
A Nárciszok utcában nemrég fejezték be a hőszigetelést
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen még mindig 445 tömbház vár hőszigetelésre, ám a pénzalapok hiánya miatt évről évre kevesebb kerül sorra. Csütörtökön a helyi tanács talán megszavazza az idei jegyzéket, amelyen olyan tömbházak is vannak, amelyek a tavalyi helyükhöz képest akár húsz helyet is hátra csúsztak.
2024. július 24., 09:442024. július 24., 09:44
2024. július 24., 09:472024. július 24., 09:47
Marosvásárhelyen az elmúlt években 160 tömbházat hőszigeteltek, megváltoztatva ezzel nemcsak a lakások hőmérsékletét, hanem az épületek külalakját is. Míg az első években sokan saját költségükön tették rendbe a lépcsőházak külső részét és ezért pár évig adókedvezményben részesültek,
Közben egyre kevesebb cég vállalja a hőszigetelési munkálatokat, és nem ritka, hogy a munkálatok minőségét kifogásolják a lakók.
Több helyen dolgoznak Marosvásárhelyen
Fotó: Marosvásárhelyi polgármesteri hivatal facebook-oldala
A városházához benyújtott jegyzéken, amelyen a sorukra váró tömbházlakások vannak, még mindig nagyon hosszú, 445 tömbház szerepel. A városlakók, ahogy a Székelyhon olvasói közül is páran, egyre türelmetlenebben várják, hogy többéves várakozás után végre sorra kerüljenek, és tudni szeretnék, miért változtatják a prioritási jegyzéket.
Dorin Belean, a marosvásárhelyi városháza hőszigetelésekkel foglalkozó osztályának vezetője a Székelyhonnak elmondta,
hogy kiválasszák a kivitelezőket és leszerződjék a munkálatokat.
Újabb huszonnégy esetében már alá van írva a támogatási szerződés, és a minisztérium vállalta, hogy állami költségvetésből törlesztik a munkálatok ellenértékének 60 százalékát. Ezek mind az előző évi jegyzéken szerepeltek, illetve egy részük az országos helyreállítási alapból lesz felújítva.
A városházának minden év július végéig el kell fogadnia az éves hőszigetelési tervet, amely tartalmazza azoknak a tömbházaknak a jegyzékét, amelyek sorukra várnak. Jelenleg a fejlesztési minisztérium által meghirdetett támogatási rendszer áll az érdekeltek rendelkezésére, ami azt jelenti, hogy
Lehetséges, hogy a központi fejlesztési régió által meghirdetett pénzalapból is részesülnek a vásárhelyi tömbházak, de ott a hat megyének kevés a pénzalap és szigorúak a feltételek.
A városi tanácsosok elé bocsátott jegyzéken 147 tömbház szerepel, ebből az első tízben vannak kövesdombi, Egyesülés negyedbeli, de Hunyad utcai tömbházak is. A legnagyobb közülük a 1848 sugárúton van, a 20. szám alatt, több lépcsőházból áll és összesen 152 lakást tartalmaz.
Fotó: Haáz Vince
A jegyzékről csütörtökön döntenek a soros júliusi tanácsülésen, és akkor lesz végleges. Ez nem azt jelenti, hogy már idén elkezdődik a támogatási szerződés megkötése vagy netán a munkálat, hanem csupán azt, hogy legközelebb ők kerülnek sorra. Dorin Belean elmondta,
ezért nem a minisztérium által biztosított felállásban, a tíz százalékos önrésszel szeretnék rendbe tenni a paneleket.
Fotó: Haáz Vince
Például akik az országos helyreállítási alap esetében előkészített jegyzéken szerepeltek, de ott nem kaptak támogatást, kérhetik, hogy kerüljenek fel a minisztériumi támogatási jegyzékre, megőrizve az első listán levő helyüket. Így történhet meg, amint a városháza honlapján olvasható határozattervezetben is szerepel, hogy
Ilyen helyzetben van az Ifjúsági utca 1. és 4. szám alatti tömbház, de a Lămâiței utcai 17. szám alatti blokk is.
A végleges jegyzéket a csütörtöki helyi tanácsülésen szavazzák meg.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!