
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Az Udvarhely Néptáncműhely bemutatja a Petőfi-potomság című műsorát március 27-én, hétfőn, 18 órától a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
2023. március 20., 11:032023. március 20., 11:03
A László Csaba által rendezett előadásban Bálint Dani színes, egyben groteszk történetén keresztül reflektálni szeretnének Petőfi költői és emberi nagyságára.

Egy, a székelykeresztúri Petőfi-kultuszhoz kapcsolható történetet dolgoz fel az Udvarhely Néptáncműhely soron következő előadásában, amely elsősorban a költő 1902-es újratemetésének legendáját eleveníti fel.
„Petőfi Sándor halálát manapság is rejtély övezi. A számtalan keletkezett legenda között Udvarhelyszéken is van egy, amely az idő múltával önmagát cáfolta, de akkoriban, 1902-ben felkavarta Székelykeresztúr kisváros hangulatát. Petőfi ebből a kisvárosból indult el utolsó útjára a segesvári csatába” – írják az előadás beharangozójában. Hozzátették, a potomság szó azért szerepel címben, mert feltételezés szerint ez volt az utolsó szó, amit élő emberrel váltott, amikor figyelmeztették a fehéregyházi csatában, hogy a kozákok áttörték a székely védővonalat, és hamarosan hozzá érnek.
A táncelőadásra a jegyek elővételben a bilete.ro oldalon, a Csíki Mozi jegypénztárában hétfőtől szerdáig 10–13 óra között, csütörtöktől vasárnapig 16–20 óra között, illetve előadás előtt egy órával a Városi Művelődési Házban kaphatók. Csoportos helyfoglalás esetén érdeklődni lehet a 0721-486 636-os telefonszámon.
Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.
Csinódon már javában készülődnek a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi búcsúra. Sepsiszéki Nagy Balázs néprajzos szerint a hagyományok alapján nem a kommunista időkben felfuttatott március 8-a, hanem ez a magyar nők igazi ünnepe.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter szerint ezután a rendszer demográfiai adatainak figyelembe vételével döntenek majd az évente meghirdetett rezidensorvosi helyek számáról.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a március 23. és április 5. közötti időszakra vonatkozó kéthetes időjárás-előrejelzését. Esőre most péntekig nem nagyon lehet számítani.
A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.
Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.
Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.
szóljon hozzá!