Hol van már a tavalyi nyár? „Békeidőben” már több telt házas hétvégén is túllenne a parajdi turizmus. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A turizmus teljes leállása miatt már most több millió lejes bevételkieséssel számolnak Parajdon, ahol a lakosság jelentős része az idegenforgalomból él. A válság dominóeffektusaként a település költségvetése is jelentősen csökken, hiszen az adóbefizetésekből származó központi pénzvisszaosztások is megcsappannak. Ráadásul a dominóhatás a turizmus majdani újraindulását is befolyásolhatja: amíg nem nyithat ki az üdülőtelepülés fő vonzerejének számító sóbánya, addig a vendéglátóhelyek sem számíthatnak kliensekre. A panziósok örülnek, ha nullába ki tudják hozni az évet.
2020. május 11., 10:252020. május 11., 10:25
2020. május 11., 12:132020. május 11., 12:13
A turisztikai bázis a korábbi évekhez képest most egy temetőhöz hasonlít, a más években több mint félmilliós turistaforgalmat lebonyolító Parajd most kihalt, az üdülőtelepülésen teljes bevételkieséssel számolnak a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot kezdete óta. Noha ez alig két hónapot jelent, máris több millió lejes a bevételkiesés, tudtuk meg Bokor Sándor polgármestertől.
A település lakosságának a jelentős része már a turizmusból él, „de Parajdon most turizmusról beszélni nem lehet, mert egyszerűen nincs”.
de még így is komoly érvágást jelent ez a településnek.
A bánya után a második legfontosabb vonzerőnek számító wellnessközpontban tavaly márciusban nyolcezernél is több vendég váltott jegyet, áprilisban kilencezernél is többen, májusban pedig a tízezret is meghaladta a látogatók száma – érzékeltette az idei kiesés mértékét a polgármester. Azt nem tudja, hogy a vendéglátóhelyek működtetői mekkora pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek, de
Segítségképpen az állam ugyan kitolta az adófizetési határidőket, ez miatt azonban még jobban lecsökkentek a település bevételei: áfavisszaosztásból máris „sok százezer lejjel” kevesebbet kaptak, mint más években – sorolta tovább a problémákat Bokor Sándor.
Ő nem sok jóra számít május 15-től sem, nem hiszi, hogy országosan feloldják a turizmusra vonatkozó korlátozásokat, és kinyithat a parajdi turisztikai bázis, illetve a vendéglátóhelyek. Reményei szerint június közepétől történhet ez meg, de kérdés az is számára, hogy a lakosságban milyen hamar oldódik fel az utazástól való félelem, és lesz-e pénzük nyaralni.
Igyekeznek kihasználni a leállási időszakot, és modernizálják a wellnessközpontot. Archív
Fotó: Barabás Ákos
„Én úgy ítélem meg, hogy a régi idők lejártak. Lassan visszatérhet az élet a medrébe, csupán az a kérdés, hogy milyen lesz az a bizonyos meder. Ha a 2019-es évet vesszük alapul a vállalkozások, önkormányzat szintjén, a parajdi, sóvidéki turizmus minden faktorával számolva,
– vélekedett Bokor Sándor, aki szerint a turisztikai vállalkozások gazdasági életképességét nagyban befolyásolja az is, hogy a kényszerszabadság idejére biztosított állami bértámogatási rendszert meddig tartja fenn a kormány.
Parajdon a leállás időszakát egyébként igyekeznek kihasználni, most
június közepére végeznek is a munkálatokkal, így nagy szeretettel tudnák már fogadni a turisták sokaságát ott is – fogalmazott a településvezető.
A sóvidéki turizmus legnagyobb vonzerejének számító parajdi sóbánya esetében még nem számolták ki, hogy mekkora bevételkiesést okoztak a járvány következtében elrendelt korlátozó intézkedések. Részeredményeket nem is számolnak, majd az újrainduláskor végzik el a számításokat, mondta el Seprődi Zoltán, a sóbánya vezérigazgatója, de közölte,
Ő egyelőre semmiben nem reménykedik a május 15. utáni időszakot illetően, hiszen – mint mondta –, ha nem engedélyezik a hatóságok azt, hogy száz embernél többen tartózkodhassanak zárt helyiségekben – esetükben a sóbánya turisztikai részlegén –, akkor ki sem nyitják azt, mert nem fog megtérülni. A sókitermelést nem függesztették fel, fél kapacitással működtetik, részben a járványügyi óvintézkedések miatt, de a megrendeléseik sem indokolják a termelés fokozását.
