Székelyudvarhelyen és Bögözben is van olyan automata, ahol bankszámlára igényelhető a palackvisszaváltás összege
Fotó: Csató Andrea
Egy év elteltével is vannak újdonságok az italcsomagolások visszaváltásánál: néhány hónapja már bankszámlánkra is kérhetjük a palackok visszaváltásáért járó 50 banikat. Székelyudvarhelyen két automatát üzembe is helyeztek, egyiket mi is leteszteltük.
2025. január 17., 10:342025. január 17., 10:34
Bő egy éve indították el Romániában a betétdíjas visszaváltó rendszert, melynek révén 50 banis betétdíjjal ösztönzik a vásárlókat, hogy visszaváltsák a kiürült alumínium-, üveg- és PET-palackokat. Az elmúlt egy év során többször cikkeztünk az új rendszerről, a működésről, és arról is, hogy valóban át lehet-e verni a csomagvisszaváltó automatákat. Utóbbi kapcsán megjegyezhető, hogy a turpisság lassan elveszti jelentőségét, hiszen egyre kevesebb már az olyan szétdobált palack, amit még nem értékesítettek a guberálók.
Fotó: Csató Andrea
Székelyudvarhelyen néhány hónapja két olyan palackvisszaváltó automatát helyeztek üzembe, ahol
Az egyik állomás a Bethlenfalvi út 221. szám alatt, a régi Peco benzinkút helyén, a másik a Bethlenfalvi út 10. szám alatt, a C+C lerakat parkolójában található. Ráadásul egy harmadikat Bögözben, a Fő út 107 szám alatt, a tűzoltóság mellett is elhelyeztek.
Ez azért újdonság, mert általánosságban az a módszer működik, hogy a visszaváltott összegről kapott bizonylatot vásárláskor kell bemutatni az üzletekben, és a vásárlás összegéből levonják, vagy esetenként készpénzben visszatérítik az üzletek. Az említett, Székelyudvarhelyen elérhető Re:spot nevű automatákat mi is leteszteltük.
Fotó: Csató Andrea
Összességében ugyanazzal a módszerrel működik az automata, mint máshol, ottjártunkkor nem voltak hosszú sorok, és ha épp nem akkor telt volna meg a tartály, gyorsan végeztünk volna. Még így sem kellett sokat várnunk, épp ürítették a gépeket, egy alkalmazott pedig pillanatok alatt újra működésbe hozta az automatát. Elmondása alapján
Mint jelezte, a fagyos idő nem kedvez a gépezetnek, ezért előfordulhat, hogy többször vissza kell egy palackot tenni, és ha mégsem működne, akkor is van megoldás, hiszen egy-egy pontnál két automata is van. Hiba esetén a tájékoztató táblán feltüntetett telefonszámon lehet jelezni a problémát, és rögtön indulnak megoldani a fennakadást. Jó hír az is, hogy telefonhívásunkra magyarul válaszolnak.
Fotó: Csató Andrea
A Re:spotnál történő visszaváltás első alkalmával le kell töltenünk egy alkalmazást, amely mind az iOS, mind az Android operációs rendszeren működik, az applikációban gyorsan tudunk regisztrálni, majd meg kell adnunk egy bankszámlaszámot, ahová visszautalhatják a palackjainkért járó összeget. Miután minden palackot beadtunk, az automata egy nyugtát nyomtat, amelyről be kell olvasnunk a vonalkódot, és más dolgunk már nincs is.
Az automatákkal foglalkozó alkalmazottól megtudtuk, hivatalosan 24 óra a visszautalásra szánt idő, de általában nem kell ilyen sokat várni.
A visszaváltó állomásokat a nap bármelyik időszakában használhatjuk Székelyudvarhelyen, Bögözben viszont 7 és 21 óra között lehet palackokat visszaváltani. A tájékoztató táblák pedig mind román, mind magyar nyelven lépésről lépésre eligazítanak.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
Közel felére csökkent a medveriasztások száma Hargita megyében a tavalyi évhez viszonyítva – közölte a megyei csendőrség. Míg 2024 első felében 219 hívás futott be a 112-re medvék jelenléte miatt, idén mindössze 110.
szóljon hozzá!