
Székelyudvarhelyen és Bögözben is van olyan automata, ahol bankszámlára igényelhető a palackvisszaváltás összege
Fotó: Csató Andrea
Egy év elteltével is vannak újdonságok az italcsomagolások visszaváltásánál: néhány hónapja már bankszámlánkra is kérhetjük a palackok visszaváltásáért járó 50 banikat. Székelyudvarhelyen két automatát üzembe is helyeztek, egyiket mi is leteszteltük.
2025. január 17., 10:342025. január 17., 10:34
Bő egy éve indították el Romániában a betétdíjas visszaváltó rendszert, melynek révén 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült alumínium-, üveg- és PET-palackokat. Az elmúlt egy év során többször cikkeztünk az új rendszerről, a működésről, és arról is, hogy valóban át lehet-e verni a csomagvisszaváltó automatákat. Utóbbi kapcsán megjegyezhető, hogy a turpisság lassan elveszti jelentőségét, hiszen egyre kevesebb már az olyan szétdobált palack, amit még nem értékesítettek a guberálók.
Fotó: Csató Andrea
Székelyudvarhelyen néhány hónapja két olyan palackvisszaváltó automatát helyeztek üzembe, ahol
Az egyik állomás a Bethlenfalvi út 221. szám alatt, a régi Peco benzinkút helyén, a másik a Bethlenfalvi út 10. szám alatt, a C+C lerakat parkolójában található. Ráadásul egy harmadikat Bögözben, a Fő út 107 szám alatt, a tűzoltóság mellett is elhelyeztek.
Ez azért újdonság, mert általánosságban az a módszer működik, hogy a visszaváltott összegről kapott bizonylatot vásárláskor kell bemutatni az üzletekben, és a vásárlás összegéből levonják, vagy esetenként készpénzben visszatérítik az üzletek. Az említett, Székelyudvarhelyen elérhető Re:spot nevű automatákat mi is leteszteltük.
Fotó: Csató Andrea
Összességében ugyanazzal a módszerrel működik az automata, mint máshol, ottjártunkkor nem voltak hosszú sorok, és ha épp nem akkor telt volna meg a tartály, gyorsan végeztünk volna. Még így sem kellett sokat várnunk, épp ürítették a gépeket, egy alkalmazott pedig pillanatok alatt újra működésbe hozta az automatát. Elmondása alapján
Mint jelezte, a fagyos idő nem kedvez a gépezetnek, ezért előfordulhat, hogy többször vissza kell egy palackot tenni, és ha mégsem működne, akkor is van megoldás, hiszen egy-egy pontnál két automata is van. Hiba esetén a tájékoztató táblán feltüntetett telefonszámon lehet jelezni a problémát, és rögtön indulnak megoldani a fennakadást. Jó hír az is, hogy telefonhívásunkra magyarul válaszolnak.
Fotó: Csató Andrea
A Re:spotnál történő visszaváltás első alkalmával le kell töltenünk egy alkalmazást, amely mind az iOS, mind az Android operációs rendszeren működik, az applikációban gyorsan tudunk regisztrálni, majd meg kell adnunk egy bankszámlaszámot, ahová visszautalhatják a palackjainkért járó összeget. Miután minden palackot beadtunk, az automata egy nyugtát nyomtat, amelyről be kell olvasnunk a vonalkódot, és más dolgunk már nincs is.
Az automatákkal foglalkozó alkalmazottól megtudtuk, hivatalosan 24 óra a visszautalásra szánt idő, de általában nem kell ilyen sokat várni.
A visszaváltó állomásokat a nap bármelyik időszakában használhatjuk Székelyudvarhelyen, Bögözben viszont 7 és 21 óra között lehet palackokat visszaváltani. A tájékoztató táblák pedig mind román, mind magyar nyelven lépésről lépésre eligazítanak.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!