Ha egyszerre csak száznál kevesebb turista lehet majd lent a bányában, nem ér meg kinyitni. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A bánya turizmusfejlesztési terveinek a kivitelezését egyelőre nem befolyásolja a kialakult helyzet, hiszen az új szint biztonságossá tételét saját erőforrásból végzik, a későbbi munkálatok elvégzése viszont már attól függ, hogy mennyire merülnek majd le az országos bányavállalat pénzügyi forrásai – mondta el kérdésünkre Seprődi Zoltán.
A parajdi turisztikai vállalkozások közül most azok vannak könnyebb helyzetben, amelyek családi vállalkozásként működnek – véli Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke, aki maga is panziót működtet az üdülőtelepülésen. A
járvány okozta gazdasági válságot meglátása szerint azok az egységek, többnyire vendéglátóhelyek szenvedik meg, amelyek alkalmazottakat foglalkoztatnak. Ezeknek a tartalékai is kisebbek, és elképzelhető, hogy szakképzett alkalmazottaik – akikből hiány van –, új munkalehetőség után néznek, mert nem elégednek meg a kényszerszabadság idejére biztosított állami bértámogatással. A panziósok ezt az időszakot kihasználva felújításokat, fejlesztéseket végeznek, ő maga is játszóteret épít.
Zárva a sóbánya turisták előtt. Amíg ki nem nyit, nem sok jóra számítanak Parajdon. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vendéglátóegységek működtetői nagyon bíznak abban, hogy amint a hatóságok felszabadítják a korlátozásokat, hamar újraindul a turizmus és felkapott lesz a vidék. Reményeiket arra alapozzák, hogy Hargita megyében van országszerte a legkevesebb koronavírus-fertőzött.
– fogalmazott a turisztikai egyesület vezetője. Reméli, hogy annyira feloldják a korlátozásokat a hatóságok május 15-től, hogy újraindulhasson az idegenforgalom. Meggyőződése az is, hogy mindenhol megtalálják a módját annak, hogy a járványmegelőzési óvintézkedéseknek megfelelően alakítsák át működésüket.
Moldován László kérdésünkre elmondta, már most mintegy 40 százalékos bevételkiesésnél tartanak a parajdi turisztikai egységek, ugyanis kiesett az áprilisi vakáció, a május elsejei hosszú hétvége, és nagyon valószínű, hogy pünkösdre sem változik ez meg, miközben más években ezekben az időszakokban már telt házzal működnek.
„Nehéz lesz. Az egyesületben is beszélgettünk erről – ha a tavalyi évhez képest negyven százalékos turistaforgalmat elérünk idén – ami a létfenntartást jelenti –, az már jó eredmény lesz. Ha a sóbánya elindulhatna, akkor már nyert ügyünk lenne” – fogalmazott a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke.
Forradalmi lépést tett a csíkszeredai kórház: elindították a VR-terápiás programot az intenzív osztályon, a kórház tudomása szerint elsőként az országban – olvasható az intézmény szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
Többek között a felelősségteljes motorozás népszerűsítése a célja annak a rendezvénynek, amelyet május 11-én a Marosvásárhelyhez közeli Transilvania Motor Ring versenypályán tartanak.
Folyamatosan megy felfelé az euró, avagy tovább gyengül a román deviza.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Victor Ponta képviselő, elsőkörös elnökjelölt szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását.
Május 10–11-én a marosvásárhelyi vár megtelik füsttel, ízekkel és vidámsággal, hiszen Erdélyben először rendezik meg a Transylvanian Steak & BBQ Festet. A rendezvény célja nem kevesebb, mint a grillezés és BBQ-kultúra ünnepe.
Ismét életre hívják a Borszeredát – a Kárpát-medence borászainak találkozóját május 9–11. között a csíkszeredai Mikó-várban.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
szóljon hozzá!