
A Nárciszok utcában nemrég fejezték be a hőszigetelést
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen még mindig 445 tömbház vár hőszigetelésre, ám a pénzalapok hiánya miatt évről évre kevesebb kerül sorra. Csütörtökön a helyi tanács talán megszavazza az idei jegyzéket, amelyen olyan tömbházak is vannak, amelyek a tavalyi helyükhöz képest akár húsz helyet is hátra csúsztak.
2024. július 24., 09:442024. július 24., 09:44
2024. július 24., 09:472024. július 24., 09:47
Marosvásárhelyen az elmúlt években 160 tömbházat hőszigeteltek, megváltoztatva ezzel nemcsak a lakások hőmérsékletét, hanem az épületek külalakját is. Míg az első években sokan saját költségükön tették rendbe a lépcsőházak külső részét és ezért pár évig adókedvezményben részesültek,
Közben egyre kevesebb cég vállalja a hőszigetelési munkálatokat, és nem ritka, hogy a munkálatok minőségét kifogásolják a lakók.
Több helyen dolgoznak Marosvásárhelyen
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
A városházához benyújtott jegyzéken, amelyen a sorukra váró tömbházlakások vannak, még mindig nagyon hosszú, 445 tömbház szerepel. A városlakók, ahogy a Székelyhon olvasói közül is páran, egyre türelmetlenebben várják, hogy többéves várakozás után végre sorra kerüljenek, és tudni szeretnék, miért változtatják a prioritási jegyzéket.
Dorin Belean, a marosvásárhelyi városháza hőszigetelésekkel foglalkozó osztályának vezetője a Székelyhonnak elmondta,
hogy kiválasszák a kivitelezőket és leszerződjék a munkálatokat.
Újabb huszonnégy esetében már alá van írva a támogatási szerződés, és a minisztérium vállalta, hogy állami költségvetésből törlesztik a munkálatok ellenértékének 60 százalékát. Ezek mind az előző évi jegyzéken szerepeltek, illetve egy részük az országos helyreállítási alapból lesz felújítva.
A városházának minden év július végéig el kell fogadnia az éves hőszigetelési tervet, amely tartalmazza azoknak a tömbházaknak a jegyzékét, amelyek sorukra várnak. Jelenleg a fejlesztési minisztérium által meghirdetett támogatási rendszer áll az érdekeltek rendelkezésére, ami azt jelenti, hogy
Lehetséges, hogy a központi fejlesztési régió által meghirdetett pénzalapból is részesülnek a vásárhelyi tömbházak, de ott a hat megyének kevés a pénzalap és szigorúak a feltételek.
A városi tanácsosok elé bocsátott jegyzéken 147 tömbház szerepel, ebből az első tízben vannak kövesdombi, Egyesülés negyedbeli, de Hunyad utcai tömbházak is. A legnagyobb közülük a 1848 sugárúton van, a 20. szám alatt, több lépcsőházból áll és összesen 152 lakást tartalmaz.
Fotó: Haáz Vince
A jegyzékről csütörtökön döntenek a soros júliusi tanácsülésen, és akkor lesz végleges. Ez nem azt jelenti, hogy már idén elkezdődik a támogatási szerződés megkötése vagy netán a munkálat, hanem csupán azt, hogy legközelebb ők kerülnek sorra. Dorin Belean elmondta,
ezért nem a minisztérium által biztosított felállásban, a tíz százalékos önrésszel szeretnék rendbe tenni a paneleket.
Fotó: Haáz Vince
Például akik az országos helyreállítási alap esetében előkészített jegyzéken szerepeltek, de ott nem kaptak támogatást, kérhetik, hogy kerüljenek fel a minisztériumi támogatási jegyzékre, megőrizve az első listán levő helyüket. Így történhet meg, amint a városháza honlapján olvasható határozattervezetben is szerepel, hogy
Ilyen helyzetben van az Ifjúsági utca 1. és 4. szám alatti tömbház, de a Lămâiței utcai 17. szám alatti blokk is.
A végleges jegyzéket a csütörtöki helyi tanácsülésen szavazzák meg.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!