományozók 80 százaléka nagyjából ugyanazokat a könyveket kínálja fel a könyvtárnak – mondta az igazgató – ezekből viszont már csak ritkán van szükségünk egy-két példányra arra az esetre, ha a polcon lévőket rossz állapotuk miatt ki kell cserélni. Az az igazság, hogy
Néha házhoz hívnak, hogy vegyük szemügyre a hagyatékot, de azt többnyire már bedobozolva, bezsákolva találjuk, ez sem könnyíti meg a dolgunkat. Az viszont valóban segítség lenne, ha ilyen esetekben legalább egy szerző- és címlistát kapnánk előzetesen a könyvekről.
Az adományozó kedv jellemzően a húsvét és karácsony előtti nagytakarítási lázban fokozódik, illetve gyakori, hogy a lakásvásárlással együtt járó könyvtárat szeretnék az új tulajdonosok megmenteni – tudtuk meg a könyvtár munkatársaitól.
Szőcsné Gazda Enikő, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzos muzeológusa elmondta, volt eset, hogy elhunyt tudományos kutató könyvtárát kínálták fel a múzeumnak átvételre, de ebben az esetben is arra szorítkoztak, hogy az illető saját szakterületének a szakkönyveit vigyék el, hiszen az abban levő bejegyzések, jegyzetek idővel felértékelődhetnek. A megkérdezett ebben látja az egyik járható utat:
így legalább részben megmenthető az enyészettől a könyvtár. Érdekes, hogy amikor a végképp elavult, vagy ideológiailag terhelt kommunista könyvek egy része mégis kikerült a kukához, onnan nagyon hamar eltűntek.
Ugyanakkor Szőcsné Gazda Enikő rávilágított arra is, hogy a mai könyvkiadási gyakorlat szerint az igen kis, akár pár száz kötetes példányszámban megjelenő könyvek a tudományos kutatók számára rövid időn belül nagyon nehezen elérhetőkké válnak, még akkor is, ha néha – szerencsés esetben – fellelhetők az interneten. Ebből hátránya származik annak, akinek a tudományos munkásságát annak alapján is értékelik, hogy az illető kiadványra hányan hivatkoznak.
Gyakorlatias ötlettel szolgál a probléma megoldására Péter Sándor, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség háromszéki szervezetének tiszteletbeli elnöke, bár ez összefogást és némi emberi erőforrás megteremtését is feltételezi:
Ez nem az én ötletem, de van már előképe: Bogdán László író, újságíró özvegye a kézdialmási iskolának ajándékot több száz kötetet a férje könyveiből, Albert Ernő magyartanár és népköltészeti gyűjtő hagyatékából pár száz darabot a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc iskolára hagytak.”
Ingyenesen elvihető könyvek a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban
Fotó: Bodor Tünde
Ugyanakkor Péter Sándor is megtapasztalta, hogy egy könyvtárat fogadónak mekkora munkát jelent a rendszerezés, nyilvántartásba vétel – konkrétan a megszűnt Kós Károly Szakközépiskolából a Puskás Tivadar Szakközépiskolába átvitt könyvek esetében.
Mindezen erőfeszítések mellett azt feltételeztük volna, hogy valóban sok könyv kerül a kukákba, kukák mellé, de a sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat, a Tega szóvivője megcáfolta feltételezésünket: nem jellemző, hogy tömegével találnának könyveket a szemétben –mondta Kiss Bence.
„Ne próbálja meg! Nem működött, és ezután sem fog!” – fogalmaz tömören Facebook-oldalán a Román Rendőrség azzal a trükkel kapcsolatban, amellyel egyesek megpróbálják kijátszani, hogy megbüntessék őket gyorshajtásért.
Közönségtalálkozón osztotta meg a Hunyadi sorozat főszerepét alakító Kádár L. Gellért a produkcióban szerzett tapasztalatait, élményeit Kézdivásárhelyen.
Megússza a 30 millió euró kenőpénz elfogadása miatt alapfokon kapott 11 év és nyolc hónap börtönbüntetést Bukarest ötödik kerületének volt polgármestere, Marian Vanghelie.
Lezárják a Függetlenség utca egy szakaszát munkálatok miatt csütörtök reggeltől – értesíti a gépjárművezetőket és lakókat a polgármesteri hivatal Facebook-bejegyzésben.
Értékes eszközökkel gazdagodott a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola: a Katalin-báli adományokból taneszközöket és hangszereket kaptak. A bálozók felajánlásait, két hangszert és tizenhat táblát meg is kapták az iskola diákjai.
Egy székelyudvarhelyi színesfémgyártó üzemben csaptak fel a lángok kedden délután, míg szerda reggel Gyergyószentmiklóson egy lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat. Mindkét esetben sikerült gyorsan megfékezni a tüzet.
Nagyobb mennyiségű, lejárt szavatosságú növényvédő szereket foglalt le a rendőrség Székelykeresztúron egy ellenőrzés során kedden – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában március 27-én, csütörtökön, a megyeháza 15-ös termében, délelőtt fél 11 és délután 2 óra között.
Több székelyudvarhelyi olvasónk jelezte, hogy egyik hónapról a másikra magasabb összeg szerepelt a szemétdíjas számláikon, anélkül, hogy előzetesen részletes tájékoztatást kaptak volna az áremelkedés okáról. Az alábbiakban rávilágítunk erre.
Fotókiállítás nyílik Székelyudvarhelyen csütörtökön: bemutatják a nagyközönségnek a Homoród Fotóklub munkáit – olvasható a Művelődési Ház Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!