
Archív
Fotó: Haáz Vince
A sürgősségi napirendi pontként szereplő költségvetés-kiegészítés kapcsán kialakult vita miatt több órásra nyúlott a marosvásárhelyi tanácsosok júliusi ülése. Az önkormányzati képviselők csütörtökön megszavazták a tömbházak hőszigetelésére vonatkozó tervezeteket.
2024. július 25., 16:422024. július 25., 16:42
Eredetileg huszonkét napirendi pont szerepel a marosvásárhelyi önkormányzat júliusi soros ülésének napirendjén, amit még négy sürgősségi ponttal kiegészítettek – ezek közül az egyik legfontosabb a költségvetés kiegészítése volt. Ezt több mint egy órán keresztül vitatták, majd szavazták meg a jelenlevő és az online bekapcsolódott képviselők.
A költségvetés-kiegészítésben a legnagyobb tétel egymillió lej volt, amelyet az útjavításoktól átcsoportosították a városi sportklubnak.
A tanácsosok kérdésére, hogy miért van szüksége erre a városi klubnak, Kelemen Márton ülésvezető – aki a sportklub vezetőtanácsának tagja is – a közvetkezőt válaszolta: azért van szüksége a pénzre, hogy fedezni tudja a költségeit.
A kiegészítés kapcsán több hozzászólásban kimerülő vita alakult ki Claudiu Maior és Kelemen Márton között. Előbbi tanácsos többször felszólalt azt kérve, hogy az útjavításokra szánt összegeket ne szavazzák meg a tanácsosok, mert azok egy olyan céghez jutnak, amelynek jelenleg nincs joga munkálatokat végezni.
Kelemen Márton azt hangsúlyozta ki, hogy a határozat-tervezetekben, a tételes költségvetés-kiegészítésben
Egyúttal arra kérte Maiort, hogy ne vezesse félre a tanácsosokat. A polgármester által benyújtott költségvetés-kiegészítéseket végül kivétel nélkül mindannyian megszavazták.
A marosvásárhelyi tanácsosok megszavazták azt a jegyzéket is, amely a tömbházak hőszigetelésére vonatkozik, és amelyből kiderül, hogy legközelebb, amikor a város a minisztériumi pénzekre pályázik, mely tömbházakat fogják felújítani, szigetelni. A jegyzék tanulmányozható a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal honlapján.

Marosvásárhelyen még mindig 445 tömbház vár hőszigetelésre, ám a pénzalapok hiánya miatt évről évre kevesebb kerül sorra. Csütörtökön a helyi tanács talán megszavazza az idei jegyzéket.
Az ülésen azt is megszavazták, hogy a minisztériumi támogatással hőszigetelt tömbházak esetében a lakótársulások, lakók önrésze tíz százalék legyen (hatvan százalékot a minisztérium, harmincat pedig a városi önkormányzat biztosít).
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
szóljon hozzá!