Hirdetés
Hirdetés

Összesítették a vihar utáni károkat

Eltakarítják a kidőlt fákat, letört ágakat •  Fotó: Barabás Ákos

Eltakarítják a kidőlt fákat, letört ágakat

Fotó: Barabás Ákos

Nagyjából teljes a szerdai vihar okozta károk listája Székelyudvarhelyen – közölték kérdésünkre a polgármesteri hivatalnál. Mint megtudtuk, csütörtök délig összesen hatvan bejelentést tettek a lakók.

Dávid Anna Júlia

Kovács Eszter

2017. július 14., 12:132017. július 14., 12:13

2017. július 14., 12:162017. július 14., 12:16

A városházánál tizennyolc teljesen, illetve nyolcvanhat részlegesen kidőlt fát vettek számba. Továbbá beázott a Haáz Rezső Múzeum és a sportcsarnok alagsora, valamint négy lakóház és egy vállalkozás pincéje, illetve harmincnégy garázst is elöntött a víz. A Kisköved és a Győzelem utca kereszteződésében – ahol egész sor díszfa dőlt ki – egy villanyoszlopot mozdított ki helyéből a heves szél, valamint egy, a tömbház tetején található távközlési antennában is kárt okozott. A Céhek utcában egy tömbház tetejét rongálta meg a vihar, de szintén károkat okozott az Eötvös József Szakközépiskola bentlakásának tetőszerkezetében, valamint tető nélkül maradt a Termolang Kft. épülete is – állt a jelentésben.

korábban írtuk

Ítéletidő
Ítéletidő

Vihar vonult végig Székelyudvarhelyen és környékén szerdán délelőtt. Rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék esett, erős széllökésekkel, helyenként jéggel. A széllökések fennakadásokat okoztak a közlekedésben Csíkszéken és Gyergyószéken is.

Hirdetés

A lajstrom ugyanakkor kiegészült a Baczkamadarasi Kiss Gergely Református Kollégium tetőszerkezetében keletkezett kárral, illetve a csereháti lakónegyedből is volt bejelentés. Mint megtudtuk, a városháza épülete is beázott. Az összesítés szerint

a vihar nyolc gépjárműben tett kárt.

Mint László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője lapunknak elmondta, a város területén meghibásodott két jelzőlámpa, kidőlt egy útjelző tábla és egy favillanyoszlop. A kárfelmérésen a hivatal munkacsoportjai dolgoznak, a kidőlt fák és letört ágak eltakarításában a kertészek, a szociális segélyben részesülők, valamint az RDE Harghita Kft. munkatársai is segítettek.

A vihar nyolc gépjárműben tett kárt •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

A vihar nyolc gépjárműben tett kárt

Fotó: Barabás Ákos

Milyen károkat térít meg a biztosító, és milyen esetben?

A szerdai vihar számos magántulajdonban okozott kárt, biztosításokkal foglalkozó szakembernél arról érdeklődtünk, hogy mely esetekben térítik meg ezeket.

korábban írtuk

Egy nappal a vihar után
Egy nappal a vihar után

Noha az illetékesek már közvetlenül a szerda délelőtti vihar után nekiláttak a kárelhárításnak, minden bizonnyal hosszú időbe telik, míg sikerül mindent eltakarítani. Csütörtök délelőtt még számos helyen jól látszanak a vihar nyomai.

Több lakás ablakát is betörték a fákról leszakadó ágak, tetőzetek mentek tökre. A kötelező lakásbiztosítás viszont csak három kockázattal számol: földrengés, földcsuszamlás, árvíz. Amennyiben van úgynevezett fakultatív biztosítása a károsultnak, akkor már jóval szerencsésebb helyzetben van, hiszen az a természeti csapásokra is kiterjed – tudtuk meg Mihály Árpádtól, a Verzatus brókercég vezetőjétől. A szakember szerint ezért a kötelező mellé érdemes fakultatív lakásbiztosítást is kötni, hiszen árban nincs olyan nagy különbség, mint mondjuk egy autóbiztosítás esetében. S noha a kifizetendő összeg a biztosított ingatlan értékétől függ, például egy húszezer euró értékű lakás esetében körülbelül 35–40 euró egy évre, amit részletekben is lehet fizetni. Mint kiderült, leginkább hozzáállás kérdése, hogy az udvarhelyiek áldoznak-e lakásbiztosításra:

az általunk megkérdezett szakembernek sok nyugdíjas kliense van, akiknek bár nem jelentős a jövedelmük, de a biztonságot fontosnak tartják.

„A járműbiztosítással egészen más a helyzet. Az már köztudott, hogy a kötelező autóbiztosítás csupán a másoknak okozott kárt téríti meg. A casco típusú, jóval drágább biztosítási csomag fedezi a szerdai esetekhez hasonló, vihar által okozott károkat is, ilyen típusú biztosításokat azonban főként csak új autókra szoktak kötni, ilyenből pedig nincs olyan sok” – magyarázta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 15., vasárnap

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó

Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó
Hirdetés
2026. március 15., vasárnap

Semjén Zsolt Gyergyószentmiklóson: küldetésünk, hogy megmaradjunk

Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.

Semjén Zsolt Gyergyószentmiklóson: küldetésünk, hogy megmaradjunk
2026. március 15., vasárnap

Így mutatnak a székelyek piros-fehér-zöldben március 15-én

Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.

Így mutatnak a székelyek piros-fehér-zöldben március 15-én
2026. március 15., vasárnap

A Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje idézte meg a forradalom hangulatát Marosvásárhelyen

A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.

A Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje idézte meg a forradalom hangulatát Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. március 15., vasárnap

A székely hősök emléke ma is összegyűjti a közösséget Nyergestetőn

Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.

A székely hősök emléke ma is összegyűjti a közösséget Nyergestetőn
2026. március 15., vasárnap

Répássy Róbert Sepsiszentgyörgyön: a magyarok Istene és a székelyek őrizzék meg Székelyföldet

„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.

Répássy Róbert Sepsiszentgyörgyön: a magyarok Istene és a székelyek őrizzék meg Székelyföldet
2026. március 15., vasárnap

Tűz pusztít a jeddi erdő közelében, a lángok egy ház kerítésére is átterjedtek

Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.

Tűz pusztít a jeddi erdő közelében, a lángok egy ház kerítésére is átterjedtek
Hirdetés
2026. március 15., vasárnap

Bandériumgulyással is megidézték a szabadságharc korát Gyergyószentmiklóson

Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.

Bandériumgulyással is megidézték a szabadságharc korát Gyergyószentmiklóson
2026. március 15., vasárnap

Orbán Viktor: sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza

Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.

Orbán Viktor: sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza
2026. március 15., vasárnap

Tűz ütött ki egy 1884-ben épült ortodox műemlék templomban – videóval

Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.

Tűz ütött ki egy 1884-ben épült ortodox műemlék templomban – videóval
Hirdetés