
Fotó: Haáz Vince
Idén is megérkezett Marosvásárhelyre a Betlehemi Békeláng a cserkészek közbenjárásával, amelyet egy felső-ausztriai kolostorból hoztak el. A láng arra tanít, hogy a béke törékeny, akárcsak a láng, és embertől emberig kell továbbadni.
2024. december 19., 10:512024. december 19., 10:51
A karácsony szellemiségét jelképező Betlehemi Láng mindenkihez szól, és ezt táplálni kell, hogy ne aludjon ki, akárcsak a békét és a szeretetet. Ezt a lángot több helyen is átvehetik az érdeklődők Marosvásárhelyen.
December 18 és 20 között a Kandaké kávézóból lehet átvenni a Betlehemi Békelángot.
December 22-én, advent negyedik vasárnapján a Bolyai téri adventi koszorúnál az igehirdetés után,
december 23-án a 18 órai istentisztelet után a Felsővárosi Református Templomban osztják a cserkészek a békelángot.
A szervezők azt javasolják, hogy mindenki érkezzen egy olyan mécsessel és mécsestartóval, amelyben biztonsággal elvihető a láng, de akinek nincs, a helyszínen biztosítanak.
A láng történetéről Halmágyi Ildikó mesélt nekünk a lángosztásért felelős marosvásárhelyi 30-as számú gróf Teleki Sámuel cserkészcsapat nevében. A Betlehemi Békeláng története a 11. században kezdődött, amikor Firenzéből fiatal lovagok mentek Jeruzsálembe, hogy a reményt jelképező Békelángot városukba vigyék. De a modernkori Betlehemi Békeláng története is már több mint 35 éves.
Idén is osztják a cserkészek a békelángot az adventi koszorúnál
Fotó: Haáz Vince
Az ENSZ 1986-ot a béke évének nyilvánította, amelynek jelképe a betlehemi Születés Templomában égő láng lett. Azóta minden évben karácsony előtt Bécsből a cserkészek kíséretében egy gyermek indul Betlehembe, hogy lángot vegyen.
Idén azonban nem mertek háborús övezetbe menni, hanem egy felső-ausztriai kolostorból hozták el a lángot, amelyet tavaly óta őriztek ott.
Az erdélyi cserkészek először 1993 karácsonyán kapcsolódtak be a mozgalomba. Évente változik, hogy kik mennek a lángért, idén a Háromszék cserkészkörzet – Sepsiszentgyörgy, Kovászna, Kézdivásárhely, Négyfalu, Brassó – hozta el Erdélybe a lángot, jövőre pedig a marosvásárhelyiek következnek.
Halmágyi Ildikó úgy véli, a helyiek nyitottak rá, és kíváncsian fogadják. „Sokan érkeznek az eseményeinkre felkészülve, gyertyákkal, mécsestartókkal, de van, aki a helyszínen szembesül a lehetőséggel. Nagyon jól esik, amikor kíváncsian kérdeznek, mind a lángról, mind a cserkészetről. Sokan érdeklődnek, hogy miként lehet életben tartani a lángot, miközben biztonságban vagyunk. Mi a teraszon tartjuk, de a fürdőkád is bevált már” – osztotta meg saját tapasztalatát a cserkészcsapat képviselője.
A láng azt üzeni számunkra, hogy Isten egykor emberré lett, és ma is közel van hozzánk. A láng Isten szeretetének és békéjének üzenetét hordozza, és a cserkészek jó szolgálatot tesznek azzal, hogy eljuttatják a körülöttük élőkhöz, a családokhoz és a jóakaratú emberekhez. Nemcsak a lángnak, hanem magának a terjesztésének is mély szimbolikája van.
A cél az, hogy a láng minél több otthonban égjen karácsonykor, kifejezve ezzel, hogy békére vágyunk.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!