
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség kedden bejelentette, nem támogatja a tanügyminisztériumnak azt a javaslatát, hogy a pedagógusok és a szülők beleegyezése nélkül bekamerázzák az osztálytermeket.
2024. április 02., 18:152024. április 02., 18:15
A szakszervezeti képviselők meglátása szerint a térfigyelő kamerák felszerelése
„Úgy véljük, hogy egy ilyen intézkedés alkalmazása a megfigyelt személyek beleegyezése nélkül a román állampolgárok alapvető jogai elleni támadás. A Személyes Adatok Feldolgozását Felügyelő Országos Hatóság képviselői is ezen a véleményen vannak” – szögezik le keddi közös közleményükben a két érdekvédelmi szövetség képviselői.
A FSLI és a Spiru Haret szerint felszerelhetők térfigyelő kamerák azokban az iskolákban, ahol korábban már történtek erőszakos cselekedetek, de ez esetben is
A szakszervezeti képviselők szerint a kamerák felszerelése a megfigyelt személyek beleegyezése nélkül azt jelentené, hogy mindannyiukat potenciális elkövetőkként kezelik.
„Sajnos az iskolákban egyre több az erőszakos cselekmények száma, de nem mondhatjuk, hogy minden tanügyi alkalmazott és minden diák veszélyforrást jelent” – idéz a közleményből az Agerpres hírügynökség.
Az érdekvédelmi képviselők szerint az iskolai erőszakkal a tanügyi rendszer teljes megreformálásával lehet felvenni a küzdelmet. Az intézkedések között maradéktalanul szerepelnie kell a tanár–diák–szülő bizalmi kapcsolat megvalósításának, elegendő számú iskolai pszichológus alkalmazásának. Véleményük szerint
és a szabálysértők sokkal szigorúbb szankcionálását lehetővé tevő iskolai szabályzat bevezetésének is nagyobb hatása lenne.
Ligia Deca a múlt héten jelentette be, hogy sürgősségi kormányrendelettel módosítaná a tanügyi törvényt az oktatási minisztérium úgy, hogy az iskolák dönthessenek a térfigyelő kamerák felszereléséről. A tanügyminiszter azt mondta, míg a jelenleg hatályos tanügyi törvény a tanárok, szülők, illetve nagykorú tanulók véleményének kikéréséhez köti a térfigyelő berendezések felszerelését az iskolában, a javasolt módosítás értelmében az iskola vezetősége önállóan dönthetne erről. A felvételeket csak bántalmazási ügyek, illetve magántulajdon ellen elkövetett tettek felderítésére lehetne felhasználni a javaslat szerint, tanári munka kiértékelésére nem.
Székelyföldön több településen is fátyolos, hideg, párás reggelre ébredtek hétfőn: a katasztrófavédelem által kiadott sárga riasztás mellett fagypont alatti értékeket regisztráltak a hajnali órákban Gyergyószéken.
A Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormányt című bizalmatlansági indítványt hétfőn olvassák fel a parlamentben, a dokumentumról szóló vita és a szavazás pedig egy héttel később, december 15-én lesz.
Elindult az időközi helyhatósági választáson, és a szavazatok több mint 50 százalékának begyűjtésével Marcel Ciolacu, Románia korábbi miniszterelnöke lesz Buzău megye tanácselnöke.
Az Állandó Választási Hatóság honlapján közzétett adatok szerint a szavazókörzetek eredményeinek összesítése alapján a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a vasárnapi időközi főpolgármester-választást a szavazatok 36,16 százalékával.
A CURS-Avangarde exit poll felmérése szerint a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a bukaresti időközi főpolgármester-választást a szavazatok 32,7 százalékával.
Nem állt meg a rendőrök jelzésére, belehajtott egy folyóba, majd autóját hátrahagyva gyalog menekült tovább egy 29 éves férfi, aki ittasan és jogosítvány nélkül ült volánhoz Neamț megyében. Végül egy erdős területen elfogták és őrizetbe vették.
Alacsony volt a részvétel a délelőtti órákban vasárnap a bukaresti időközi főpolgármester-választáson, ahol 17 jelölt verseng azért, hogy következő négy évben betöltse a Nicușor Dan államfővé választása nyomán megüresedett tisztséget.
Nicușor Dan hétfőn és kedden Franciaországban tartózkodik, és látogatásának második napján Emmanuel Macron elnök is fogadja az Élysée-palotában.
Személygépkocsival ütközött egy autóbusz vasárnap Sinaián. Két utas enyhe sérüléseket szenvedett.
Nicușor Dan kijelentette, hogy vasárnap a Nyugathoz tartozó Romániára és egy feddhetetlen jelöltre szavazott a bukaresti időközi főpolgármester-választáson.
szóljon hozzá!