Hirdetés
Hirdetés

Osztják már a Betlehemi Békelángot Marosvásárhelyen is

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Idén is megérkezett Marosvásárhelyre a Betlehemi Békeláng a cserkészek közbenjárásával, amelyet egy felső-ausztriai kolostorból hoztak el. A láng arra tanít, hogy a béke törékeny, akárcsak a láng, és embertől emberig kell továbbadni.

Hajnal Csilla

2024. december 19., 10:512024. december 19., 10:51

A karácsony szellemiségét jelképező Betlehemi Láng mindenkihez szól, és ezt táplálni kell, hogy ne aludjon ki, akárcsak a békét és a szeretetet. Ezt a lángot több helyen is átvehetik az érdeklődők Marosvásárhelyen.

  • December 18 és 20 között a Kandaké kávézóból lehet átvenni a Betlehemi Békelángot.

  • December 22-én, advent negyedik vasárnapján a Bolyai téri adventi koszorúnál az igehirdetés után,

  • december 23-án a 18 órai istentisztelet után a Felsővárosi Református Templomban osztják a cserkészek a békelángot.

A szervezők azt javasolják, hogy mindenki érkezzen egy olyan mécsessel és mécsestartóval, amelyben biztonsággal elvihető a láng, de akinek nincs, a helyszínen biztosítanak.

Idén a háború közbeszólt, de azért megérkezett

A láng történetéről Halmágyi Ildikó mesélt nekünk a lángosztásért felelős marosvásárhelyi 30-as számú gróf Teleki Sámuel cserkészcsapat nevében. A Betlehemi Békeláng története a 11. században kezdődött, amikor Firenzéből fiatal lovagok mentek Jeruzsálembe, hogy a reményt jelképező Békelángot városukba vigyék. De a modernkori Betlehemi Békeláng története is már több mint 35 éves.

Idén is osztják a cserkészek a békelángot az adventi koszorúnál •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Idén is osztják a cserkészek a békelángot az adventi koszorúnál

Fotó: Haáz Vince

Az ENSZ 1986-ot a béke évének nyilvánította, amelynek jelképe a betlehemi Születés Templomában égő láng lett. Azóta minden évben karácsony előtt Bécsből a cserkészek kíséretében egy gyermek indul Betlehembe, hogy lángot vegyen.

A lángot lámpásba zárva viszik különleges repülőjárattal Bécsbe, ahol egy nagy ünnepség keretében veszik át az egyes országok, nemzetek cserkészküldöttségei.

Idén azonban nem mertek háborús övezetbe menni, hanem egy felső-ausztriai kolostorból hozták el a lángot, amelyet tavaly óta őriztek ott.

Az erdélyi cserkészek először 1993 karácsonyán kapcsolódtak be a mozgalomba. Évente változik, hogy kik mennek a lángért, idén a Háromszék cserkészkörzet – Sepsiszentgyörgy, Kovászna, Kézdivásárhely, Négyfalu, Brassó – hozta el Erdélybe a lángot, jövőre pedig a marosvásárhelyiek következnek.

Halmágyi Ildikó úgy véli, a helyiek nyitottak rá, és kíváncsian fogadják. „Sokan érkeznek az eseményeinkre felkészülve, gyertyákkal, mécsestartókkal, de van, aki a helyszínen szembesül a lehetőséggel. Nagyon jól esik, amikor kíváncsian kérdeznek, mind a lángról, mind a cserkészetről. Sokan érdeklődnek, hogy miként lehet életben tartani a lángot, miközben biztonságban vagyunk. Mi a teraszon tartjuk, de a fürdőkád is bevált már” – osztotta meg saját tapasztalatát a cserkészcsapat képviselője.

Hirdetés

A Betlehemi Békeláng üzenete

A láng azt üzeni számunkra, hogy Isten egykor emberré lett, és ma is közel van hozzánk. A láng Isten szeretetének és békéjének üzenetét hordozza, és a cserkészek jó szolgálatot tesznek azzal, hogy eljuttatják a körülöttük élőkhöz, a családokhoz és a jóakaratú emberekhez. Nemcsak a lángnak, hanem magának a terjesztésének is mély szimbolikája van.

A gyertyával gyertyát gyújtva módszerrel továbbított láng, a béke fénye azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbítani.

A cél az, hogy a láng minél több otthonban égjen karácsonykor, kifejezve ezzel, hogy békére vágyunk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 26., kedd

Magyar alkotókat is díjaztak az UNITER-gálán

A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.

Magyar alkotókat is díjaztak az UNITER-gálán
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Kelemen Hunor szerint ki fog derülni, ki áll a lemondott RMDSZ-es miniszter körüli botrány hátterében

Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.

Kelemen Hunor szerint ki fog derülni, ki áll a lemondott RMDSZ-es miniszter körüli botrány hátterében
2026. május 26., kedd

Elhunyt Varró Éva pszichológus, pszichoterapeuta, Csíkszereda Pro Urbe-díjasa

Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.

Elhunyt Varró Éva pszichológus, pszichoterapeuta, Csíkszereda Pro Urbe-díjasa
2026. május 26., kedd

Az RMDSZ csak akkor támogatja a jövendőbeli miniszterelnököt, ha megismeri az elképzeléseit

Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Az RMDSZ csak akkor támogatja a jövendőbeli miniszterelnököt, ha megismeri az elképzeléseit
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Szeptemberig nem járnak a vonatok Újtusnád és Csíkszereda között

Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.

Szeptemberig nem járnak a vonatok Újtusnád és Csíkszereda között
2026. május 26., kedd

Családi konfliktus következtében késeltek halálra egy nőt

Meghalt egy 36 éves nő a Kolozs megyei Aranyoslóna településen, miután megkéselték egy több személyt érintő spontán összetűzésben – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.

Családi konfliktus következtében késeltek halálra egy nőt
Hirdetés
2026. május 26., kedd

Ismét moldovai állampolgár lett Traian Băsescu

Ismét megkapta a moldovai állampolgárságot Traian Băsescu volt román államfő – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Maia Sandu moldovai elnök.

Ismét moldovai állampolgár lett Traian Băsescu
2026. május 26., kedd

Közös városi applikációt fejleszt Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós

Indul a CityApp applikáció kivitelezése, aláírta Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós polgármestere a két város közös, digitalizációját fejlesztő applikációra benyújtott pályázat finanszírozási szerződését pénteken.

Közös városi applikációt fejleszt Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós
2026. május 26., kedd

Tervezet: kötelező lesz közzétenni, hogy mennyit kapnak a közintézmények alkalmazottai

Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerint a közintézmények kötelesek lesznek évente két alkalommal közzétenni az alkalmazottaiknak fizetett alapbérek, pótlékok és egyéb juttatások jegyzékét.

Tervezet: kötelező lesz közzétenni, hogy mennyit kapnak a közintézmények alkalmazottai
Hirdetés